از کجا بفهمیم عطر ماندگاری بیشتری دارد؟

در این مقاله به بررسی و چگونگی غلظت در عطرها و مشخص شدن قیمت عطر میپردازیم.

به گزارش پارسینه پلاس،  یکی از دغدغه‌های اصلی برای خرید عطر مردانه بوی خوش و ماندگاری طولانی‌تر آن است. عطرها با درصد روغن سنجیده می‌شود. هر چه غلظت عطر بالاتر باشد، قیمتش نیز بیشتر می‌شود.

چه ماده‌ای باعث ماندگاری در عطرها می‌شود؟ فیکساتور چیست و چه کاربردی در عطرها دارد؟

علاقه‌مندی زیادی برای فرمول نویسان جهت حفظ ویژگی عطر و شدت آن برای بازه زمانی طولانی‌تر وجود دارد. پایدارکننده‌های عطر  موادی هستند که عطر یا رایحه را برای مدت بیشتری نگه می‌دارند.

آنها فشار بخار مواد خام موجود در اسانس را یکسان می‌کنند و همچنین پایداری خوشبوی را افزایش می‌دهند.

به طور کلی ۵ دسته‌بندی عطر داریم که برای آقایان و بانوان مشترک می‌باشد. قیمت عطر و ادکلن‌ها بر پایه این فیلترها می‌باشد، به ترتیب از مورد ۱ گران‌ترین و مورد ۵ ارزان‌ترین عطرها را تشکیل می‌دهند.

غلظت در عطرها به چه معنا است؟

  • غلظت روغن‌های عطر در پرفیوم : ۲۰ % تا ۴۰ %
  • غلظت روغن‌های عطر در ادو پرفیوم : ۱۵ % تا ۲۰ %
  • غلظت روغن‌های عطر در ادو تویلت : ۵ % تا  ۱۵ %
  • غلظت روغن‌های عطر در ادوکلن : ۲ % تا ۵ %
  • غلظت روغن‌های عطر در ادو فرش : ۱ تا ۳ %

با توجه به نوع عطر که اغلب روی شیشه‌های آنها درج شده است می‌توانید ادکلن مورد نظر و دلخواه خودتان را پیدا کنید.

افزایش ماندگاری عطر و ادکلن

گروه بویایی عطر و نت های آن را بشناسید

عطر و ادکلن از نت های گوناگون مثل چوب، انواع گل، مشک و انواع میوه ها تشکیل شده است؛ مثلاً گروه بویایی چوبی و شرقی و نت های حیوانی مثل مشک ماندگاری بیشتری دارند!

به میزان غلظت عطر دقت نمایید

هرچه میزان غلظت عطر یا ادکلن بیشتر باشد، پخش بوی آن کمتر است!

مچ های دست خود را به یکدیگر نزنید

اصطکاک موجب می شود نت های بالایی ادکلن یا عطر به سرعت محو شود و ماندگاری عطر کاهش یابد.

در هر فصل از رایحه مناسب آن فصل استفاده نمایید

اغلب تولیدکنندگان و سازندگان عطر دسته بندی مناسب فصل ها هم دارند؛ مثلاً برخی از عطرها و رایحه ها مناسب فصل های سرد سال هستند؛ مانند رایحه های گرم و شیرین. برخی از رایحه ها نیز برای فصل های گرم مناسب ترند؛ مثل رایحه های خنک! این موضوع به علت اثر آب و هوا روی ماندگاری ادکلن یا عطر است.

بطری ادکلن یا عطر را تکان ندهید

درحقیقت، بعد از هر بار اسپری کردن ادکلن یا عطر، کمی اکسیژن به درون بطری راه پیدا می کند. درنتیجه، با ترکیبات درون عطر ترکیب می شود. مخلوط شدن اکسیژن با محتویات عطر می تواند به تدریج کیفیت عطر را کاهش دهد.

 لباس ها را به درستی معطر نمایید

اگر می خواهید به لباس هایتان عطر بزنید، ابتدا لباس ها را به خوبی بشویید تا آلوده نباشند. سپس در بخش مخزن اتو کمی عطر یا رایحه دلخواهتان را بریزید. با این روش، رایحه عطر، هنگام اتو کشیدن، وارد تار و پود پارچه می شود. همچنین، می توانید چند اسپری از عطر یا ادکلن را در کمد لباس هایتان بزنید و درب کمد را ببندید.

پوست خود را مرطوب یا چرب نمایید

رطوبت و چربی پوست موجب می شود عطر یا ادکلن رایحه ای ماندگارتر داشته باشد. بهتر است قبل از عطر زدن کمی پوست خود را با روغن بی بو چرب نمایید یا مرطوب کننده بدون رایحه بزنید.

 بطری ادکلن یا عطر را در جای خنک و خشک نگهداری نمایید

نگهداری عطر در مکان مناسب برای حفظ رایحه آن بسیار مهم است. توصیه می کنیم عطر یا ادکلن خود را در مکان خنک و به دور از آفتاب نگهداری نمایید. حتی اگر محیط زندگی شما بسیار گرم است، عطر یا ادکلن خود را می توانید در یخچال قرار دهید تا کیفیت رایحه تغییر نکند.

 عطر باید در بطری یا شیشه خود نگهداری شود

خارج کردن عطر یا ادکلن از بطری آن می تواند کیفیت عطر را کاهش دهد؛ بنابراین، اگر شیشه لوکس در فروشگاه مشاهده کردید، بهتر است وسوسه نشوید و ادکلن یا عطر خود را از شیشه اصلی آن خارج نکنید.

عطر را بلافاصله بعد از حمام استفاده نمایید

پوست خشک موجب می شود ماندگاری عطر و ادکلن کمتر شود. به همین خاطر پیشنهاد می کنیم پیش از عطر زدن، پوست خود را مرطوب نمایید یا بلافاصله بعد از حمام کردن عطر بزنید تا رایحه عطر یا ادکلن ماندگارتر شود.

 به نقاط نبض دار عطر یا ادکلن بزنید

عطر زدن روی نقاط نبض دار بدن مثل گردن، روی سینه، پشت زانو، مچ دست و روی شکم می تواند دوام رایحه عطر یا ادکلن شما را افزایش دهد.

 عطر را روی برس مویتان اسپری کنید

اگر می خواهید موهایتان خوشبو شود، می توانید به برس مو کمی عطر یا ادکلن بزنید. سپس موهایتان را برس بکشید. عطر را مستقیم به موهایتان نزنید؛ چراکه الکل موجود در عطر می تواند به موهایتان آسیب بزند.

عطر خود را در حمام نگهداری نکنید

رطوبت موجود در حمام می تواند کیفیت عطر و ادکلن شما را تغییر دهد و ماندگاری عطر کمتر شود؛ بنابراین، عطر خود را در اتاق خوابتان نگهداری کنید.

آخرین قطره عطر را نیز اسپری نمایید

آخرین قطره عطر را نیز دور نریزید! به جای این کار می توانید آن را با لوسیون بدن بدون عطر مخلوط کنید و از این طریق، رایحه عطر خود را ماندگارتر نمایید.

 تفاوت انواع عطرها را بدانید

هر چیزی با برچسب اسپری بدن و ادکلن نسبت به روغن های معطر غلظت کمتری دارد و ملایم تر است. ادوپرفیوم ها تندتر و ماندگارترند! غلظت عطر در افزایش ماندگاری عطر اثرگذار است.

چه نوع عطرهایی ماندگاری بیشتری دارند؟

شما می توانید عطرها یا ادکلن های خود را با غلظت های مختلف خریداری نمایید. اغلب نمونه های غلیظ تر (مثل عطر خالص) ماندگارتر و گران قیمت تر هستند. درحالی که نمونه های با غلظت کمتر همان رایحه (مانند ادو تویلت ها) قیمتی کمتر دارند.

عطرهای با نت پایه برجسته تر نیز نسبت به دیگر عطر و ادکلن ها ماندگارتر هستند. نت های پایه قوی و تند تر مثل چوب و رایحه های شرقی عنبر و نعناع هندی نیز موجب ماندگاری بیشتر عطرها می شوند. اما عطرهای دیگر با رایحه و نت های ملایم تر مثل گل و مرکبات برای مدت زمان کمتری روی لباس یا نبض شما باقی می مانند.

اگر هنوز مطمئن نیستید چه ادکلن یا عطری ماندگارتر است و نت های پایه قوی تر و تندتر دارد، می توانید به اطلاعات رایحه یا نت ادکلن ها دقت کنید. اغلب این اطلاعات به صورت آنلاین در توضیحات محصولات نوشته شده است. عطرهای گروه شرقی و چوبی ماندگارترند.

رایحه یک ادکلن یا عطر خوب تا چند ساعت باقی می ماند؟

رایحه عطر می تواند ۴ تا ۶ ساعت (حتی بیشتر) باقی بماند. این موضوع به عوامل مختلف بستگی دارد؛ مثل خشک بودن پوست، نوع رایحه عطر و آب و هوا! مثلاً در آب و هوای خشک میزان ماندگاری عطر بیشتر است.

عطر را باید روی پوست بزنم یا لباس؟

عطر یا ادکلن را روی لباس اسپری نکنید. برای ماندگاری بیشتر عطر و کارکرد بهتر آن باید روی پوست اسپری شود.

چه عطری (اسانس هایی) برای مردان جذاب است؟

وانیل، اسطخدوس، بهار نارنج، چوب صندل و چرم، پرتقال، دارچین، گل زنبق، یاسمین، گیاه پاتچولی یا نعناع هندی، گل یلانگ یلانگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا