آموزش خشک کردن نعنا با مایکرویو

خشک کردن نعناع روشی برای نگهداری برگ های این گیاه است که به روش های مختلفی قابل انجام می باشد، رعایت نکات مهم در حین خشک کردن نعناع مهم است.

به گزارش پارسینه پلاس، یکی از سبزی هایی که معطر، پر خاصیت و دارای مزه دلپذیر است نعنا نام دارد. هنگام فرا رسیدن تابستان کدبانو های ایرانی این سبزی را خریداری کرده و آن را خشک کرده و در غذاهایی که طبخ می شود، از آن استفاده می کنند. شاید به گوش شما هم رسیده باشد که عده ای می گویند نعنا زمانی که خشک شود تغییر رنگ می دهد و سیاه می شود. ما به شما اطمینان خاطر می دهیم زمانی که شما روش های درست را انجام بدهید دچار این مشکل نمی شوید.

خشک کردن نعناع

روش اول ؛ خشک کردن معمولی نعناع

نعنا را از زمین های کشاورزی خریداری کنید، زمانی که شروع به پاک کردن آن کردید حواس جمع باشید تا گل و برگ های سیاه، خراب و کپک زده را جدا کنید و دور بیاندازید زمانی که پاک کردن نعنا ها تمام شد می توانید آن ها را در آب سرد قرار دهید و در صورت دلخواه کمی مایع ظرفشویی بیافزایید این کار موجب می شود خاک، گرد و غبار، باکتری یا اجسام خارجی از سبزی خارج شود، پس از اینکه اطمینانتان جلب شد آن را در صافی یا آبکش ریخته تا آب های اضافی خارج شود. اکنون نوبت این است که نعناع ها را روی دستمال یا حوله یا کیسه تمیزی که خاصیت جذب آب را داشته باشد، قرار دهید تا آب اضافه خارج زمان و به مرور زمان خشک بشود.

خشک کردن نعناع

روش دوم ؛ روش خشک کردن نعناع با مایکروفر

برای این کار مثل روش های دیگر، ابتدا نعناع ها را خوب شسته و اجازه دهید آب آن کامل داخل آبکش برود و سپس به مدت یک ساعت نعناع ها را روی یک حوله کاغذی پهن کرده و بذارید در هوای آزاد خشک شود.

حالا دو لایه دستمال کاغذی ضخیم روی سینی مایکروفر پهن کرده و لایه ی نازک از نعناع ها را روی آن گذاشته و سپس با دو لایه دیگر دستمال کاغذی روی سبزی را بپوشانید.

بخش اصلی مرحله ی خشک کردن نعناع با مایکروفر از اینجا به بعد آغاز میشود. مایکروفر را دو دقیقه روی حرات بالا قرار داده و از طرفی مراقب باشید تا اشتعالی رخ ندهد. هرگز سبزی ها را حین خشک کردن، داخل ماکروفر رها نکنید به دلیل اینکه در اثر گرمای زیاد مشتعل و باعث آتش سوزی می شوند.

پس از گذشت ۲ الی ۳ دقیقه وضعیت خشک شدن سبزی ها را چک کنید. چنانچه همه چیز خوب پیش رفته باشد، نعناع ها بین دو انگشت خرد می شود در غیر اینصورت، سبزی ها را جابه جا کرده و ۳۰ ثانیه دیگر حرارت دهید. بعد از گذشت این مدت نعناع ها را از مایکروفر خارج کرده و اجازه دهید روی سطحی مثل روی اپن خنک شود تا برای ریختن داخل ظرف مناسب آماده شود.

روش سوم ؛ خشک کردن نعنا به روش آویز

این روش بسیار قدیمی است که اکثر خانواده ها از آن استفاده می کنند آویز کردن نعناع است. به صورتی که شما ریشه را جدا می کنید و پس از پاک کردن نعناع ها با ساقه آن را درون آب سرد قرار می دهید و تمامی گل های آن شسته می شود و اکنون ساقه ها را با کش و یا نخ ببندید سپس آن ها را در یک مکانی که گرد و غبار ندارد آویزان کنید. اصلا نگذارید غبار به خودش بگیرد اگر زمانی حس کردید غبار دار شده است نعناها را داخل کیسه های کاغذی قرار بدهید و روی آن چند سوراخ ایجاد کنید تا هوا به داخل آن نفوذ کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا