آبشار هریجان کجاست؟

آبشار هریجان : هریجان به لحاظ جذابیت هم‌رده زیباترین آبشارهای ایران قرار دارد. در کنار آبشار، روستایی قدیمی،‌ طبیعتی بکر و تپه‌های مرتفع انتظار عاشقان طبیعت را می‌کشد.

به گزارش سبک ایده آل به نقل از دلگرم، آبشار هریجان ‌چالوس با فاصله‌ای نزدیک از پایتخت، مکانی تماشایی برای گذرانِ تعطیلات آخر هفته تهران‌نشین‌هاست. این آبشار برای گردشگران دیگر قسمت‌های ایران نیز خوش‌مسیر است. به لطف این شرایط طبیعت‌گردهایی که دنبال جاهای دیدنی شمال ایران هستند، از دورونزدیک ایران راه هریجان و آبشار زیبای آن را در پیش می‌گیرند.

روستای هریجان کجاست؟

هریجان نام یکی از زیباترین روستاهای بخش کلاردشت در استان مازندران است. شمال‌دوست‌ها به‌خوبی می‌دانند که کلاردشت در شهرستان چالوس قرار دارد. این شرایط باعث شده تا روستای هریجان و آبشار زیبای آن به یکی از جاهای دیدنی چالوس تبدیل شود. این روستا اهالی باصفایی دارد و نظیر طبیعت سرسبز آن را در منطقه سراغ نداریم. جاده اصلی تا روستای هریجان مسیری دل‌انگیز دارد. با این حساب اگر با اتوبوس‌های مسافری راهی هریجان شده‌اید، می‌توانید در ابتدای جاده پیاده شوید.

ادامه این مسیر با پای پیاده حدود یک ساعت‌و‌نیم طول می‌کشد. در این مسیر از چمنزارهای سرسبز عبور می‌کنید. ناگفته نماند مسیر جاده اصلی تا هریجان، شیب‌ نسبتاً تندی دارد. پیشنهاد می‌کنیم پس از حضور در مسیر خاکی، ۷۰۰ متر جلو بروید سپس در پیچ دوم از سمت راست، مسیری مالرو را پیدا کنید. مسیری که به آن اشاره می‌کنیم میان‌بری به روستاست که از جنگلی سرسبز عبور می‌گذرد.

عکس طبیعت اطراف آبشار هریجان

 

آبشار زیبای هریجان در منطقه‌ای حفاظت‌شده قرار دارد. این شرایط باعث شده تا با ناحیه‌ای بکر روبه‌رو باشید که هنرنمایی مادر طبیعت در تمامی جاهای آن مشاهده می‌شود. از طرف دیگر روستای هریجان جمعیت بسیار کمی دارد. این جمعیت کم نیز شرایطی را مهیا کرده تا سفری خلوت در دل طبیعت را تجربه کنید.
برای اینکه زیبایی آبشار در ذهن شما شکل بگیرید، کافی است مسیری را فرض کنید که با گل‌های وحشی فرش شده است. عطر گل‌ها و گیاهان نایاب در این مسیر مشام گردشگران را تازه می‌کند. پرنده‌ها نیز شاد و سرمست در اطراف آبشار به نغمه‌سرایی مشغول‌ هستند.

آبشار زیبای هریجان آنقدر تماشایی است که حدود ۱ روز کامل وقت گردشگران را می‌گیرد. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم در کنار بازدید از این آبشار، سری به جاهای دیدنی نزدیک آن هم بزنید.

بارگاه امامزاده شاهزاده محمود (ع)

با قدم گذاشتن به روستای هریجان، چشم شما به جمال بارگاه مقدس امامزاده شاهزاده محمود روشن می‌شود. گنبد این بارگاه از دور خودنمایی می‌کند. با این حال پیشنهاد می‌کنیم ابتدا راهی آبشار شوید و سپس در برگشت، سری به بارگاه امامزاده شاهزاده محمود (ع) بزنید و فاتحه‌‌ای بخوانید.

مرداب هسل چالوس

در ۱۰کیلومتری چالوس مرداب زیبایی با نام هسل خودنمایی می‌کند. جلبک‌های سبزرنگ مرداب در بهار و تابستان با سبزی درختان جنگل یکی می‌شود تا جلوه‌ای تماشایی پیش روی گردشگران قرار بگیرد. مرداب هسل منطقه‌ای بسیار آرام با طبیعتی دست‌نخورده است. با این حساب اگر در کنار گشت‌و‌گذار در آبشار زیبای هریجان به فکر سیاحت در منطقه‌ای دنج و خلوت می‌گردید، مرداب هسل همان جایی است که دنبال آن هستید.

پارک جنگلی فین چالوس

گردشگری در آبشار زیبای هریجان با سیاحت در پارک جنگلی فین کامل می‌شود. این پارک جنگلی در فاصله‌ای حدود ۶کیلومتری از جاده چالوس کرج قرار دارد.

درختان سربه‌فلک کشیده، گونه‌های جانوری متنوع و مردابی آرام از دیدنی‌های پراک جنگلی فین چالوس به حساب می‌‌آیند. رودخانه چالوس از کنار این پارک می‌گذرد تا در کنار جنگل‌گردی، فرصتی برای آب‌بازی در این رودخانه فراهم شود. قسمت مخصوص علم کردن چادر، آلاچیق‌های بزرگ و خانوادگی، مغازه‌های سوغاتی فروشی،‌ نیمکت و مکان بازی کودکان از امکانات رفاهی پارک جنگلی فین چالوس است.

وقتی صحبت از آبشارگردی مطرح می‌شود، یاد بهار می‌افتیم. در این فصل به لطف بارش بیشتر باران، آبشارها خروشان‌تر از همیشه هستند. این شرایط برای آبشار زیبای هریجان نیز صدق می‌کند. با این حساب بهار را در تقویم مسافرتی خود برای سفر به هریجان انتخاب کنید. کاملاً مشخص است هر چقدر که از بهار به تابستان نزدیک‌تر می‌شویم، باران کمتر می‌بارد. سردی هوا در اواخر پاییز و زمستان کار را به جایی می‌رسد که عطای آبشارگردی در هریجان را به لقایش ببخشید.

هریجان در فهرست منطقه‌های حفاظت‌شده سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد. به همین دلیل حیوانات با آرامش کامل در این منطقه جولان می‌دهند. این حیوانات اصلاً دوست ندارند آرامششان را انسان‌ها از بین ببرند. توصیه می‌کنیم پا را از محیط اطراف آبشار دورتر نگذارید و چهارچشمی مواظب پیرامون خود باشید تا خدای نکرده حیوانات وحشی سفر را به شما زهر نکنند.

خرس، بز، تیهو و کبک از حیوان‌های اطراف آبشار به حساب می‌‌آیند. به دلیل وجود خرس در هریجان، شرط عقل این است که فکر چادرزدن و اتراق شبانه در این منطقه را از سر بیرون کنید. از طرف دیگر حتماً در جریان هستید ورود به مناطق تحت پوششِ اداره حفاظت محیط زیست قدغن است. به همین دلیل برنامه سفر به هریجان را یک‌روزه تنظیم کنید و برای اقامت سراغ هتل‌ها و سوئیت‌های زیر را بگیرید.

هتل هایت چالوس

در اطراف هریجان به اندازه‌ای هتل و سوئیت شیک و راحت وجود دارد که جایی برای نگرانی از بابت اقامت در اطراف هریجان پیدا نمی‌کنید. مجتمع جهانگردی چالوس در کیلومتر ۵ جاده چالوس، هتل کوروش چالوس در کیلومتر ۲ و هتل ملک چالوس، هتل‌های معروف نزدیک به هریجان هستند.

هتل‌های پارسیان خزر چالوس و هایت خزر با فاصله‌ای حدود ۱.۵ ساعت تا هریجان، دیگر هتل‌های نزدیک منطقه هستند. اگر هم هزینه چندانی برای آبشارگردی در هریجان کنار نگذاشته‌اید، سری به روستای سیاه بیشه بزنید. در این روستا سوئیت‌ خوبی و خوش‌قیمتی وجود دارد. این روستا حدود ۸ کیلومتر از هریجان دورتر است. سیاه بیشه منطقه‌ای حفاظت‌شده با نام چهار باغ دارد که بسیار تماشایی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا