استفاده از نظریه بازی برای کسب سهم منصفانه در زندگی

این کتاب راه حلی را توضیح می‌دهد که چگونه سه نفر یک کیک را تقسیم می‌کنند. این راه حل "بدون حسادت" بدان معناست که هیچ یک از افراد در مورد سهم دیگری آزرده نمی‌شوند. در نتیجه، تقسیم باید به طور ذهنی عادلانه باشد بدین صورت که هر فرد باید قطعه کیکی را دریافت کند که از نظرش سهمی عادلانه است.

سفارش یک دسر و دو چنگال همواره یک خطر است! با این وجود، جلوگیری از ایجاد احساس رنجش نسبت به این که افرادی که در آن سوی میز قرار دارند ممکن است سهم بیش تری از دسر را دریافت کنند می‌تواند راه حل ساده‌ای داشته باشد: نظریه بازی.

به گزارش فرارو به نقل از دیلی‌میل، کتاب “اعداد: ده چیزی که باید بدانید” نوشته “کالین استوارت” اخیرا در حوزه ریاضیات کاربردی چاپ شده است. بر اساس این کتاب شاخه ریاضیات کاربردی که اغلب توسط کارگزاران وال استریت برای تعیین زمان فروش سهام استفاده می‌شود، می‌تواند برای یک تکه چیز کیک یا کیک شکلاتی نیز اعمال شود. این کتاب به خوانندگان پیشنهاد می‌کند تمام چیز‌هایی که پیش از این در مورد نحوه بریدن کیک می‌دانستند را فراموش کنند.

نویسنده این کتاب می‌نویسد: “برای آن که یک نفر از دو نفر نتواند سهم بیش تری را بگیرد, یکی از آنان باید چاقویی را از چپ به راست روی برش حرکت دهد و هر یک از آنان وقتی برش به نیمه راه رسید فریاد بزند و بگوید: “بس است”.

شخصی که می‌گوید بس است تکه دست چپ را می‌گیرد و از آن راضی است، زیرا باور دارد نیمی از دسر می‌باشد. در همین حال شخصی که ساکت باقی ماند تکه دست راست را می‌گیرد و بیش از اندازه خوشحال است چرا که باور دارد بیش از نیمی از کیک را در اختیار دارد، در غیر این صورت زودتر جمله “بس است” را می‌گفت تا برش متوقف شود.

این راه حل “بدون حسادت” بدان معناست که هیچ یک از افراد در مورد سهم دیگری آزرده نمی‌شوند. در نتیجه، تقسیم باید به طور ذهنی عادلانه باشد بدین صورت که هر فرد باید قطعه کیکی را دریافت کند که از نظرش سهمی عادلانه است.

نظریه بازی برای چندین دهه وجود داشته است، اما در خارج از محافل ریاضی کمتر شناخته شده است. در کتاب که اخیرا منتشر شده، این نظریه ریاضی و کاربرد‌های آن در زندگی واقعی را توضیح می‌دهد.

استوارت می‌گوید: “راه حل چاقوی مترجم بدان معناست که همگان خوشحال هستند حتی اگر کیک واقعا ۵۰-۵۰ به اشتراک گذاشته نشود، زیرا هیچ یک از افراد احساس نمی‌کند که چیزی را از دست داده یا باخته است”.

این کتاب هم چنین راه حلی را برای سه نفر توضیح می‌دهد که یک کیک را به اشتراک می‌گذارند که در آن قسمت‌های مختلف آن خوشمزه‌تر است برای مثال برخی از قسمت‌های کیک دارای خامه یا شکلات بیش تری باشد. اگر سه نفر به نام‌های تام، دان و سارا بر سر سهم خود با هم دعوا کنند تام می‌تواند کیک را به سه قسمت تقسیم کند و هر کدام از آنان سهم شان را با خوشحالی دریافت می‌کند.

دان و سارا می‌توانند تکه‌های خود را انتخاب کنند و اگر تکه‌های متفاوتی را انتخاب نمایند طبق نظریه‌ای که در دهه ۱۹۶۰ میلادی ابداع شد همگان راضی هستند. با این وجود، اگر آنان همان تکه را انتخاب کردند سارا باید تکه‌ای از قطعه مورد علاقه اش را ببرد تا زمانی که فکر کند همان مقدار شکلات یا خامه مورد علاقه اش را دارد و سپس دان باید یکی از این دو برش را انتخاب کند.

سارا هر کدام را که انتخاب کند اهمیتی نمی‌دهد، زیرا فکر می‌کند هر دو از نظر ارزش برابر هستند و او تکه دیگر را می‌پذیرد. هم چنین، تام با تکه سومی که از زمانی که او آن را بریده تغییر نکرده خوشحال خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا