اثرات تراپی یا تجربه درمانی چه کمکی به ما می کند؟

این مقاله درباره شکل احتمالی تجربه درمانی شما بحث می‌کند، از آنچه باید به هنگام جستجوی درمانگر به دنبالش باشید گرفته تا رسیدن به چشم‌اندازی جدید درباره خودتان و زندگی خودتان.

به گزارش سبک ایده آل، اغلب افراد به این مسئله واقف‌اند که تراپی می‌تواند به درمان مسائل سلامت روان، استرس زندگی و موارد تشخیصی دیگر کمک کند. تراپی درمان خاصی متفاوت از «تخلیه احساسات» یا صحبت با دوستان و خانواده است. تراپی برای برخی همراه با داروهای روان‌گردان جهت درمان اختلال تشخیص داده شده استفاده می‌شود.

ممکن است تصوری از تراپی یا شکل جلسات آن داشته باشید، اما بسیاری از افراد همچنان به شروع درمان تردید دارند چون نمی‌دانند باید انتظار چه چیزی را داشته باشند.

یافتن درمانگر

یافتن درمانگری که مسائل شما را درمان کند، روش پرداخت شما را بپذیرد و کسی باشد که به هنگام صحبت با او حس راحتی کنید، می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. باید درمانگری را پیدا کنید که گرایش نظری او انطباق خوبی با نیازهای شما داشته باشد. ایرادی ندارد که قبل از یافتن شخصی که بهتر از همه با نیازهای شما سازگار باشد، بیش از یک درمانگر را ببینید.

اتحاد درمانی

مهم‌ترین مؤلفهٔ تراپی، «اتحاد درمانی» یا سازگاری است. در اصل شما باید حس ارتباطی قوی با درمانگر خود داشته باشید و سپس بتوانید به او اعتماد کنید. گاهی این یعنی درمانگر باید پیشینه فرهنگی و تجارب زندگی شما را درک کند.

سازگاری درمانی می‌تواند با صلاحیت درمانگر در ارتباط باشد اما می‌تواند غریزه درونی نیز باشد که به شما می‌گوید آیا این شخصی است که می‌توانید به او اعتماد کرده و با او ارتباط برقرار کنید. تعیین این تناسب ممکن است چند جلسه طول بکشد. اگر درمانگر مناسب شما نباشد، باید اطلاعاتی درباره درمانگران دیگری داشته باشد که بتواند شما را به آن‌ها ارجاع دهد.

اثرات تراپی

ممکن است قبل از اینکه حس بهتری پیدا کنید، حس بدتری را تجربه کنید

پی بردن به این مسئله اغلب، افراد را غافلگیر می‌کند که ممکن است قبل از اینکه در تراپی به حس بهتری برسید، حس بدتری را تجربه کنید. اغلب، افرادی که به تراپی متوسل می‌شوند، احساس‌های حل‌نشده یا احساس‌هایی دارند که مدت‌هاست آن‌ها را نادیده گرفته‌اند. نادیده گرفتن مشکل ممکن است در کوتاه‌مدت حس بهتری داشته باشد اما پیامدهای بلندمدتی دارد.

تصور کنید خراشی روی بازویتان دارید و می‌دانید باید زخم را تمیز کنید تا بتواند به شکلی درست التیام یابد. پد الکلی سوزش زیادی دارد اما این چیزی است که برای التیام به آن نیاز دارید. تراپی اولیه مانند پاک کردن زخمی است که می‌تواند التیام یابد.

تراپی می‌تواند خسته‌کننده باشد

شما در جلسات در احساس‌هایی غور می‌کنید که سابقاً آن‌ها را سرکوب کرده‌اید. ممکن است خاطراتی را مطرح کنید که مدت‌هاست به آن‌ها فکر نکرده‌اید. بررسی این مسائل برای اولین بار می‌تواند خسته‌کننده باشد، درنتیجه آمادگی برای این مسئله می‌تواند مفید باشد. به برنامه زمانی خود توجه کنید و بکوشید جلسات تراپی را در روزهایی قرار دهید که سرتان شلوغ نیست یا کارهای زیادی برای انجام دادن پس از اتمام جلسه ندارید.

بعد از هر نوبت، برنامه خود مراقبتی داشته باشید و بکوشید خود مراقبتی مستمر را در زندگی روزمره خود بگنجانید. درمانگر شما باید پیشنهادهایی برای نحوهٔ تهیه برنامه خود مراقبتی داشته باشد که متناسب با نیازهای منحصر به فرد شما باشد. علاوه بر این، به سطوح استرس خود توجه کنید و حسی را که پس از جلسات دارید، صریح با درمانگرتان در میان بگذارید.

این کار به درمانگر شما کمک می‌کند سرعت درمان شما را طوری تنظیم کند که شما را آشفته نکند. درمانگران می‌خواهند شما با سرعتی سالم پیشرفت کنید و درمانگر شما می‌تواند ساختار جلسات و برنامه درمانی شما را بر اساس این بازخورد مهم تنظیم کند.

فواید اثرات تراپی

 

این مسئله می‌تواند بر روابط شما تأثیر بگذارد

تراپی ماهیتی قابل‌تغییر دارد. شما همگام با این سفر تغییر کرده و رشد می‌کنید و این می‌تواند بر روابط شما با افراد دیگر اثرگذار باشد. این اتفاق دلایل متعددی دارد. مرزها برای روابط سالم و همچنین خود مراقبتی فردی اهمیت دارند. مشکل بسیاری از افراد این است که نمی‌دانند چطور «نه» بگویند یا حس نمی‌کنند که می‌توانند مرزهای سالم بین خود و دیگران بگذارند.

در تراپی، شما می‌توانید نحوهٔ قرار دادن این مرزها را بیاموزید. افرادی که به مرزهای شما عادت ندارند، ممکن است با این انتظارات جدید در رابطهٔ شما مشکل داشته باشند.

تراپی می‌تواند در ایجاد دریافتی قوی‌تر از روابطتان به شما کمک کند و موجب شود رفتار سمی یا سوءاستفاده‌گرانه‌ای را شناسایی کنید که سابقاً متوجه آن نشده بودید یا قبلاً این برچسب را به آن نزده بودید. این مسئله ممکن است موجب شود در جایگاه افراد در زندگی خودتان بازنگری کنید.

تراپی شما نمی‌تواند افراد دیگر در زندگی شما را تغییر دهد. تنها فردی که می‌توانید تغییرش دهید، خودتان هستید. با این حال این تغییرات ممکن است موجب شوند شما در روابط زندگی خود تغییراتی به وجود آورید. شما همگام با این سفر تغییر کرده و رشد می‌کنید و این روی رابطه شما با افراد دیگر اثرگذار است.

همه چیز در مورد اثرات تراپی

ممکن است با نگاهی متفاوت مسائل را به خاطر آورید

خاطره چیز فریبنده‌ای است. ما می‌توانیم مسائل را به شکلی متفاوت در طول زمان به خاطر آوریم، یا می‌توانیم ناگهان چیزی را به یاد آوریم که سابقاً فراموشش کرده بودیم. حتی می‌توانیم خاطرات را بر اساس طرز فکرمان درباره آن‌ها یا دوباره زندگی کردن آن‌ها تغییر دهیم. شما در سفر تراپی خود ممکن است واکنش قوی به چیزی را تجربه کنید که سابقاً برایتان بی‌اهمیت به نظر می‌رسید.

برای مثال وقتی کودک هستیم، مبنایی برای مقایسه تجاربمان نداریم. ممکن است به عقب برگردیم و متوجه شویم چیزی که در آن زمان «فقط بخشی از زندگی» ما بود، در واقع آسیب‌زا بود. در حالی که نگاهی به عقب و سابقه خود می‌اندازید، ممکن است مسائل را به شکلی جدید پردازش کنید که می‌تواند احساس‌های قوی را در شما به وجود آورد که قبلاً تجربه نکرده بودید.

آمادهٔ تحمل این احساس‌ها باشید – مسائل را با این دریافت تازه تجربه کنید. شما حتی می‌توانید احساس‌های تازه‌ای درباره آسیب‌هایی تجربه کنید که پیش از این آن‌ها را پردازش کرده بودید. همگام با رشد، چشم‌انداز ما نیز تغییر می‌کند و ممکن است مجبور شویم مسائلی را دوباره پردازش کنیم که پیش از این به آن‌ها پرداخته بودیم.

این یعنی حتی اگر قبلاً هم به تراپی رفته‌اید، ممکن است سر زدن دوباره به این خاطرات برایتان مفید باشد – اگر در کارکرد شما اختلال ایجاد می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا