ادویه مفید برای گیاهان آپارتمانی؛ تقویت کننده و آفت کش

مراقبت از گیاهان کار ساده ای نیست و نیازمند داشتن مهارت است، اما نگران نباشید ادویه ای برای تقویت گیاهان وجود دارد که کار شمارا بسیار راحت تر کرده است.

مراقبت از باغ کاری سخت و در عین حال لذت بخش است. مهم نیست که چند سال تجربه داشته باشید، احتمالا با چالش های رایجی مثل آفات، علف های هرز، قارچ ها و خشکی برخورد خواهید کرد. برای رفع این مشکلات می توانید فقط با ادویه جات موجود در کابینت آشپزخانه تان از مرگ گیاهان تان پیشگیری کنید؛ اما این که کدام ادویه این کار را انجام می دهد را در این قسمت از نمناک بررسی خواهیم کرد.

 

تقویت و ریشه زایی گیاه

دارچین به عنوان عامل ریشه زا هم عمل می کند. اگر اهل پرورش گیاه باشید، احتمالا با استفاده از روش قلمه زدن گیاه تکثیر کرده اید. برای این کار به هورمون ریشه زایی نیاز است. به گفته کارشناسان دارچین می تواند به این فرایند کمک کند.

 

کافیست کمی دارچین را روی دستمال کاغذی بریزید. انتهای ساقه های بریده شده گیاه تان را خیس کنید و در دارچین بغلتانید. بعد ساقه ها را در خاک بکارید؛ اینگونه ساقه های شما به راحتی ریشه تولید می کنند و آنقدرها هم مستعد میرایی نخواهند بود.قارچ کشی

گیاهان معمولا در مرحله نهال آسیب پذیرتر هستند و دچار بیماری شایع میرایی می شوند که منشا قارچی دارد. این عفونت می تواند باعث پوسیدگی ریشه شود و کشنده است. اما نگران نباشید، با دارچین می توانید از این اتفاق جلوگیری کنید.

 

دارچین با از بین بردن قارچ و تضمین رشد سالم نهال ها این مشکل را حل می کند. کافیست کمی از این ادویه را روی خاک گیاه بیمار بپاشید. بررسی ها نشان داده است که قرار دادن گیاه در معرض روغن دارچین، سلول های قارچی را به طور قابل توجهی تغییر می دهند و به دیواره های سلولی و اندامک ها آسیب می رساند و در نهایت سلول ها را از بین می برد. این فرآیند برای انواع مختلف قارچ ها جواب می دهد.

 

دفع آفات

موجوداتی مثل مورچه ها و سایر حشراتِ باغ می توانند رشد گیاهان تان را مختل کرده و به آنها آسیب برسانند. دارچین در این جا هم به درد خواهد خورد. بوی قوی این ادویه برای این آفات بسیار تند است، بنابراین می ‌توانید مقداری از آن را در اطراف خود گیاه بپاشید تا آن ها را دور نگه دارید. همین اصل در مورد حیوانات کوچکی مثل سنجاب و خرگوش هم صدق می ‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا