“آبگوشت بزباش”، غذای اصیل و خوشمزه که بی رقیب است!

آبگوشت بزباش یکی از انواع آبگوشت های سنتی و بسیار خوشمزه ایرانی است که از نظر ظاهر و طعم به آبگوشت سنتی یا همان دیزی شباهتی ندارد.

به گزارش سبک ایده آل، اصالت آبگوشت سنتی بزباش را به استان های همدان و خراسان نسبت می دهند و این آبگوشت با طعم و عطر بینظیری که دارد پای ثابت سفره شما می شود.

مواد لازم

پیاز ۱ عدد

لیمو عمانی ۳ عدد

دنبه گوسفندی ۵۰ گرم

گوشت آبگوشتی ۴۵۰ گرم

سیب زمینی متوسط ۳ عدد

لوبیا سفید یا لوبیا قرمز ۱ فنجان

مخلوط تره ، جعفری و شنبلیله ۲۰۰ گرم

نمک ، فلفل سیاه و زردچوبه به اندازه کافی

طرز تهیه:

برای تهیه آبگوشت بزباش ابتدا لوبیا سفید را در کاسه ای از آب می ریزیم و به مدت ۵ساعت اجازه می دهیم تا در آب خیس بخورد و ۲ بار آب آن را تعویض می کنیم.

در قابلمه ای که برای پخت آبگوشت بزباش انتخاب کرده ایم روی حرارت قرار می دهیم.

و دنبه ها را در آن قرار می دهیم و صبر می کنیم تا آب شود و بعد پیاز را پوست می گیریم و آبکش می کنیم و به چهار قسمت تقسیم می کنیم و به دنبه اضافه می کنیم و با هم تفت می دهیم.

بعد گوشت را می افزاییم.

و زردچوبه ، فلفل سیاه و نمک روی مواد می پاشیم و گوشت را کمی تفت می دهیم و لوبیا سفید را در آبکشی می ریزیم و می شوییم و داخل قابلمه می ریزیم و با مواد مخلوط می کنیم و ۷ الی ۸ لیوان آب روی مواد آبگوشت می ریزیم.

پخت کامل حبوبات

درب قابلمه را می گذاریم و حرارت را زیاد می کنیم تا آب غذا به جوش بیاید و بعد حرارت را ملایم می کنیم تا گوشت و لوبیا سفید تقریبا به مدت ۳ ساعت خوب مغز پخت شود. سپس لیمو عمانی ها را می شوییم و هسته های داخل آن را بیرون می آوریم.

و در کاسه ای از آب قرار می دهیم تا تلخی آن از بین برود و سبزی ها را پاک می کنیم و می شوییم و در آبکشی قرار می دهیم تا آب آن ها کاملا خارج شود و روی تخته آشپزخانه یا در میکسر سبزی ها را می ریزیم تا خرد شوند و آن وقت تابه ای را روی حرارت قرار می دهیم.

و کمی روغن در آن می ریزیم و سبزی ها را در روغن تفت می دهیم تا آب آن ها کشیده شود و کمی سرخ شوند و تابه را از روی حرارت بر می داریم کنار می گذاریم و پس از گذشت ۳ ساعت به آبگوشت سر می زنیم و گوشت و لوبیا را تست می کنیم.

اگر پخته بودند سبزی را نیز اضافه می کنیم و لیمو عمانی ها را نیز آبکش می کنیم و به مواد می افزاییم و سیب زمینی ها را نیز پوست می گیریم و می شوییم و به چهار قسمت تقسیم می کنیم و داخل قابلمه قرار می دهیم و اجازه می دهیم تا آبگوشت ۳۰ دقیقه دیگر بپزد.

پس از گذشت پخت کامل تمام اجزای آبگوشت طعم آن را در آخر می چشیم و اگر نمک آن کم بود مجددا روی آبگوشت می ریزیم و ۵ دقیقه بعد حرارت را خاموش می کنیم و این آبگوشت متفاوت و خوش مزه را در کاسه می ریزیم و با نان سنگک تازه نوش جان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا