والدین بی تجربه بخوانند؛ ترفند های عالی برای عوض کردن پوشک

یکی از اولین مهارت‌هایی که پدر و مادرها در اولین فرزندآوری باید خیلی سریع بیاموزند عوض کردن پوشک بچه است.

به گزارش سبک ایده آل به نقل از شادمگ، پدر و مادر باید به‌شکل مداوم مهارت‌های تعویض پوشک‌ را متناسب با مراحل رشد فرزندشان تغییر دهند؛ زیرا وقتی خواب کودک منظم‌تر می‌شود و شما کم‌کم او را با غذاهای جامد آشنا می‌کنید، مدفوع و به‌دنبال آن تعویض پوشک، مدام تکرار می‌شود. در انتها شما باید هنر از پوشک گرفتن کودک را هم بیاموزید. در این مقاله قصد داریم به نکته‌هایی اشاره کنیم که دانستن آنها در تعویض پوشک لازم است. با ما همراه باشید.

 

هر کودک چند بار در طول روز نیاز به تعویض پوشک دارد ؟

معمولاً زمان تعویض پوشک نوزاد پسر با زمان تعویض پوشک نوزاد دختر چندان تفاوتی ندارد. برای هر نوزاد در ماه‌های اول زندگی باید روزانه ۶ تا ۱۰ بار پوشک را تعویض کنید. بعد از چند ماه معمولاً تعویض پوشک نوزاد به ۴ تا ۶ بار در روز می‌رسد. این موضوع ادامه دارد تا زمانی که نوزاد در سن ۲ تا ۳ سالگی یاد بگیرد خودش به دستشویی برود و استفاده از پوشک را قطع کند.

آموزش تعویض پوشک نوزاد

۱- لوازم مورد نیاز برای تعویض پوشک نوزاد را آماده کنید

در اولین مرحله از آموزش تعویض پوشک بچه باید لوازم مورد نیاز برای این کار را آماده کنید. در ادامه به مهم‌ترین لوازمی برای تعویض پوشک نوزاد به آن‌ها نیاز دارید، اشاره شده است.

چه از پوشک‌های یک بار مصرف استفاده می‌کنید و چه از پوشک‌های پارچه‌ای، باید در هر مکان و هر زمانی همراه خودتان چند عدد پوشک تمیز داشته باشید. برای انتخاب پوشک بچه استاندارد و مناسب حتماً چند مارک مختلف را امتحان کنید و ببینید که کدام برند و کدام سایز برای کودک شما مناسب است.

دستمال مرطوب

یکی دیگر از لوازمی که باید همیشه برای تعویض پوشک بچه به همراه داشته باشید، دستمال مرطوب است. توجه داشته باشید که برای این کار حتماً از دستمال‌های ضد حساسیت بدون بو و الکل استفاده کنید. بیشتر متخصصین پیشنهاد می‌کنند که در ۸ هفته اول زندگی نوزاد به جای دستمال مرطوب از آب گرم و پنبه استفاده کنید تا پوست نوزاد آسیب نبیند.

 

پد یا پارچه ضد آب تمیز

از پدهای تمیز باید به عنوان زیر انداز کودک استفاده کنید. جنس این پد یا پارچه باید به گونه‌ای باشد که به صورت مرتب آن را بشورید و ضدعفونی کنید.

یک دست لباس تمیز

هر چند که نوزاد همیشه پوشک می‌شود، اما هر لحظه امکان کثیف شدن لباس او نیز وجود دارد. از همین رو باید همیشه یک دست لباس تمیز نیز با خود داشته باشید.

کیسه زباله

بعد از عوض کردن پوشک نوزاد باید پوشک او را داخل کیسه زباله قرار دهید و درب آن را محکم کنید تا آلودگی به بیرون رسوخ نکند. در خانه می‌توانید یک سطل مخصوص برای پوشک در نظر بگیرید و همه پوشک‌های کثیف را داخل آن بیندازید.

کرم ضد خارش و ضد حساسیت

استفاده از کرم‌های ضد حساسیت و خارش برای پوست حساس نوزاد بسیار مؤثر است. می‌توانید هر بار بعد از تمیز کردن بدن نوزاد کرم را به پوست او بمالید تا از ایجاد حساسیت جلوگیری کند.

۲- آماده کردن کودک برای تعویض پوشک

در اولین مرحله از آموزش نحوه تعویض پوشک نوزاد باید دست‌هایتان را بشویید و سپس کودک را روی یک سطح صاف و مطمئن بخوابانید. توجه داشته باشید که از قرار دادن نوزاد روی سطوح بلند و ناامن اجتناب کنید. سپس لباس کودک را دربیاورید و یا در صورتی که نوزاد بلوز پوشیده، شلوار را دربیاورید و بلوز را تا ناحیه زیر بغل بالا دهید.

 

۳- باز کردن پوشک کثیف

در این مرحله از تعویض پوشک کودک با روش ساده باید پوشک کثیف را باز کنید. اگر مدفوع زیاد است، ممکن است بدن کودک کاملاً کثیف شده باشد. پوشک را به آرامی باز کنید. برای برداشتن پوشک کهنه بهتر است دوپای نوزاد را با یک دست بگیرید و به آرامی به سمت بالا ببرید. سپس پوشک کثیف را بردارید و آن را داخل یک پلاستیک بگذارید تا کودک به آن دسترسی نداشته باشد.

۴_ تمیز کردن نوزاد مهم‌ترین مرحله از آموزش تعویض پوشک بچه

برای تمیز کردن نوزاد می‌توانید از دستمال مرطوب استفاده کنید. برای این کار پاهای کودک را بالا بگیرید و با دقت همه قسمت‌های بدن نوزاد را تمیز کنید. توجه داشته باشید که به منظور جلوگیری از عفونت کودک را از سمت جلو به عقب تمیز کنید. این موضوع به خصوص در نوزادان دختر اهمیت زیادی دارد. می‌توانید برای تمیز کردن کودک بدن او را با آب گرم بشویید.

در صورت نیاز، قبل از آغاز پوشک کردن کودک مقداری کرم به بخش‌های قرمز پوست نوزاد بمالید تا کودک دچار حساسیت ناشی از پوشک نشود. برای این کار می‌توانید از انگشت یا دستکش استفاده کنید.

 

۵- پوشک کردن نوزاد، اصلی‌ترین مرحله تعویض پوشک کودک

در این مرحله از نحوه تعویض پوشک نوزاد باید یک پوشک تمیز بردارید و آن را باز کنید. پاهای نوزاد را بلند کنید و پوشک را زیر کودک قرار دهید. پوشک را طوری زیر کودک بگذارید که بتوانید آن را به راحتی ببندید. پوشک را از جلو تا کنید و چسب کناره‌های پوشک را به هم بچسبانید تا کاملاً محکم شود.

نحوه بستن پوشک نیز بسیار ساده است؛ تنها باید چسب کنار پوشک را باز کنید و روی محل مورد نظر بچسبانید. در زمان چسباندن چسب پوشک مراقب باشید که چسب را بیش از حد فشار ندهید تا نوزاد احساس ناراحتی نکند. توجه داشته باشید که پوشک را حتماً زیر ناحیه ناف نوزاد قرار دهید. معمولاً پوشک‌های جدید طوری طراحی می‌شوند که با ناف نوزاد تماس نداشته باشند، اما در هر صورت به این موضوع توجه کنید.

۶- جمع کردن لوازم تعویض پوشک؛ مرحله آخر تعویض پوشک نوزاد

بعد از اتمام پوشک کردن نوزاد، پوشک کهنه را بلافاصله داخل سطل بیندازید. سپس دستان خود را با آب و صابون بشویید. زیر انداز و کلیه لوازمی که در حین تعویض پوشک آلوده شده‌اند، بشویید و کاملاً ضدعفونی کنید.

آیا تعویض پوشک نوزاد در خواب بدون مشکل است ؟

به طور کلی گفته می‌شود که در زمان خواب پوشک نوزاد را عوض نکنید. در این زمان کمی صبر کنید تا نوزاد از خواب بیدار شود و سپس به سرعت پوشک را تعویض نمایید.

در این مقاله سعی کردیم با ارائه آموزش تصویری آسان پوشک نوزاد و کودک به شما کمک کنیم تا راحت‌تر بتوانید این مرحله از رسیدگی به نوزاد را پشت سر بگذارید. به یاد داشته باشید که در حین تعویض پوشک نوزاد حتماً نکات بهداشتی را به خوبی رعایت کنید و مطمئن باشید که بعد از چند بار انجام دادن این کار به مهارت خوبی برای عوض کردن پوشک بچه دست پیدا می‌کنید.

 

نکاتی که باید قبل از آموزش تعویض پوشک بچه بدانید

از عوض کردن پوشک نوزاد واهمه نداشته باشید. شاید در ابتدا این کار کمی برایتان سخت به نظر برسد، اما مطمئن باشید بعد از چند بار تمرین می‌توانید به خوبی این کار را انجام دهید.
سعی کنید همیشه و در هر مکانی برای تعویض پوشک نوزاد آماده باشید. زمانی که خانه را ترکی می‌کنید، پوشک و لوازم مورد نیاز برای تعویض پوشک را همراه خود داشته باشید.
همیشه دستمال مرطوب و کیسه تمیز همراه خود داشته باشید.
با مشاهده تغییرات در مدفوع نوزاد نترسید. اما بدانید که هر گونه تغییر در مدفوع نوزاد می‌تواند نشانه عکس العمل بدن او نسبت به غذاهای جدید باشد که به او می‌دهید و بدن برای این که به این غذاها عادت کند، نیاز به زمان دارد.
اگر کودک شما به پوشک حساسیت دارد و پوست او قرمز و ملتهب شده است، می‌توانید نوع پوشک را عوض کنید و به محض کثیف شدن پوشک او را تعویض کنید.
معمولاً کنترل رطوبت و تمیز نگه داشتن ناحیه تناسلی می‌تواند از بروز حساسیت‌های پوستی در نوزادان جلوگیری کند.

نکته مهم

برای تعویض پوشک نوزاد خود حتماً زمان مشخصی او را چک کنید و به محض کثیف شدن پوشک آن را تعویض نمایید. به یاد داشته باشید که برای تمیز کردن نوزاد حتماً او را از جلو به سمت عقب تمیز کنید و مطمئن شوید که بدن او کاملاً تمیز و عاری از آلودگی است.
سعی کنید از سایز پوشک مناسبی برای کودک خود استفاده کنید. پوشک کوچک موجب ناراحتی نوزاد می‌شود و به پوست او آسیب می‌رساند. از طرف دیگر استفاده از سایز پوشک بزرگ و گشاد نیز موجب بیرون ریختن مدفوع به خارج از پوشک می‌شود.
یک ترفند پوشک بچه پسر این است که در زمان تعویض پوشک، آلت نوزاد را به سمت پایین قرار دهید تا ادرار به بیرون از پوشک نریزد.

تعویض پوشک نوزاد پسر

در نحوه تعویض پوشک نوزاد پسر حتماً یک پارچه روی پای نوزاد قرار دهید تا با ادرار ناگهانی او فضای خانه آلوده نشود.در اکثر پوشک‌های یک بار مصرف آبی شدن خط کوچک روی پوشک نشان دهنده خیس بودن آن است. پس با مشاهده این موضوع پوشک نوزاد را عوض کنید.
در زمان تعویض پوشک بچه بهتر است از این فرصت استفاده کنید و با او بازی کنید، شعر بخوانید و با کودک خود حرف بزنید.

تعویض پوشک نوزاد در ماشین

نحوه تعویض پوشک نوزاد در ماشین کمی با داخل خانه متفاوت است. برای عوض کردن پوشک نوزاد در ماشین باید او را به صندلی عقب ماشین منتقل کنید. سپس کودک را در صاف‌ترین قسمت ماشین قرار دهید. توجه داشته باشید که برای تعویض پوشک نوزاد در ماشین باید حتماً جایی پارک کنید تا تکان ناگهانی موجب پرت شدن کودک نشود.

 

بهتر است زیر نوزاد یک پد یا پتو پهن کنید تا آلودگی در سطح ماشین پخش نشود. سپس می‌توانید به راحتی مراحل تعویض پوشک نوزاد را همانند زمانی که در خانه هستید، انجام دهید.

آیا استفاده از پودر بچه و کرم ضدحساسیت برای نوزاد بی‌خطر است ؟

به طور کلی آکادمی اطفال آمریکا (AAP)) توصیه می‌کند که والدین برای نوزادان خود از پودر بچه حاوی نشاسته ذرت استفاده نکنند. پودر بچه خود می‌تواند موجب تحریک پوست و حساسیت در نوزادان شود. از طرف دیگر تنفس پودر بچه برای نوزاد مضر است و می‌تواند موجب تنگ شدن نفس او شود.

از همین رو بهتر است برای رفع حساسیت یا قرمزی بدن نوزاد از لوسیون ها، روغن‌ها و کرم‌های بدون بو استفاده کنید. در صورتی که بدن کودک دچار حساسیت نباشد استفاده از این مواد هیچ ضرورتی ندارد.

استفاده از پماد زینک اکساید برای رفع حساسیت‌های ناشی از استفاده از پوشک نیز می‌تواند مفید باشد. قبل از استفاده از هر نوع کرم یا لوسیون ابتدا اجازه دهید بدن کودک کاملاً خشک شود و سپس آن را روی پوست بمالید.

۱۰ نکته که در عوض کردن پوشک بچه باید بدانید

۱. در مواقع ضروری، از شگردهای تازه‌ای برای عوض کردن پوشک استفاده کنید

بهترین شکل تعویض پوشک این است که والدین کودکشان را روی سطحی خشک، تمیز و مجهز به کمربند ایمنی قرار دهند. اما معمولا کودکان چنین شانسی ندارند و در نهایت، والدین در موقعیت‌هایی قرار می‌گیرند که مجبورند پوشک را در مکانی نامناسب عوض کنند: مکانی مانند دست‌شویی رستوران، بدون میز مخصوص تعویض پوشک. حسّ عوض کردن پوشک در چنین مکان‌های دشواری شاید مثل حس بازی با آتش باشد، اما با دانستن چند نکته می‌توانید کارها را آسان‌تر کنید.

اگر امکان دارد، کودک را به ماشین ببرید و او را در صندوق‌عقب ماشین بگذارید. ممکن است این به‌نظر فکر جالبی نباشد اما صندوق‌عقب صاف‌ترین قسمت ماشین است و دیوارهای آن هم دور کودک را می‌گیرند و از او محافظت می‌کنند. بهتر است کودک را در خشک‌ترین قسمت قرار دهید و اگر سطح صندوق‌عقب کمی برجسته است، برای ایمنی بیشتر، در تمام مدت، کودک را با یک دست نگه دارید. اگر پتو یا پدِ مخصوص تعویض به‌همراه ندارید، از هر‌چه دمِ دست است استفاده کنید. همیشه مقدار زیادی دستمال‌توالت در دست‌شویی‌های عمومی پیدا می‌شود.

۲. همیشه برای تعویض پوشک آماده باشید

غیرحرفه‌ای‌ترین کاری که پدر و مادرها انجام می‌دهند این است که بدون برداشتن پوشک کافی از خانه بیرون می‌آیند. همیشه پوشک اضافی همراه داشته باشید؛ زیرا معمولا کودکان عادت دارند کارشان را نیمه‌تمام بگذارند و وقتی در حال تعویض پوشک جدید هستید، کارشان را تمام کنند. تعداد دفعات تعویض پوشک را با اطمینان نمی‌توان گفت؛ پس بهتر است همیشه چند سری پوشک اضافی داشته باشید.

 

۳. همیشه دستمال مرطوب همراه داشته باشید

مدفوع فقط در پشت کودک نیست؛ می‌تواند به‌ همه‌جا پخش شود. همیشه لوازم ضروری بهداشتی را به‌همراه داشته باشید. همیشه از جلو به عقب دستمال بکشید؛ این مورد برای نوزادان دختر اهمیت بیشتری دارد. اگر پوست کودک تاخوردگی دارد، دقت کنید مدفوع وارد آن ناحیه نشود. برای نوزادان پسر، حتما زیر بیضه‌ها و آلت تناسلی را خوب تمیز کنید.

اطراف و قسمت‌های بیرونی را یک بار خوب با دستمال تمیز کنید و اگر لازم شد، دوباره دستمال بکشید. درمورد نوزادان دختر دقت کنید دستمال مرطوب را آرام به پوست نوزاد بکشید؛ زیرا فشار زیاد باعث می‌شود مدفوع به قسمت‌هایی برود که تمیزکردن آنها دشوار است.

۴. پوشک‌ را چندمنظوره در نظر بگیرید

قبل از اینکه پوشک کثیف را باز کنید، پوشک تمیزی را، به‌شکل پد، زیر نشیمنگاه کودک قرار دهید. وقتی پوشک کثیف باز شد، جلوی قسمت انتهایی آن را به پوست کودک بکشید تا مدفوع اضافی را پاک کند. در مورد نوزادان پسر، وقتی می‌خواهید پوشک کثیف را باز کنید، با پوشک تمیزی که در زیر کودک است مجاری ادرار را بپوشانید تا از پاشیده‌شدن ناخواستۀ ادرار جلوگیری کنید.

۵. در برابر بوی بد از خودتان محافظت کنید

همیشه در والدین، واکنش ناخوشایند به بوی بد هنگام عوض کردن پوشک وجود دارد، حتی در آن دسته از والدینی که ادعا می‌کنند در برابر به بو مقاوم هستند. اما با چند ترفند می‌توانید از این وضیت خلاص شوید؛ برای نمونه، می‌توانید چند قطره اسانس یا ویکس زیر بینی‌تان بمالید. برای بوهای شدیدتر می‌توانید کمی عصارهٔ نعناع به داخل ماسکتان بزنید.

۶. چین‌های پوشک را جدی بگیرید

هنوز هم بحث بر سر استفاده از کهنه یا پوشک یک‌بار‌مصرف زیاد است. اما یکی از مهم‌ترین نکته‌هایی که باعث می‌شود پوشک از کهنه پیشی بگیرد، چین‌های دور آن است که مانند سدّی در مقابل رطوبت عمل می‌کند و اجازه نمی‌دهد مواد داخل پوشک بیرون بریزند.

 

دقت به این چین‌ها خیلی مهم است و می‌تواند جلوی فاجعه را بگیرد. بیشتر پوشک‌های یک‌بار‌مصرف چین درونی و چین بیرونی دارند. حتما دقت کنید که چین‌های بیرون پوشک به سمت داخل برنگردند؛ چون این چین‌ها جلوی بیرون‌ریزی را می‌گیرند.

۷. اندازه پوشک فقط توصیه است

اندازه پوشک فقط به‌عنوان پیشنهاد مطرح می‌شود و والدین هیچ اجباری در پیروی از آنها ندارند. به‌بیان ساده، پوشک مناسب برای کودک شما، پوشک اندازه او است. اندازه‌ نامناسب یا خیلی تنگ است یا آن‌قدر گشاد است که باعث بیرون‌ریزی می‌شود.

بهتر است به پوشک اندازه‌ٔ کودکتان فکر کنید و ذهن‌تان را درگیر اندازه‌های استاندارد نکنید. اگر بتوانید انگشت‌تان را بین پوشک و بدن کودک قرار دهید، یعنی اندازه‌ مناسبی را انتخاب کرده‌اید. این اندازه کاملا مناسب است و تنگ یا گشاد نیست.

۸. با مراقبت، از کهیر جلوگیری کنید

کهیر ابتدا با خارش و بعد با درد همراه است و معمولا زیاد اتفاق می‌افتد؛ پس به‌سختی می‌توان از کهیر اجتناب کرد. برای جلوگیری از کهیر، همیشه باید میزان رطوبت را کنترل کنید و در صورت خیس‌بودن پوشک، آن را تعویض کنید، کودک را با آب بشویید و سپس بدون اینکه حوله را روی بدن کودک بمالید، با ضربه‌های آرام، بدن را خشک کنید. بهترین راه برای جلوگیری از کهیر این است که تا حد امکان، پوشک کودک را خشک نگه دارید. اگر دیدید پوست کمی قرمز شده است، از کرم‌های مخصوص پوشک استفاده کنید. بهترین انتخاب کرمی است که اکسید روی (زینک‌اکسید) داشته باشد.

۹. در هنگام تعویض پوشک، رابطه محبت‌آمیز با کودک ایجاد کنید

تعویض پوشک می‌تواند عذاب‌آور باشد اما با‌این‌حال زمان خوبی برای برقراری رابطه محبت‌آمیز با کودک است. والدین می‌توانند از این فرصت برای برقراری ارتباط چشمی، آواز‌خواندن، قلقلک‌دادن، حرف‌زدن و بازی‌کردن استفاده کنند. قبل از اینکه کودک به‌ اندازه‌ای بزرگ شود که دائما حرکت کند، زمان تعویض پوشک زمان خاصی است. تعویض پوشک، حتی وقتی مدفوع او آزاردهنده باشد، بهترین زمان برای ایجاد رابطه مهرآمیز بین کودک و والد است.

 

۱۰. از تعویض پوشک وحشت‌زده نشوید

شاید این ترس بیشتر در پدران دیده شود تا مادران؛ زیرا پدران اغلب تجربه کمتری دارند. بعضی از والدین حس می‌کنند پوشک را خوب عوض نکرده‌اند و دوباره از اول شروع می‌کنند؛ بعضی دیگر فکر می‌کنند به‌خاطر طول‌کشیدن زمان تعویض پوشک، کودک کلافه شده است. توصیه ما این است که نفس عمیقی بکشید و نگرانی را از خود دور کنید؛ عوض کردن پوشک به آزمون و خطای زیادی نیاز دارد.

به این فکر نکنید که کودکتان کلافه شده است. کودکان شما را قضاوت نمی‌کنند؛ آنها بخشنده‌ترین موجودات هستند. هر‌قدر بیشتر اشتباه کنید، بیشتر می‌آموزید و سریع‌تر و ماهرتر می‌شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا