به کی میگن بی شعور؟

بسیاری از خصوصیات رفتاری وجود دارد که شمارا فردی بادرک و شعور نشان می دهد، اما بعضی رفتار ها از شما یک فرد بیشعور می سازد بهتر است نشانه این رفتار هارا بدانید.

زمانی که در شعور و بی شعوری فکر می‌کنیم، ناخودآگاه به یاد کتاب بیشعوری اثری از خاویر کرمنت می‌افتیم. اثری که حتی اگر کتابخوان هم نباشید، نام این شاهکار ادبی را شنیده‌اید. بی‌شعور کسی است که با رفتار و گفتار خود دیگران را می‌آزارد و از این آزار لذت می‌برد. بیشعوری یک بیماری پنهان است که اغلب افراد مبتلا، از آن بی اطلاع هستند. در این بخش از نمناک به مسائلی اشاره خواهیم کرد که اگر آنها را ندانید، فاقد درک و شعور هستید.

نشانه های بیشعوری

ندونی نباید در زندگی خصوصی دیگران سرک بکشی

همه ما عیب و ایراد داریم، همه ما در زندگی‌مان راز‌هایی داریم که نمی‌خواهیم کسی از آن سر در بیاورد، افرادی که درک و شعور کافی ندارند، درباره موضوعات مختلف از جمله:ملاک‌های انتخاب همسر، تعداد دفعات ازدواج، چاقی و لاغری، زیبایی و زشتی، میزان درآمد و سایر انتخاب‌های فردی دیگران که هیچ ربطی به آن‌ها ندارد، مدام ابراز نظر می‌کنند. این افراد قبل از این که راجع به موضوعی سرک بکشند یا فضولی کنند، توانایی پاسخ به این سوالات را ندارند که موضوع چقدر به ما مرتبط است؟ چرا و چقدر اهمیت دارد که در رابطه با فلان موضوع اظهار نظر کنم؟ و…. اگر همه افراد قبل از سؤال پرسیدن اصل (به من چه و به تو چه) را سر لوحه قرار دهند، دست از سرک کشیدن بر خواهند داشت.

ندونی از لوازم آرایش کسی نباید استفاده کنی

لوازم آرایش شخصی بوده و با بهداشت و سلامت شخص مرتبط هستند. پس بهتر است هرگز از لوازم آرایش دیگران استفاده نکنیم. شریک شدن در استفاده از لوازم آرایش و بهداشتی، یکی از ساده‌ترین شیوه های پخش باکتری است. استفاده مشترک از ریمل یا هرگونه وسیله آرایش چشم می تواند به سادگی باعث خارش و سرخ شدن پلک و حتی بدتر از آن، ابتلا به شپش مژه شود. هرگز از دیگران لوازم آرایششان را قرض نگیرید، شاید او نتواند به شما نه بگوید پس خودتان درک و شعور داشته باشید.

ندونی به حساب کسی نباید خرید کنی

اگر با دوست و… به خرید رفته اید و پول به اندازه کافی ندارید، لزومی ندارد که خرید کنید و سپس به او بگویید که حساب نمایید. اگر پول به همراه ندارید، به حساب کسی نباید خرید کنید.

ندونی نباید لهجه و قوم کسی رو مسخره کنی

لهجه ها و گویش ها اهمیت ویژه ای در پویایی فرهنگ اقوام دارند و موجب پیشرفت دانش و فرهنگ مردم می گردد. شما نباید به مسخره کردن لهجه ها و قوم ها بپردازید، این کار بسیار زشت و ناپسند است.

ندونی نباید به دین و مذهب کسی توهین کنی

به عقاید دیگران احترام بگذارید؛ به افرادی که دین و مذهب دیگری دارند، توهین نکنید. توهین به عقاید و مذهب دیگران نشانه عدم شعور و درک شماست، اگر با دیگران مخالف هستید و یا عقیده ای غیر از آنان دارید، وارد بحث با آنها نشوید.

ندونی قبل از رفتن به مکان های عمومی باید دوش بگیری

عرق از غدد عرق ترشح شده و از طریق پوست خارج می شود. توصیه می کنیم قبل از رفتن به مکان های عمومی که افراد در معرض بوی بدن شما قرار می گیرند، دوش بگیرید. حتما قبل از رفتن به باشگاه، آرایشگاه، اپیلاسیون دوش بگیرید تا سطح شعور و درک خود را برسانید.

ندونی نباید در جمع از نخ دندون استفاده کنی

بسیاری از افراد عادت دارند که بعد از غذا از نخ دندان و خلال دندان استفاده کنند اما استفاده از نخ دندان و خلال دندان در حضور باقی افراد کار درستی نیست.

ندونی نباید بی اجازه از کسی عکس بگیری

عکس گرفتن از افراد بدون اجازه نه تنها بی شعوری است بلکه از لحاظ اخلاقی و قانونی ایراد دارد. پیش از گرفتن عکس از دیگران، از آنها اجازه بگیرید. اگر در مهمانی‌ها می‌خواهید از فرزندتان در کنار دوستانش عکس بگیرید، درست آن است که از مادر یا پدر دیگر بچه‌ها اجازه بگیرید.

ندونی که نباید لکنت و… کسی رو مسخره کنی

لکنت زبان معمولاً از دوران کودکی شروع می‌شود و ممکن است تا دوره‌ی بزرگ سالی ادامه یابد. تمسخر لکنت زبان کسی موجب رنجش و خجالت زدگی و گوشه گیری و انزوای او می شود.

ندونی نباید در مهمانی ها بدون اجازه به وسایل دست بزنید

در مهمانی ها در خواست کمک کردن را به میزبان دهید و به میزبان در جمع‌آوری وسایل کمک کنید. این کار هم خستگی میزبان را کم خواهد کرد و هم نشانه تشکر و فهمیدگی شماست اما برای باز کردن درب کابینت ها و یخچال و… از میزبان اجازه بگیرید. با حس تجسس وارد اتاق های میزبان نشوید و بدون اجازه دست به وسایل شخصی میزبان نزنید.

ندونی باید تو رانندگی مقررات را رعایت کنی

رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی ‌نشانگر شخصیت و فرهنگ اجتماعی ما است. رانندگی خانم ها را مسخره نکنیم، اگر کودک یا پیر مرد و پیر زنی در حال عبور از خیابان بودند چند دقیقه ای صبر کنیم تا با خیال راحت از خیابان عبور کند. تابلوهای راهنمایی و رانندگی پیام آوران نظم و قانون هستند، به فرامین و توصیه‌های علائم و چراغ‌های راهنمایی توجه و از آنها پیروی کنید.

ندونی نباید بعد از قهر رازها رو فاش کنی

رازداری، فضیلتی اخلاقی است، محافظت از اسرار دیگران که به عنوان امانت در اختیار انسان قرار دارد، نماد رشد و شخصیت محسوب می‌شود. اگر دوست و اطرافیان شما، شما را محرم اسرار دانست و رازهایی را برایتان افشا نمود، هرگز نباید بعد از قهر برای ضربه زدن به او رازهایش را افشا نمایید که این کار نشانه بی شخصیتی است.

** آنچه گفته شد تمام موارد و نشانه های رفتاری بیشعوری نبود پس موارد دیگر را در قسمت نظرات، شما برایمان بگویید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا