اصول مهم برای پیاده روی در ماه های بارداری

پیاده روی در ماه های بارداری میزان متفاوتی دارد و دارای فواید زیادی برای مادر و نوزاد می باشد که به کاهش استرس و تناسب اندام مادر کمک می کند.

از بهترین و کم خطر ترین ورزش های دوران بارداری پیاده روی است که مزایای بسیار زیادی برای نوزاد ومادر دارد .پیاده روی نقش زیادی در تناسب اندام زنان باردار دارد و باعث می شود بارداری سالمی را تجربه کنند. با این ورزش مفید می توانید دوران زیبایی در بارداری را تجربه کنید و از این دوران حساس و مهم لذت فراوان ببرید.

در این بخش  درباره فواید و اصول صحیح پیاده روی توضیحاتی خواهیم داد که پیشنهاد می کنیم اگر در این دوران حساس به سر می برید این بخش را از دست ندهید.

فواید پیاده روی در بارداری

پیاده روی ورزش سبک و مفیدی است که برای نوزاد و زنان باردار فواید فراوانی دارد. فواید بی نظیر پیاده روی برای زنان باردار عبارتند از:

پیاده روی در بارداری و تناسب اندام بارداری
ورزش پیاده روی در دوران حساس بارداری علاوه بر حفظ آمادگی در عضلات بدن در برای خانم های بارداری که از اضافه وزن خود در این دوران نگران هستند بسیار مفید است ، همچنین انجام این ورزش در دوران بارداری سبب زیبایی اندام بعد از زایمان می گردد.

پیشگیری از دیابت بارداری
همانطور که گفتیم پیاده روی باعث ایجاد تناسب اندام در دوران بارداری می شود.با پیاده روی در دوران بارداری می توان از ابتلا به بیماری دیابت بارداری پیشگیری کرد زیرا دیابت با افزایش وزن زنان باردار رابطه مستقیمی دارد.

کاهش استرس

یکی از راه های مقابله با استرس در همه دوران های زندگی ورزش کردن است . استرس در دوران بارداری بسیار شایع است که بخشی از آن به علت تغییر هورمون هاست اما بخش بزرگی از آن به دلیل افکار منفی خانم های باردارو نگرانی آن هاست که می توان با پیاده روی در دوران بارداری به این مشکلات چیره شد.

باعث افزایش قدرت بارداری نرمال می شود

پیاده روی در دوران بارداری بهترین شکل ورزش برای کسانی است که قبل از این دوران ورزش نکرده اند. پیاده روی در بارداری باعث کاهش مشکلات جسمی و روحی زنان باردار می شود و می توان با انجام آن در این دوران، بارداری نرمالی را تجربه کرد. پیاده روی دربارداری باعث بهبود مقاومت بدن و بهبود سریع تر درد و سختی زایمان می شود.

خطر زایمان زودرس را کاهش می دهد

پیاده روی در دوران بارداری باعث تعادل وزن زن باردار و حفظ تعادل فشار خون در بارداری می شود که زنان باردار را در برابر زایمان زودرس مصون نگاه می دارد.

داشتن نوزاد سالم

اگر می خواهید نوزاد سالم به دنیا آورید پیاده روی در دوران بارداری می تواند بسیار کمک کننده باشد زیرا پیاده روی باعث تناسب اندام وزن مادر و جنین می شود و مادر را از خطرات و بیماری های مختلف بارداری مصون نگه می دارد.

افزایش شانس زایمان طبیعی

پزشکان همواره به خانوم های باردار توصیه می کنند برای داشتن زایمان طبیعی و بی خطر در ماه های آخر بارداری به پیاده روی بپردازند. پیاده روی به انعطاف پذیری عضلات لگن کمک میکند که نهایتا به زایمان راحت تر ختم می شود.

پیاده روی در بارداری چه اصولی دارد؟

پیاده روی دربارداری هم برای جسم و هم برای روح شما بسیار مفید است. لذت بردن ازهوای آزاد اثربسیار مطلوبی بر روان شما در دوران بارداری می گذارد هم چنین پیاده روی و قدم زدن حال روحی شما را تسکین می بخشد.

اما لازم است که یک برنامه ی پیاده روی جدی داشته باشید.در متون زیرچندین نمونه توصیه خوب برای تناسب اندام و افزایش تأثیرات پیاده روی و بهبود سلامتی در طول دوران بارداری آورده شده است.

مناسب ترین پوزیشن هنگام پیاده روی در بارداری

لازم است بدانید که زمانی که در طول پیاده روی روی کالسکه کودکتان خم شده اید و شانه هایتان خم شدید در طول خیابان قدم نزنید. این عمل نه تنها باعث بهبود سلامتی شما نشده بلکه اثر سوء داشته و باعث کمر دردتان میشود.هنگام پیاده روی در طول بارداری باید پوزیشن شما کاملا صاف و ایستاده باشد.این کاررادر خانه با ایستادن جلوی آینه تمرین کنید.

شانه هایتان را به سمت عقب کشیده و شکم خود را در حالت راحت قرار داده وبرخی از خانم ها فکر می کنند پوشیدن کمربند بارداری مفید است تا بدن آنها در حالت مناسب قرار گیرد و هنگام پیاده روی مناسب است اگر کمربند بارداری ندارید میتوانید از یک مغازه ی لوازم بارداری یا به صورت آنلاین سفارش دهید.

هنگام پیاده روی به جلو نگاه کنید

هنگام پیاده روی در طول بارداری با نگاه خود بر روی زمین تمرکزنکنید و به چند متر جلوتر از پایتان نگاه کنید این امر باعث می شود شما به زمین نخورید و آسیب ببینید.

هنگام پیاده روی در دوران بارداری ندوید و سعی کنید ضربان قلب خود را کنترل کنید به طوری که ضربان قلبتان ۱۴۰ ضربه در دقیقه باشد و فقط شما را به نفس زدن بیاندازید و آنقدر سریع نباشد که نتوانید صحبت کنید.

پیاده روی در طول ماه های بارداری چگونه باید باشد؟

نکاتی برای پیاده روی در سه ماهه اول بارداری
عادت های پیاده روی معمولی خود را خیلی تغییر ندهید.
کفش های مناسب برای پیاده روی انتخاب کنید تا هنگام پیاده روی راحت باشید و فشار کمتری بر پاهایتان تحمیل شود.
درهوای گرم و مرطوب به پیاده روی نپردازید زیرا این وضعیت آب و هوایی باعث گرمازدگی شما می شود و این عامل می تواند منجر به بروز اختلالاتی شود.
کفش پیاده روی

نکاتی برای پیاده روی درسه ماهه دوم بارداری
با توجه به وضعیت راه رفتن خود از وارد آوردن فشار بیش از حد بر پشتتان جلوگیری کنید.
سرتان را صاف بگیرید چانه خود را به صورت افقی نگه دارید باسن خود را دقیقا زیر شانه نگه دارید تا از خم شدن پشت خود جلوگیری کنید و مستقیم به مسیر روبه روی خود نگاه کنید.
دستهای خود را به طور هماهنگ با بدن و با ریتم پیاده روی خود حرکت دهید تا هم تعادل بدن را حفظ کنید و هم سرعت پیاده روی را افزایش دهید.
نکاتی برای پیاده روی در سه ماهه سوم باردای
برنامه ورزشی خود را در همان مدت زمان قدیمی که به آن عادت کرده اید ادامه دهید.
از پیاده روی دسته جمعی و یا پیاده روی در زمینهای ناهموارکه میتواند باعث آسیب به شما و خطر به زمین افتادن شما شود اجتناب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا