آیا استفاده از نرم کننده مو عوارض دارد؟

به عنوان مثال سولفات موجود در نرم کننده ها باعث واکنش هایی روی پوست های حساس می گردد.

به گزارش پارسینه پلاس، متخصص پوست و مو و زیبایی درباره استفاده از نرم کننده مو نوشت: موهای سالم دارای ویژگی های نرم، براق و صاف (عدم وجود گره در آن) هستند. برای داشتن این نوع مو، شما نه تنها به یک روند کنترل سلامت کلی مو نیاز دارید، بلکه باید به آرایش و نگهداری مو هم اهمیت دهید. برای اینکه موهایتان صاف و مرطوب شده و اصطکاک بین مو و پوست از بین برود باید خشکی آن به حداقل ممکن برسد. نرم‌کننده مو حاوی ترکیباتی مانند سیلیکون‌ها، روغن‌ها و نرم‌کننده است و برای انواع مو استفاده می‌شود. در ساخت نرم کننده‌ها از ترکیباتی سیلیکونی، روغنی و امولینت استفاده می‌شود.

این ترکیبات می‌توانند به ترمیم ساقه مو و بستن کوتیکول‌های آن کمک کنند. همچنین باعث به دام انداختن رطوبت و آب درون ساختمان مو می‌شوند. استفاده بیش از حد از نرم کننده ها به خصوص برخی از آنها که حاوی مواد مضر هستند می تواند موها را ضعیف و شکننده کند؛ زیرا برای موها بسیار سنگین می باشند. به عنوان مثال سولفات موجود در نرم کننده ها باعث واکنش هایی روی پوست های حساس می گردد.

 

مواد مضر موجود در نرم کننده
شامپوهای نرم کننده ای که رنگ های زیبا دارند از قیر زغال سنگ یا نفت مشتق شده اند که می توانید آنها را روی برچسب روی شامپو با اصطلاحات FD&C یا D&C شناسایی کنید. علاوه بر این موارد، سعی کنید شامپوهای نرم کننده ای که حاوی مواد زیر هستند را خریداری نکنید:

سولفات: برخی از نرم کننده ها حاوی سدیم لورت سولفات هستند که یک عامل کف کننده است و در بسیاری از محصولات مو و پوست یافت می شود. این ماده همچنین می تواند واکنش های آلرژیک پوستی ایجاد کند که بسیار آزار دهنده هستند.
تولوئن (Toluene): تولوئن یک حلال پتروشیمی است که در بیشتر شامپوهای نرم کننده رنگی استفاده می شود. آن ها می توانند سیستم ایمنی بدن انسان را مختل کنند و حتی ممکن است باعث نقایص مادرزادی شوند. اگر باردار هستید لطفاً از این دست شامپوها دوری کنید؛ زیرا تولوئن می تواند بر سیستم عصبی مرکزی شما تأثیر منفی بگذارد. تولوئن اغلب با بنزن، فنیل متان، تولوول و متیل بنزن بر روی شامپو برچسب گذاری می شود.
رزورسینول (Resorcinol): رزورسینول ماده رایجی است که برای تهیه شامپوهای نرم کننده مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند منجر به تحریک پوست سر افراد و همچنین باعث اختلالات عملکردی سیستم ایمنی شود. بررسی شده است که این ماده در حیوانات باعث اختلال عملکرد تیروئید می گردد.
سولفید سلنیوم (Selenium sulfide): سلنیوم سولفید یک ترکیب سرطان زا (کارسینوژن) است. آزمایشات آزمایشگاهی روی موش ها نشان می دهد که این ماده می تواند منجر به تشکیل تومورهای مختلفی در بدن شود. با این حساب توصیه می شود که از شامپوهای نرم کننده ای که حاوی سلنیوم سولفید هستند دوری کنید تا از خطرات احتمالی در امان بمانید.
کواترنیوم ۱۵ (Quaternium-15): یک سورفاکتانت و نگهدارنده رایج است که در محصولات مراقبت از مو مانند شامپوها و نرم کننده ها وجود دارد. این ماده نمک آمونیوم است که سرطان زا می باشد و همچنین آزاد کننده فرمالدئید است و محرک احتمالی چشم نیز است.
روش صحیح استفاده از نرم کننده
نرم کننده برای استفاده بعد از شستشو با شامپو طراحی شده‌اند و فقط باید روی موی سر استفاده شوند نه پوست سر. معمولاً نرم‌ کننده مو را باید برای ۲ یا ۳ دقیقه روی موی سر باقی گذاشت و سپس آبکشی کرد.

عوارض استفاده از نرم کننده
خشکی مو و آلرژی پوستی
برخی از نرم کننده ها حاوی سولفات سدیم لوریت می باشند که یک ماده کف کننده در بسیاری از محصولات پوست و مو می باشد. سولفات سدیم لورات قادر است سبب خشکی انواع خاصی از موها شود. همچنین قادر است باعث واکنش های آلرژیک پوستی شود. اگر پوست سر شما پس از استفاده از نرم کننده و شستشو احساس تحریک کرد، برچسب نرم‌کننده را از نظر وجود مواد تشکیل دهنده بررسی نمایید و نرم کننده ها و شامپوهایی را که فاقد سولفات هستند امتحان نمایید.

عدم محافظت از مو
اگر پس از استفاده از نرم ‌کننده، موهایتان خشک است یا به راحتی وز می شود، نرم کننده خود را تعویض نمایید. در صورتی که ترکیبات مواد شیمیایی خوب نباشد، موهای شما رطوبت مورد نیاز را دریافت نمی کند.

موهای بدحالت
یکی دیگر از عوارض نرم کننده مو بد حالت شدن موها می باشد. موهای بیش از حد نرم شده به طور معمول خیلی بد حالت و بی روح می‌ شوند. اگر موهای شما بیش از حد حالت گرفته باشد، باید از یک نرم کننده سبک تر استفاده نمایید که باعث می شود موهای شما مرطوب شود بدون اینکه موهایتان بی روح شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا