نکاتی که باید برای باردار شدن بدانید

نزدیکی هر شب برای بارداری بهتر است یا نزدیکی یک روز در میان ؟ اصولا چند روز از ماه زنان قابلیت باردار شدن دارند؟

به گزارش سبک ایده آل به نقل از بیتوته، یکی از سوالاتی که ممکن است برای زوجینی که قصد بچه دار شدن دارند ، پیش بیاید این است که آیا نزدیکی هر شب برای بارداری بهتر است یا نزدیکی یک شب در میان؟

زمان طلایی برای باردار شدن هر زنی به نام پنجره باروری شناخته می شود که تعداد روزهای محدودی در چرخه قاعدگی است و داشتن رابطه جنسی در این چند روز میتواند احتمال بارداری را افزایش دهد.

برای این که بدانید چه موقع نزدیکی میتواند منجر به بارداری شود و چه روشی را باید برای بارداری انتخاب کنید باید با یکسری نکات درباره چرخه قاعدگی ، زمان تخمک گذاری ، مدت زمان زنده ماندن تخمک و اسپرم بعد از رها شدن و لقاح آشنا شوید.

آشنایی با چرخه قاعدگی

اگر میخواهید زمان مناسب برای رابطه جنسی که منجر به بارداری می شود را پیدا کنید باید آشنایی کاملی با چرخه قاعدگی خودتان داشته باشید.

طول چرخه قاعدگی خانم ها با هم متفاوت است و میتوانید بین ۲۱ روز تا ۳۵ روز متفاوت باشد ولی به طور میانگین اغلب خانم ها چرخه قاعدگی ۲۸ روزه دارند. از آنجا که شما دو تخمدان دارید و هر چرخه قاعدگی مربوط به یک تخمدان شما است ممکن است طول چرخه قاعدگی ها یکی در میان مشابه هم باشد.

به طور کلی سیکل قاعدگی از ۳ مرحله تشکیل می شود :

• مرحله فولیکولار : مرحله فولیکولار با شروع خونریزی پریود ، آغاز می شود و تا روز تخمک گذاری ادامه دارد.

• مرحله تخمک گذاری : پایان مرحله فولیکولار و آغاز مرحله لوتئال ،  یعنی زمانی که فولیکول بالغ شده و از تخمدان رها می شود. رابطه جنسی در حوالی روز تخمک گذاری شانس بارداری را افزایش می دهد.

• مرحله لوتئال : از روز تخمک گذاری شروع شده و با شروع خونریزی پریود به اتمام می رسد. اگر در طول این مرحله لقاح صورت بگیرد ، باردار می شوید و  نطفه درون رحم لانه گزینی کرده و دیگر پریود نخواهید شد.

هدف از آشنایی با چرخه قاعدگی در این است که با پنجره باروری یا زمان طلایی برای داشتن رابطه جنسی به منظور باردار شدن آشنا شوید.

روش تشخیص زمان باروری

از آنجا که اسپرم میتوانید بین ۴ – ۷ روز در بدن زنده بماند ، بنابراین پنجره باروری حداکثر از ۷ روز قبل از تخمک گذاری شروع می شود. و با توجه به این که طول عمر تخمک بعد از رها شدن بین ۱۲ – ۲۴ ساعت است ، پنجره باروری ، در روز تخمک گذاری پایان می پذیرد .

یعنی شما در طول یک ماه بین  ۴ – ۷ روز قدرت بارداری دارید و نباید این زمان طلایی را از دست بدهید.

 

تخمک گذاری معمولا در اواسط چرخه قاعدگی اتفاق می افتد. با توجه به متغیر بودن روزهای سیکل قاعدگی خانمها ، روز تخمک گذاری هم در هر کدام از آنها متفاوت خواهد بود و پنجره باروری و زمان مناسب برای رابطه جنسی به منظور بارداری در همه آن ها یکسان نیست.

برای تشخیص روز تخمک گذاری به صورت حدودی و پنجره باروری  میتوانید از پزشک کمک بگیرید یا این که از روش های زیر استفاده کنید:

مشاهده ترشحات واژینال : ترشحات واژن خانم ها در طول چرخه قاعدگی تغییر می کند و نزدیک به زمن تخمک گذاری شدت آن ها بیشتر شده ، حالت کشسانی و شفاف پیدا می کند . نزدیک به زمان تخمک گذاری  ترشحات واژن حالتی شبیه به سفیده تخم مرغ پیدا میکنند.

سونوگرافی : دقیق ترین روش برای بررسی ابعاد فولیکول درون تخمدان که میتواند به پزشک در پیش بینی روز تخمک گذاری کمک کند سونوگرافی است البته به شرطی که در زمان درست و نزدیک به تخمک گذاری برای سونوگرافی مراجعه کنید.

استفاده از ماشین حساب تخمک گذاری : در این ابزار ، تاریخ شروع و طول  سیکل قاعدگی هایتان را وارد می کنید و زمان طلایی برای بارداری را به شما نمایش  میدهد.

استفاده از تقویم : در صورتی که قاعدگی نسبتا منظمی داشته باشید میتوانید روزهای شروع خونریزی پریود را روی تقویت علامت بزنید و روز میانی چرخه قاعدگی و دو روز قبلش را به عنوان روز تخمگ گذاری مشخص کنید. مثلا اگر چرخه قاعدگی شما ۲۸ روز است ، تخمک گذاری شما به احتمال زیاد بین روز ۱۲ – ۱۴ سیکل قاعدگی خواهد بود. یک قاعده کلی دیگر می گوید که تخم گذاری ۱۴ روز قبل از پریود بعدی انجام می شود بنابراین خانمی که چرخه قاعدگی ۲۴ روزه دارند روز  دهم قاعدگی و خانمی که چرخه قاعدگی ۳۵ روزه دارد در روز ۲۱ قاعدگی تخمک گذاری دارد.

استفاده از کیت تخمک گذاری : کیت تخمک گذاری شباهت زیادی به بی بی چک دارد و بر اساس سنجش هورمون LH در ادرار عمل میکند. میزان این هورمون دقیقا قبل از رها شدن تخم از تخمدان به صورت قابل توجهی افزایش پیدا میکند . بنابراین زمانی که دو خط کیت تخمک گذاری پر رنگ شود یعنی به زودی تخمک گذاری اتفاق می افتد و زمان مناسبی برای داشتن رابطه جنسی با هدف بچه دار شدن است.

اندازه گیری دمای پایه بدن : میتوانید هر روز صبح قبل از بیرون آمدن از تخت ، دمای بدن را بگیرید و روی یک چارت ثبت کنید ، درست  قبل از تخمک گذاری دمای بدن افت می کند و پس از تخمک گذاری دمای بدن کمی بالا می رود و بالا می ماند. بعد از گذشت چند ماه میتوانید به یک الگوی ثابت در تغییرات دممای بدن خود برسید.

آیا نزدیکی هر شب برای بارداری لازم است؟

شاید تصور کنید نزدیکی هر شب روشی مناسب برای بچه دار شدن است ولی این کار میتواند اشتباه باشد. هر چقدر فاصله های رابطه جنسی و انزال در مردان کمتر باشد ، غلظت مایع منی و مقدار آن کمتر می شود و کیفیت اسپرم پایین خواهد آمد.

اسپرم مردان برای بالغ شدن نیاز به زمان دارد و اگر هر شب رابطه جنسی داشته باشید ، اسپرم ها فرصت کافی برای بالغ شدن نخواهند داشت. در نتیجه تعداد اسپرم های بالغ کم شده و قدرت باروری مرد کاهش پیدا میکند.

نزدیکی یک روز در میان برای بارداری

پزشکان توصیه میکنند که به جای این که هر شب در طول چرخه قاعدگی رابطه جنسی داشته باشید، به منظور بارداری ، در روزهای حوالی تخمک گذاری یک روز در میان یا دو شب در میان رابطه جنسی داشته باشید تا شانس بارداریتان افزایش پیدا کند چرا که فرصت کافی به اسپرم ها میدهید تا تعداد بیشتری از آنها به بلوغ برسند و قدرت باروری مرد افزایش پیدا کند.

برقراری رابطه جنسی یک شب در میان به جای نزدیکی هر شب برای بارداری مانع از خستگی زوجین و بروز مشکلاتی از جمله سردی ، دل زدگی و کم شدن توان جنسی می شود.

تبدیل به اجبار شدن رابطه جنسی با هدف بچه دار شدن میتواند باعث ایجاد سردی بین زوجین شود. بهتر است به جای اجبار این دوران را مانند یک ماه عسل جدید برگزار کنید تا بتوانید از بودن کنار هم لذت ببرید.

پوزیشن مناسب برای بارداری

پوزیشن مناسب برای بارداری هم نقش بسزایی دارد شما باید حداکثر مقدار اسپرم را وارد رحم کنید بنابراین انزال هر چه نزدیک تر به دهانه رحم انجام شود شانس بارداری افزایش پیدا میکند.

برای بارداری باید از پوزیشنی که زن به پشت خوابیده باشد استفاده کنید ، در این حالت امکان تخلیه اسپرم در نزدیکی دهانه رحم بیشتر است و اسپرم ها راحت تر میتوانند خودشان را به لوله های رحم برسانند.

۵ دقیقه بعد از انزال لگن و پاها را به سمت بالا نگه دارید که مایع منی بیشتر به سمت رحم حرکت کند.

با وجودی که از نظر تئوری اسپرم میتوانید حداکثر تا ۷ روز در رحم زنده بماند ولی این مورد برای اسپرم های بسیار با کیفیت و در بهترین شرایط در نظر گرفته شده است و به طور کلی زمان زنده ماندن اسپرم در رحم ۳ – ۵ روز است بنابراین بهترین زمان برای داشتن رابطه جنسی معمولا ۱۲ – ۱۵ روز پیش از شروع قاعدگی بعدی و به صورت یک روز در میان است.

باردار شدن کار ساده ای نیست و شانس بارداری زوجین در هر ماه ۲۵ درصد است.

برنامه ریزی زمانی درست برای بارداری مهم است بنابراین برای افزایش شانس موفقیت باید زمان تخمگ گذاریتان را مشخص کنید.

شانس بارداری در زنان با افزایش سن کاهش پیدا میکند ، یک زن ۲۵ ساله اگر رابطه غیر محافظت شده داشته باشد شانس بارداری اش در یک سال ۸۶ درصد است ولی این شانس در یک زن ۳۵ ساله به ۵۲ درصد و در یک زن ۴۰ – ۴۵ ساله به ۵۰ – ۱۰ درصد کاهش پیدا میکند. بلافاصله بعد از قطع مصرف قرصهای شد بارداری حاملی رخ نمی دهد بلکه بین ۱ –  ۶ ماه طول می کشد تا زن قدرت باروری خودش را بدست آورد.

زوجی که بعد از یک سال تلاش بچه دار نشوند ، نابارور حساب می شوند و باید به پزشک مراجعه کنند ولی در سنین بالای ۳۵ سال بعد از ۶ بار نزدیکی ناموفق باید به پزشک مراجعه نمایید.

برای اقدام به بارداری از روان کننده یا آب دهان استفاده نکنید ، روان کننده ها باعث تضعیف قدرت اسپرم می شوند در صورت اجبار از روان کننده های مخصوص بارداری که به نام  Pre-Seed شناخته می شوند استفاده کنید.

برای باردار شدن ، به ارگاسم رسیدن زن هیچ تاثیری ندارد و ضروری نیست.

بهتر است از ۶ ماه قبل از اقدام به بارداری زیر نظر پزشک زنان و زایمان قرار بگیرید و خودتان را از نظر جسمی برای بارداری آماده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا