آیا با لیزر مو های زائد به تخمدان ها آسیب زده میشود؟

لیزر موهای زائد بیکینی یک روش زیبایی محبوب است که شامل استفاده از فناوری لیزر برای حذف دائمی موهای زائد از ناحیه بیکینی است.

به گزارش پارسینه پلاس؛ دکتر جمال الدین حسن زاده متخصص پوست و مو در سایت خود نوشت: با پیشرفت علم و تکنولوژی در زمینه ساخت تجهیزات پزشکی، دستگاه‌های لیزری طراحی و تولید شده‌اند که با اثر گذاری روی پیاز مو، باعث از بین رفتن آن برای مدت زمانی طولانی می‌شوند. در واقع لیزر کردن موهای زائد به روزترین روش برای از بین بردن دائمی موهای زائد بدن و صورت خانم‌ها و آقایان می‌باشد. لیزر موهای زائد بیکینی یک روش زیبایی محبوب است که شامل استفاده از فناوری لیزر برای حذف دائمی موهای زائد از ناحیه بیکینی است.

این روش اغلب بر سایر روش‌های حذف موهای زائد مانند اصلاح و اپیلاسیون ترجیح داده می‌شود؛ زیرا راه‌حلی طولانی‌مدت ارائه می‌دهد و احتمال رشد موهای درون روییده و تحریک را کاهش می‌دهد. این درمان شامل استفاده از لیزر برای هدف قرار دادن فولیکول‌های مو است که بدون آسیب رساندن به پوست اطراف آنها را از بین می‌برد.یکی از دلایل خودداری برخی افراد از انجام لیزر، ترس از عوارض لیزر موهای زائد است. این ترس به عدم داشتن اطلاعات کافی در رابطه با این عمل بازمی‌گردد. یکی از دلایل این ترس تصور غلط افراد از عمق نفوذ لیزر در لایه‌های پوست است.

هنگام لیزر موهای زائد، عمق نفوذ لیزر در پوست تنها در بازه نیم تا یک سانتی متری قرار می‌گیرد و این میزان در حدی است که لیزر تنها به ناحیه ریشه مو برسد و در بافت پوست شما فراتر نرود.تأثیر لیزر بیکینی بر تخمدان یکی از نگرانی هایی است که بسیاری از زنان نسبت به آن حساس هستند. این در حالی است که مقالات علمی بسیاری این ادعا را که لیزر موهای زائد در ناحیه بیکینی بر تخمدان ها تأثیر منفی دارد را رد می کنند. در واقع دستگاه لیزر موهای زائد دستگاهی ایمن شناخته شده و تاکنون عوارضی در این مورد از نظر علمی نشده است. در حالی که عوارض جانبی جزئی مثل درد کم یا قرمزی در ناحیه لیزر شده بسیار عادی بوده و صرفاً برای افرادی که پوست حساسی دارند پیش می آید.

مزایای لیزر بیکینی  

هزینه نهایی کمتر (برای تمام طول عمر) در مقایسه با اپیلاسیون و سایر روش‌ها
عدم وجود درد یا ناراحتی ناشی از اپیلاسیون یا بند انداختن
عدم نیاز به رفع موهای زائد به طور منظم
پوستی صاف و یک دست
عدم رشد موهای زیر پوستی
سریع و مؤثر بودن
ایجاد ناراحتی کمتر برای پوست
کاهش رشد بیش از حد مو
آمادگی قبل از لیزر بیکینی
تا شش هفته قبل از اولین جلسه لیزر، از اپیلاسیون یا کندن موهای ناحیه بیکینی خودداری کنید. (به جای این موارد برای اصلاح از تیغ استفاده کنید).
۲۴ ساعت قبل از جلسه لیزر نواحی مورد نظررا حتماً با تیغ اصلاح کنید.
از آفتاب گرفتن و برنز کردن یک روز قبل از لیزر خودداری کنید.
نحوه لیزر بیکینی
در جلسه درمان نور لیزر با طول موج مناسب جهت از بین بردن و رفع موهای زائد به ناحیه مورد نظر تابانده می شود. پس از اتمام جلسه درمانی از کرم های ترمیم کننده و ضد التهاب در ناحیه تحت درمان استفاده می شود و باید به مدت چند ساعتی روی پوست باقی بماند. موج ساطع شده از دستگاه لیزر مؤثر از بین بردن موهای نازک از پوست عبور کرده و بر رنگدانه یا ملانین موجود در فولیکول های مو تأثیر می کند و باعث از بین بردن موهای زائد می شود.

تاثیر لیزر بیکینی بر تخمدان

انرژی لیزر به بافت های زیرپوستی و به خصوص به لایه عضلانی شکم که از حفره شکمی محافظت می کند، نفوذ نمی کند، بنابراین نمی تواند روی تخمدان تأثیر بگذارد.

آیا لیزر بیکینی باعث ناباروری در خانم ها می شود؟

برخی مدعی هستند تأثیر لیزر بیکینی بر تخمدان می تواند نازایی باشد؛ اما از نظر علمی اثبات نشده است، چراکه تأثیر اشعه لیزر تنها بر رنگدانه های فولیکول های ریشه مو بوده و نفوذ عمیقی به پوست ندارند. میزان نفوذ اشعه دستگاه های لیزر موهای زائد کمتر از یک میلی متر است از همین رو این ادعا که لیزر موهای زائد موجب نازایی می شود ادعایی غیرعلمی و اثبات نشده است.

موارد منع لیزر موهای زائد

اگر فرد سابقه‌ی تبخال دارد باید قبل از لیزر و بعد از آن از درمان‌های ضد ویروسی استفاده کند تا از عود تبخال پوستی و شدید شدن وضعیت آن جلوگیری کند.
بارداری و شیردهی
سرطان. در حال انجام شیمی درمانی یا اشعه درمانی
هورمون درمانی
عوارض لیزر موهای زائد
درد: برای کاهش درد، بلافاصله بعد از لیزر از کمپرس سرد استفاده کنید. درد عارضه‌ای موقتی است و خود به خود برطرف می‌شود.
قرمزی و التهاب: استفاده از کمپرس سرد یا ژل بعد از لیزر، درمان‌های مؤثری برای قرمزی و التهاب هستند. این عارضه هم موقت بوده و خود به خود برطرف می‌شود. اگر قرمزی و التهاب خیلی شدید باشد، می‌توان از استروئیدهای موضعی استفاده کرد.
تغییر رنگ پوست: یکی از عوارض لیزر که ماندگاری زیادی دارند. برای رفع این مشکل می‌توان از کرم‌های سفید کننده، لایه بردارها یا تزریق استروئید استفاده کرد. لکه‌های تیره یا روشن پوستی بین چند ماه تا چند سال ماندگار هستند. البته احتمال وقوع این عارضه بسیار نادر است.
سوختگی و تاول: این عارضه زمانی رخ می‌دهد که دستگاه لیزر فرسوده باشد یا اپراتور لیزر تجربه‌ی کافی نداشته باشد. درمان این عارضه به شکل مراقبتی یا حمایتی است؛ یعنی باید از پمادهای مخصوص سوختگی و داروهای مسکن استفاده کنید تا خود به خود درمان شود. در صورتی که سوختگی شدید باشد، برای شما داروهای استروئیدی موضعی قوی تجویز خواهد شد که باید تا چند روز بعد از درمان استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا