آیا پروتکل‌های بهداشتی دوباره باز می‌گردند؟

سازمان جهانی بهداشت و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده در حال ردیابی ویروس‌های به شدت جهش یافته کرونا هستند.

چند نوع ویروس جهش یافته در سه هفته اخیر در چندین کشور شناسایی شده است. دانشمندان در حال بررسی سویه جدید با نام «BA.۲.۸۶» هستند چراکه دارای ۳۶ جهش است که آن را از نوع غالب متمایز می‌کند.

به گزارش فرارو و به نقل از یورونیوز، تاکنون هیچ مدرکی مبنی بر اینکه «BA.۲.۸۶» سریعتر گسترش می‌یابد یا باعث بیماری جدی‌تری نسبت به نسخه‌های قبلی می‌شود وجود ندارد.

چه چیز جدیدی درباره کووید وجود دارد؟

ابتلا به کووید و بستری شدن در بیمارستان در ایالات متحده، اروپا و آسیا در حال افزایش است و موارد بیشتری در ماه‌های اخیر به زیر سویه «اریس» نسبت داده می‌شود که از اومیکرون جهش یافته است.
طی چند روز گذشته مقامات بهداشت عمومی ایالات متحده، بریتانیا و دانمارک نیز مواردی از زیرسویه «BA.۲.۸۶» ثبت کرده‌اند. شیوع گسترده سویه «اریس»؛ واکسن جدید مدرنا در برابر نوع تازه ویروس کرونا «موثر» است

دانشمندان درباره سویه جدید چه می‌گویند؟

دکتر وسلی لانگ، مدیر پزشکی میکروبیولوژی تشخیصی در بیمارستان متدیست هوستون آمریکا می‌گوید که زیر سویه «BA.۲.۸۶» از شاخه اولیه ویروس کرونا سرچشمه می‌گیرد بنابراین با نوع مورد هدف واکسن‌های فعلی متفاوت است.

وی اضافه می‌کند باید دید آیا «BA.۲.۸۶» می‌تواند از سایر سویه‌های ویروس پیشی بگیرد یا قابلیت فرار از پاسخ‌های ایمنی ناشی از ابتلای قبلی یا واکسیناسیون قبلی داشته باشد. اما بسیاری از کشور‌های آزمایش‌های بیماران و تلاش برای تجزیه و تحلیل ژنوم ویروس‌های ایجاد کنند موارد جدید کووید را به شدت کاهش داده‌اند.

آیا سویه‌های جدید مردم را بیشتر بیمار می‌کند؟

طبق داده‌های وبسایت مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده، ویزیت‌ها و بستری‌ها در بخش اورژانس آمریکا برای کووید کم بوده، اما از اوایل ژوئیه افزایش یافته است. با این حال پزشکان می‌گوید بیمارانی که در هفته‌های اخیر ویزیت کرده‌اند با گسترش سویه اریس به کووید مبتلا شده‌اند و شدت بیماری آن‌ها به اندازه بیمارانی که در طول دوره‌های اولیه همه‌گیری درمان شده‌اند نیست.

آیا واکسن‌ها در برابر سویه‌های جدید محافظت می‌کنند؟

با توجه به کاهش همه‌گیری، ممکن است یک سال یا بیشتر از زمانی که بسیاری علیه کووید واکسینه شده‌اند یا به آن مبتلا شده‌اند گذشته باشد.

واکسن‌های فعلی برای مقابله با زیر سویه «XBB.۱.۵» اومیکرون به روز رسانی شده‌اند. با این حال مدرنا گفته است که آخرین نسخه واکسن این شرکت برای مقابله با زیر سویه اریس موثر است. شرکت فایزر نیز در مطالعه‌ای که روی موش‌ها داشته است اعلام کرد که واکسن به روز شده این شرکت فعالیت خنثی‌کننده‌ای را در مقابله با زیر سویه اریس نشان داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا