ترفند تیز کردن چاقو با روزنامه

چاقو های آشپزخانه بعد از استفاده متوالی، کند می شوند که با آموزش تیز کردن چاقو با وسایل دم دستی آنها را مانند روز اول تیز کنید.

احتمالاً برای شما هم پیش آمده باشد که با یک چاقوی کند مواجه شوید. چاقوی کند نه تنها کلافه کننده است، بلکه خطر آن هم بیشتر است زیرا شما به آن نیرو وارد می کنید تا بهتر کار کند. در نتیجه ممکن است کار به جاهای باریک برسد و همین نیروی بیش از حد، کنترل چاقو را از دست شما بگیرد. پس برای این که از این اتفاق جلوگیری کنید، باید چاقوی خود را تیز کنید. اما اگر دستگاه چاقو تیز کن در اختیار نداشته باشیم، چگونه باید این کار را انجام دهیم؟ در این قسمت از سبک زندگی و رازهای خانه داری نمناک روش های تیز کردن چاقو را با چیزهایی بدون چاقو تیزکن به شما آموزش خواهیم داد.

تیز کردن چاقو

۱.استفاده از یک ماگ

اگر می خواهید چاقوی خود را تیز کنید ، همه ی آن چیزی که نیاز دارید، یک جسم زبر و سفت است. ماگ دقیقا همان وسیله ای است که به آن نیاز دارید . اکثر ماگ ها از جنس سرامیک هستند. سرامیک هم یک ماده بسیار سفت و سخت است. به همین دلیل می توانید برای تیز کردن چاقو از آن استفاده کنید. برای انجام این کار ماگ را برعکس کنید و به دنبال قسمت زبر و دایره ای شکل در انتهای آن باشید؛ یعنی دقیقاً تکیه گاه ماگ که روی میز قرار می گیرد. تنها کاری که باید انجام دهید، این است که چاقو را روی این قسمت بکشید. فقط به زاویه چاقو دقت کنید؛ دقیقا مثل همان موقع که از چاقوتیز کن استفاده می کنید و بعد از چند بار ضربه، می توانید به سراغ طرف دیگر چاقو بروید.

۲.استفاده از یک چاقوی دیگر

بله، بهترین راه برای تیز کردن چاقو می تواند استفاده از یک چاقوی دیگر باشد. اگر ماگ و یا بشقاب نتوانست چاقوی شما را تیز کند، می توانید به سراغ یک چاقوی دیگر بروید اما قبل از این کار بسیار مهم است که روش انجامش را بلد باشید. قرار نیست که لبه های چاقو را به یکدیگر بمالید. اگر این کار را انجام دهید، هر دو چاقو را خراب می کنید.

در چنین حالتی می توانید از پشت لبه چاقو برای تیز کردن استفاده کنید. تیزی یا برآمدگی چاقوی دیگر را در جهت مخالف لبه بگیرید که برای تیز کردن استفاده می شود.

۳.استفاده از بشقاب

در آشپزخانه چیز های سرامیکی زیادی وجود دارد. انتهای بشقاب هم معمولا یکی از همین مواردی است که برای تیز کردن چاقو به درد می خورد؛ دقیقاً مانند روش قبل که بشقاب را برعکس می کنید. قسمت زبر دایره ای شکل را پیدا کنید و با همان روش، چاقو را تیز کنید.

۴.کاغد سنباده

زمانی که راجع به زبری صحبت می کنیم ، هیچ چیز برتر از کاغذ سنباده نیست. سمباده به اندازه کافی می تواند برای تیز کردن چاقو مناسب باشد . البته نباید شروع به کشیدن کاغذ سمباده روی چاقو کنید. به جای آن می توانید چاقو را به کاغذ سنباده بزنید. البته شاید این کاغذ کوچک به نظر برسد اما مطمئن باشید که تفاوت زیادی را در تیزی چاقو مشاهده خواهید کرد.

اگر کاغذ سنباده را روی چاقو بکشید، احتمال بریدن دست وجود دارد. فقط کافی است که کاغذ سنباده را روی یک سطح صاف قرار دهید و سپس با لبه های چاقو روی آن بکشید.

۵.استفاده از سوهان ناخن

اگر از آشپزخانه بیرون بیایید، می بینید که اجسام دیگری هم هستند که برای تیز کردن چاقو مناسب می باشند. سوهان ناخن استیل می تواند چاقو را هم تیز کند. علت آن هم زبری روی سوهان ناخن می باشد. اگر سوهان شما زبر نیست، پس در این مورد کارآمد نخواهد بود.

۶.لیوان

آیا می دانستید که لیوان یک جسم سفت و سخت است؟ به همین دلیل برای تیز کردن چاقو گزینه مناسبی می باشد. اگر لبه یک لیوان شکسته را مشاهده کرده باشید، قطعاً به زبری و سفتی داخل آن پی خواهید برد. کافی است که یک لیوان شکسته پیدا کنید و چاقو را روی آن بکشید. همچنین می توانید از پشت و قسمت زبر لیوان استفاده کنید.

۷.بتن

زمانی که در جاده هستید ، نه تنها پنجره های ماشین برای تیز کردن چاقو به شما کمک می کنند، بلکه بتن های داخل جاده هم بسیار کمک کننده هستند زیرا زبری آن ها باعث تیزی چاقو می شود. پس بهتر است یک جای امن از ماشین پیاده شوید و چاقو را روی زبری این بتن ها بکشید. فقط باید اطمینان حاصل کنید که این بتن ها تمیز هستند که معمولا می توانید خودتان با مقداری آب آن ها را تمیز کنید.

۸.آجر

اگر انجام کار قبلی برایتان سخت است ، می توانید از آجر استفاده کنید. آجر می تواند مانند سنگ های چاقو تیزکن عمل کند و یک جسم ایده آل است. فقط کافی است که چاقو را به لبه های زبر آجر بکشید.

۹.سنگ

مجبور نیستید که همیشه به دنبال آجر بگردید . سنگ های صاف هم می توانند به شما کمک کنند. کافی است که داخل یک باغچه بروید و سنگ هایی با سطوح صاف را پیدا کنید و از لبه تیز آن ها برای تیز کردن چاقو استفاده کنید. برای بهترین نتیجه بهتر است سنگ را از قبل کمی خیس کنید.

۱۰.بیل

یکی دیگر از ابزار هایی که می تواند به تیز کردن چاقو کمک کند، سطح زبر و سفت بیل است. کافی است از لبه های صاف بیل استفاده کنید که دقیقاً مانند سنگ های چاقو تیز کن عمل می کنند. علت هم زبری آن هاست.

۱۱.مقوا

اگر کمربند چرمی اطراف شما نیست اما می خواهید همان نتیجه را بگیرید، کافی است که از مقداری مقوا استفاده کنید. مقوا مانند چرم برای تیز کردن لبه چاقو مناسب است. کافی است که چاقو را در طول مقوا بکشید که این گونه هم آن را تیز کرده و هم الودگی هایش را از بین خواهید برد.

۱۲.کمربند چرمی

معمولاً چرمی که در کمربند ها استفاده می شود ، برای تیز کردن چاقو هم مناسب است. کافی است که چاقو را روی قسمت چرم بکشید. فقط مراقب باشید که ضربه های چاقو کمربند را پاره نکند. اگر فشار زیادی وارد کنید، کمربند پاره می شود. البته کمربند های چرمی زبر و سفت نیستند اما باز هم می توانند به تیز کردن چاقو  کمک کنند.

۱۳.  روزنامه

تکنیک جالب تیز کردن چاقو با روزنامه ؛ برای این کار به روزنامه ای که سطح آن پر از نوشته با جوهر مشکی باشد نیاز دارید.

  • چاقوی خود کامل را تمیز و سپس خشک کنید و به صورت صاف روی برگه روزنامه قرار دهید.
  • بدون هیچ زحمتی و به سادگی چاقویتان را چندین بار با دقت و به آرامی روی روزنامه حرکت دهید، در واقع بکشید.
  • برای تیز کردن هر لبه از چاقو این کار را باید تکرار کنید و در انتها چاقو را شسته و خشک کنید.
  • مراحل تیز کردن چاقو با روزنامه تمام است و حالا چاقوی شما توسط موادی مثل کربن که در جوهر مشکی وجود دارد به سادگی تیز شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا