استعفا به خاطر ارتباط شوهر با روسیه!

مخالفان دولت استونی روز جمعه در پی افشای ارتباط همسر نخست‌وزیر کشور با روسیه خواستار کناره‌گیری او از مقامش شدند.

یورونیوز نوشت: مخالفان دولت استونی روز جمعه در پی افشای ارتباط همسر نخست‌وزیر کشور با روسیه خواستار کناره‌گیری او از مقامش شدند.

یک رسانه دولتی در استونی گزارش داده که شوهر کایا کالاس، نخست‌وزیر این کشور در شرکتی سهم دارد که پس از تهاجم نظامی روسیه به اوکراین به فعالیت‌های خود در روسیه ادامه داده است.

در پی انتشار این گزارش احزاب مخالف دولت استونی ضمن تاکید بر لزوم استعفای کایا کالاس از ریاست دولت تهدید کرده‌اند که طرح رای عدم اعتماد به دولت را در پارلمان به جریان خواهند انداخت.

آروو هالیک، شوهر نخست‌وزیر استونی یکی از شرکایی است که مالکیت شرکت «استارک لوجیستیکس» را در اختیار دارند. این شرکت که در زمینه حمل و نقل فعالیت می‌کند پس از آغاز جنگ در اوکراین به فعالیت‌های خود در روسیه ادامه داد.

نخست‌وزیر استونی در پی افشای تداوم فعالیت‌های «استارک لوجیستیکس» در روسیه در دفاع از خود گفت که هرگونه مبادله تجاری با روسیه باید تا زمانی که تهاجم این کشور به اوکراین ادامه دارد متوقف شود. او افزود که این شرکت طبق «قوانین و تحریم‌های وضع‌شده» تنها به یکی از مشتری‌های خود در روسیه کمک کرده است.

به گفته کایا کالاس این مشتری «استارک لوجیستیکس» یک شرکت ثبت‌شده در استونی است. شوهر نخست‌وزیر استونی نیز در واکنش به افشای ارتباط این شرکت با روسیه بابت وضعیت ایجاد شده و آسیب زدن به جایگاه همسرش عذرخواهی کرد.

آروو هالیک افزوده است که همسرش در جریان فعالیت‌های حرفه‌ای او نبوده است. علاوه بر احزاب مخالف دولت شماری از روزنامه‌های استونی نیز خواستار استعفای نخست‌وزیر این کشور شده‌اند.

کایا کالاس از سال ۲۰۲۱ به عنوان نخست‌وزیر استونی فعالیت می‌کند و در راس دولت ائتلافی این کشور قرار دارد. ائتلاف حاکم در استونی از ۱۰۱ کرسی پارلمان کنترل ۶۰ کرسی را در اختیار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا