چگونه رطوبت گیاه را تامین کنیم؟

رطوبت کافی یکی از نکات بسیار مهم در نگهداری از گیاهان آپارتمانی است که معمولا در معرض رطوبت کافی قرار ندارند. داشتن برگ‌های شاداب و گیاه با طراوت به تامین رطوبت کافی برای گیاهان بستگی دارد.

امروزه با گسترش آپارتمان‌نشینی و از بین رفتن حیاط و باغچه‌ها، مردم دوست دارند که در محیط آپارتمان از گل‌های زیبا و سبز استفاده کنند تا بتوانند حس طراوت و تازگی را در محیط کوچک خانه ایجاد کنند. اما نگهداری از گیاهان در آپارتمان کار ساده‌ای نیست و نیاز به رعایت نکات خاصی دارد تا گیاهان همیشه سرحال باشند و بتوانند به منزل شما طراوت ببخشند.

عوامل مختلفی ازجمله نور، خاک مناسب، کود، میزان آبیاری و… در نگهداری از گیاهان آپارتمانی نقش دارند. رطوبت کافی یکی از نکات بسیار مهم در نگهداری از گیاهان آپارتمانی است که معمولا در معرض رطوبت کافی قرار ندارند. داشتن برگ‌های شاداب و گیاه با طراوت به تامین رطوبت کافی برای گیاهان بستگی دارد. در این مطلب می‌خواهیم روش‌های طبیعی تامین رطوبت گیاه در منزل را با شما کاربران گرامی و علاقه‌مندان به گل و گیاه درمیان بگذاریم؛ پس با ما همراه باشید.

۱ ـ غبارپاشی

ساده‌ترین روش برای تامین رطوبت گیاه، غبارپاشی با آبپاش‌های دستی است. بهترین زمان غبارپاشی اول صبح است. هنگام غروب هم می‌توانید این کار را انجام بدهید. هرگز غبارپاشی را هنگام گرما و زیر آفتاب انجام ندهید. توجه داشته باشید که غبارپاشی به تهویه هوای خوب نیاز دارد؛ یعنی هنگام غبارپاشی باید حتما در یا پنجره‌ها باز باشند یا پنکه و کولر روشن باشد تا جریان هوا شکل بگیرد. هنگام فاصله غبارپاشی روی گیاه باید اسپری آبپاش حدود ۶۰ تا ۱۰۰ سانتی متر با گیاه فاصله داشته باشد. اگر دمای محیط زیاد است و خانه گرم است، غبارپاشی را انجام ندهید. آبی که برای غبارپاشی استفاده می‌کنید، نباید املاح زیادی داشته باشد.

۲ ـ بخور سرد

دستگاه بخور سرد برای تامین رطوبت گیاهان بسیار عالی است. هنگام ظهر یا زمانی که آفتاب شدید است، این کار را انجام ندهید. بهترین زمان برای این کار اول صبح تا قبل از ظهر است. بهتر است هنگام شب این کار را انجام ندهید؛ زیرا دما پایین است و موجب قارچی شدن گیاه می‌شود. توجه داشه باشید که دستگاه نباید زیاد نزدیک گیاه باشد؛ زیرا موجب جابه جا کردن دما و ایجاد شبنم روی گاه می‌شود که برای گیاه ضرر دارد. گیاهان را در این حالت نزدیک وسایل الکترونیکی نگذارید، زیرا رطوبت جذب شده آن‌ها ممکن است به دستگاه آسیب بزند.

۳ ـ ایجاد جزیره

برای تامین رطوبت با این شیوه ابتدا یک زیر گلدانی عمیق و گود را انتخاب کنید؛ مقداری سنگ درشت داخل زیرگلدانی بریزید و گلدان را روی آن بگذارید و روی سنگ‌ها آب بریزید. سنگ‌ها موجب می‌شوند که انتهای گلدان با آب در تماس نباشد. از آنجا که آب داخل زیرگلدانی راکد است، ممکن است آب بو بگیرد یا پشه سیاه به وجود بیاید؛ بنابراین هرچند روز یکبار زیرگلدانی را تمیز و آب را تعویض کنید. توجه داشته باشید که قطر زیر گلدانی نباید از گلدان بزرگتر باشد.

۴ ـ متراکم چیدن گیاهان و گذاشتن ظرف آب

بهترین عامل جذب رطوب برای گیاهان این است که گیاهان را به صورت متراکم و نزدیک به هم بچینید؛ سپس یک ظرف آب را میان آن‌ها بگذارید. اما توجه داشته باشید که باید در این حالت وقت بگذارید و حداقل هفته‌ای یکبار گیاهان را بررسی کنید که پشه یا آفت نگرفته باشند؛ زیرا در این حالت که گیاهان نزدیک به هم هستند، اگر یکی از آن‌ها پشه یا آفت بگیرد، ممکن است به بقیه گیاهان هم سرایت کند.

منبع: فرادید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا