غارهای قزوین؛ وقتی از زیبایی حرف می‌زنیم از چه می‌گوییم؟

استان قزوین با داشتن بناها و مکانهای تاریخی و طبیعی دارای غارهای زیبایی نیز هست که می تواند لحظات خوش و با نشاطی را برای مسافران نوروزی رقم بزند.

به گزارش پارسینه پلاس، استان قزوین علاوه بر داشتن جاذبه‌های تاریخی متعدد از جاذبه‌های طبیعی و بکر و چشم اندازهای طبیعی هم برخوردار است که همه ساله در نوروز هم پذیرای مسافران و میهمانان است.

غارها همواره یکی از جاذبه‌های گردشگری در جهان و کشورمان است که از آنها به عنوان بهشت گمشده و دنیای اسرارآمیز یاد می شود.

غارها از جمله میراث های طبیعی ارزشمندی محسوب می شوند که در دل کوه های البرز، خرقان و رامند قرار دارند.

در استان قزوین غارهای مهمی از جمله غار ولی، سفید آب، قلعه کرد، عباس آباد و غاریخی انگول وجود دارند که همه ساله پذیرای میهمانانی از اقصی نقاط کشور و حتی گردشگران خارجی است که از زمره جاذبه های پنهان گردشگری قزوین محسوب می شوند.

غارهای زیبا در استان قزوین مکانی جذاب برای مسافران نوروزی 

 غار قلعه کرد

غار قلعه کرد در دهستان حصار از توابع شهر آبگرم در استان قزوین واقع شده و در ردیف غارهای خطرناک ایران نیز محسوب می شود که براثر انحلال سنگ های آهکی تشکیل شده و قدمت آن نیز به حدود چهار میلیون سال و به دوران سوم زمین شناسی بازمی گردد.

غار قلعه کرد چون ورودی به آن به صورت معلق است در ردیف غارهای خطرناک است و افراد بایستی ابتدا از دهانه آن عبور و از ارتفاع ۱۲ متری فرود بیایند، سپس تالاری بزرگ پیش رو قرار دارد که دارای چکنده های زیبا و مسحور کننده به همراه دالان های زیادی است.

معمولا افراد آموزش دیده غارنوردی که تجهیزات لازم را دارند به این مکان مراجعه می کنند، برای رفتن به غار قلعه کرد، ابتدا بایستی به دهستان حصار در شهر آبگرم رفت و سپس با رفتن به سمت برج های تاریخی خرقان، به سمت روستای طبلشکین و سپس علی آباد رفته و از این روستا نیز به روستای قلعه کرد رسید، دهانه غار به قدری بزرگ است که با بیرون آمدن از روستا، به وضوح می توان آن را مشاهده کرد.

غارهای عباس‌آباد

غار عباس آباد در کیلومتر ۸۴ جاده قزوین – همدان و از توابع بخش آوج، واقع شده که ۲ دهانه دارد که یکی از آنها ۱۶۰ متر طول دارد که از محل های وسیع زندگی خفاش هاست تا جایی که به قدری تعداد آنها زیاد است که بازدید کننده هنگام ورود تصور می کند که در انتهال غار آبشاری جریان دارد اما در واقع این صدای حرکت دسته جمعی خفاش هاست.

هر دو غار که در ارتفاع ۱۶۰۰ متری از سطح دریا واقع شده اند، محل زندگی انسان ها بوده و بقایای سفال های شکسته موجود که در نتیجه حفاری های غیرمجاز صورت گرفته و خرد شده اند، گویای این واقعیت است.

غارهای زیبا در استان قزوین مکانی جذاب برای مسافران نوروزی 

غار ولی در رودبار شهرستان

این غار در پنج کیلومتری جنوب غربی روستای گشنه رود، از توابع بخش رودبار شهرستان و در ارتفاع ۱۶۲۰ متری از سطح دریا واقع شده و براساس بررسی های به عمل آمده حدود ۲۵۰ میلیون سال پیش و براثر انحلال سنگ های آهکی تشکیل شده و به دوران اول زمین شناسی بازمی گردد.

غار ولی از نوع غارهای مرطوب است و دارای یک تالار اصلی و چند تالار فرعی به مساحت حدود ۱۰۰ متر و با ارتفاع ۲۰ متر است.

به دلیل دسترسی نسبتا آسان به این غار، استالاکتیت ها و استالاکمیتهای بسیار زیبای آن توسط سودجویان تخریب شده و چکیده‌های آن نیز توسط غارتگران شکسته شده و به تاراج رفته در حالی که براساس شواهد موجود در گذشته های دور در این غار، انسان زندگی می کرده است.

غار سفید آب

غار سفیدآب در بخش رودبار الموت و در ۴۵ کیلومتری شمال شرق استان و در فاصله چهارکیلومتری روستایی به همین نام، در دل کوه چشمه سفید واقع شده است.

این غار در ارتفاع ۲۴۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد و یک راهروی کم عرض ۸۰ متری دارد که انتهای آن نیز به یک حوضچه آب منتهی می شود.

غار سفیدآب از نوع غارهای آهکی بوده و سنگ های آن آهکی و رسی تیره رنگ است که طول آن ۱۰۰ متر و عرض آن نیز حدود ۲ متر می باشد و زیستگاه جانوارانی مانند خفاش است.

این غار پر از سفید آب و دارای دهلیزهای متعددی است که به صورت عمومی قرار دارد و عمق برخی از نقاط آن به ۵۰ مترهم می رسد و قدمت این غار از سوی زمین شناسان بر اساس بررسی سنگ های آهکی و رسی حدود ۲۵۰ تا ۲۹۰ میلیون سال تخمین زده شده است.

غارهای زیبا در استان قزوین مکانی جذاب برای مسافران نوروزی 

غار یخی انگول

غار یخی انگول بعنوان یک پدیده طبیعی که به لحاظ زمین شناسی نیزاهمیت دارد در فاصله ۴۰ کیلومتری شمال غربی قزوین قرار گرفته و به غار یخی انگول مشهور شده است.

این غار از سطح دریا ۱۹۷۲ متر ارتفاع دارد و مهمترین ویژگی آن نیز سرما و برودت شدید هوای داخل غار به لحاظ وجو یخ های فراوان موجود در دیواره و کف آن است.

قدمت غار به دوران دوم زمین شناسی بازمی گردد و دسترسی به آن به خاطر شیب تند و طبقات مختلف موجود در آن، سخت است.

غار حاجت خانه اکوجان

این غار در دامنه یکی از کوه های نزدیک روستای آکوجان به نام بزادشت، از ناحیه رشکین پره رودبار الموت غربی قرار دارد که به غار حاجت نیز مشهور است.

غارهای زیبا در استان قزوین مکانی جذاب برای مسافران نوروزی 

سنگ های بدنه داخل این غار صیقلی شده و برروی آن نقاشی و کنده کاری شده و مردم محل نیز اغلب شب های جمعه و برای عبادت به این غار می‌روند.

این غار که ارزشی تاریخی و باستانی نیز دارد در فاصله ۷۹ کیلومتری شمال قزوین قرار دارد.

غارهای طبیعی که از جاذبه‌های گردشگری زیبای استان قزوین به شمار می‌رود بهترین مکان برای بازدید مسافران و میهمانان در تعطیلات نوروزی است که می تواند خاطرات خوشی را برای بازدیدکنندگان ثبت و ضبط کند.

منبع: برنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا