اگر این علایم را دارید بدنتان پر از انگل است

انگل ها عاشق زباله هستند و غذا و یا هر چیز دیگری را از بین می برند و ممکن است که یک مهمان ناخوانده باشند.

به گزارش پارسینه پلاس،همه ما انگل داریم و عملا غیرممکن است که با آنها تماس نداشته باشیم؛ چرا که در همه چیز، از غذای ما گرفته تا فرش هایمان وجود دارند. با این حال، داشتن انگل لزوما به معنی داشتن عوارض منفی برای سلامتیمان نیست.

در واقع، انگل ها همیشه وجود خواهند داشت و آنها بخشی از چرخه طبیعی زندگی هستند حتی افراد سالم هم آنها را دارند و معمولا مضر نیستند و آسیبی نمی رسانند در عوض، آنها کار خودشان را انجام می دهند.

آنچه ما نمی خواهیم و برای سلامتیمان ضرر دارد، عفونت انگلی است که بسیار خطرناک هم می باشد ؛برای اینکه آنها را در حالت خاموش و غیرفعال نگه داریم، باید از سلامت خوبی برخوردار شویم بهتر است که این کار را از خانه هایمان شروع کنیم.

انگل ها عاشق زباله هستند و غذا و یا هر چیز دیگری را از بین می برند و ممکن است که یک مهمان ناخوانده باشند.

برای خاموش نگهداشتن آنها باید از کجای خانه شروع کرد:

انگل ها، در همه جا وجود دارند:دستگیره ها، صفحه کلید، دستشویی، چرخ دستی های خرید، ناخن ها، آب، هوا، غذا، حیوانات خانگی، کف، و غیره در نتیجه، هیچ کس به طور کامل از آنها در امان نیست حتی سالمترین افراد با این حال، همانطور که در بخش سلامت نمناک میخوانید می توانیم بدنمان را در شرایط بسیار خوبی حفظ کنیم و برای آنها یک محیط غیر ایده آل ایجاد کنیم.

آیا می دانید که انگل کبد انسان و جانوران، حتی ممکن است که منجر به سرطان شود؟
شما معمولا نمی دانید که آنها را در بدنتان دارید، تا حدی که تشخیص آنها هم بسیار سخت است.

انواع انگلها

نشانه های عفونت انگلی

ممکن است که علائم یک عفونت داشته باشید. انگل می تواند عامل اصلی بسیاری از بیماری های مرموز باشد. برخی از افراد ممکن است علائم عفونت را نداشته باشند. اما در کل، برخی از علائم رایج عفونت انگلی عبارتند از:

اختلالات خلقی
میل شدید به غذاهای شیرین
کم خونی یا کمبود آهن
بیماری های پوستی مانند کندو، بثورات، گرگرفتگی اگزما، درماتیت خارش، آکنه،زخم، ضایعات و غیره
عفونت های تکراری دوره ای مانند کاندیدا
خونریزی لثه
سردرد
اضطراب و نگرانی
عصبانیت
دندان قروچه در طول شب
آلرژی غذایی
از دست دادن اشتها
خستگی مزمن
گرایش غذایی ناسالم
مشکلات گوارشی مداوم (گرفتگی، التهاب، گاز، و غیره)
تمام مدت گرسنه بودن
مفاصل متورم و سخت
مشکلات تنفسی
خارش به ویژه در اطراف دهان، بینی و حنجره
مشکلات حافظه
علائم انگلهای روده ای

مشکل پیچیده ای که در مورد تشخیص انگل وجود دارد این است که با سایر علائم سلامتی مشابه هستند.

اثرات انگل بر روی سیستم ایمنی بدن:

انگل ها بسیار حیله گر هستند. برخی از آنها می توانند بدن را فریب دهند و فکر کنند که آن ها بخش نرمال بافت یا اندام هستند و سیستم ایمنی را از مبارزه با آن ها باز می دارند.

وقتی این مهاجمان در بدن ما مستقر می شوند، حتی می توانند سوراخ هایی را در اندام ها هم بخورند.به خاطر داشته باشید, آن ها از شما دور هستند. اگر تغذیه رسانی به آن ها را متوقف کنید, آن ها شروع به خوردن اندام های شما می کنند.

عفونت انگلی می تواند باعث ایجاد آسیب فیزیکی در روده یعنی دستگاه گردش خون, ریه ها و کبد شود.آن ها می توانند کمبود مواد مغذی اصلی و مشکلات هاضمه را ایجاد کنند، چون ویتامین ها و مواد مغذی ضروری و اسیدهای آمینه مورد نیاز ما را می گیرند.

این می تواند باعث کم خونی و یا باعث خواب آلودگی افراد پس از خوردن شود.به طور کلی, آن ها توانایی سیستم ایمنی را با سمی کردن بدن کاهش می دهند.

مواد زائد سمی را در بدنشان دفع می کنند. سیستم دفاعی ضعیف و بدن سمی افراد منجر به خستگی و بیماری می شود.علاوه بر این, آن ها می توانند سریع تر از بازسازی سلولی ما آنها را نابود کنند.واقعا انگل می تواند سلامتی ما را از بین ببرد.

انواع انگل ها و آنچه انجام می دهند:

انگل های کرمی گرد:

این نوع از انگل می تواند در روز ۲۰۰.۰۰۰ تخم بگذارد و تا ۴ متر و نیم طول دارد. برآوردها نشان می دهد که ۱ میلیارد نفر آلوده به این انگل هستند.

علائم عبارتند از:ناراحتی بالای شکم، آسم، بی خوابی، آپاندیسیت، پریتونیت، تب، کاهش وزن و جوش ناشی از ترشحات یا ضایعات انگل ها.

تعداد زیادی از آن ها می توانند باعث انسداد مجاری روده، خونریزی در کبد، پانکراتیت، کاهش اشتها و جذب ناکافی غذاهای هضم شده شوند.

کرم قلاب دار:

این انگل بیش از ۷۰۰ میلیون نفر را در سرار جهان آلوده کرده است. کرم قلاب دار ترکیبی پیچیده از پاسخ های ایمنی میزبان و پاتولوژیک را القا می کند.

لاروهایش روی پوست نفوذ می کنند، هنگامی که این کرم ها به سن بلوغ می رسند، می توانند قدرت، انعطاف پذیری و سلامت کلی قربانی را بگیرند.

کرم های جوان از دندان هایشان برای سوراخ کردن دیواره روده استفاده می کنند و از خون شما تغذیه می کنند.

علائم بیماری عبارتند از:کمبود آهن، درد شکمی، از دست رفتن اشتها، کمبود پروتئین, پوست و مو، سوزش پوست، تورم، تورم ذهنی و در نهایت نارسایی قلبی.

کرمک:
کرمک ناشی از کرم گرد است. این کرم از هر پنج کودک، یکی را آلوده می کند. علائم ممکن است شامل خارش و سوزش مقعد یا واژن، اختلالات هاضمه، بی خوابی، تحریک پذیری یا تحریک پذیری باشد. همچنین ممکن است هیچ علائمی را نداشته باشید.

کرم ماده از مقعد بیرون می خزد و هر روز حدود ۱۵.۰۰۰ تخم می گذارد. در جای هوا خور، تخم ها می توانند در حدود دو روز در هر جایی زنده بمانند. این کرم ها سفید هستند و می توانند تا حدود نیم اینچ رشد کنند.

کرم نواری:

این عفونت در چند هزار میلیون نفر در سراسر جهان تخمین زده می شوند. علایمش خارش، مدفوع خونی، درد در قسمت تحتانی شکم, کاهش وزن، پرولاپس رکتوم، تهوع و کم خونی است. خونریزی وقتی رخ می دهد که کرم ها به دیواره روده نفوذ کنند و عفونت های باکتریایی معمولاً بوجود می آید. آن ها می توانند ۱-۲ اینچ رشد کنند.

این کرم ها ممکن است تا ۱۰ متر و نیم طول داشته باشند و ده سال داخل روده فرد رشد کنند. برخی از کرم های نواری می توانند به اندازه یک میلیون در روز تخم گذاری کنند. بدن آن ها در بخش های مجزا با قلاب ها و فنجان ها در جمجمه است.

کرم پهن:

اینها در مثانه، خون، کبد، ریه، کلیه و روده یافت می شوند. عفونت های انسانی دنباله ها در سراسر جهان بیش از ۱۰ میلیون نفر است. آن ها می توانند باعث بیماری های شدید دستگاه گوارش، مثانه، کبد و تخریب سلول های خونی شوند. طول آن از ۱ تا ۲.۵ سانتی متر است.

چه چیزی باعث عفونت انگلی می شود؟

مطالعات نشان می دهد که ۹ بار از ۱۰ مورد، عفونت های انگلی در واقع ناشی از سبک زندگی هستند، نه صرفاً ناشی از محیط زیست. این بدان معنی است که شما احتمالا آب ابتلا به انگلی خورده اید. بزرگ ترین عامل عفونت های انگلی، سیستم ایمنی ضعیف است.

این یک خیابان دو طرفه است. زندگی با سبک زندگی که سیستم ایمنی را ضعیف می کند، به این علت است که یک بدن تضعیف شده برای آنها یک زمین پرورشی عالی است و این محتمل ترین راه برای جذب یک عفونت انگلی است.

آن ها چیزی را دوست دارند که ما دوست داریم و چیزی را دوست ندارند که ما دوست نداریم. یعنی، آن ها چیزهای بدیهی را دوست دارند که اغلب به سمت آن ها جذب می شوند؛ استرس، شکر، غذاهای ناسالم، شب های طولانی با کمی استراحت و غیره.

در نتیجه، این چیزی است که آنها را حیله گر می کند و دلیل دیگری برای زنده ماندن آن ها وجود دارد. راه حل واقعی، افزایش سلامت ما به هر طریق ممکن است. تمایلات طبیعی ما برای عادات بد، سوخت آن ها هستند.

عادات سالم ما کریپتون آنها هستند. در اصل، ما باید استرس را درک کنیم و یاد بگیریم که آن را حل کنیم.

جلوگیری از ورود کرم انگلی به بدن

۱۰ علائم هشدار دهنده که نشان می دهد بدن شما پر از انگل است:

مسائل مزمن دستگاه گوارش:

آلودگی انگلی باعث التهاب و تخریب لایه روده و منجر به اسهال مزمن می شود.

مطالعات بر روی برنامه های روتین روده که برای افزایش میزان تشخیصی اسهال انگلی و بهبود درمان و استراتژی های پیش گیری از اسهال در کودکان مبتلا به سو تغذیه حاد شدید، تاکید دارد.

حتی ضایعات سمی تولید شده توسط این انگل ها می تواند باعث یبوست مزمن، گاز، باد کردگی، تهوع و احساس سوزش در معده شود.

اگر به طور روزانه فیبر بالا و غذاهای شدیداً قلیایی مصرف می کنید و هنوز هم اسهال و یا دیگر مشکلات هاضمه را تجربه می کنید، باید وجود یک انگل را در نظر بگیرید.

درد شکمی:

یکی دیگر از مشکلات شکمی ناشی از انگل ها، درد شکمی است. انگل های ساکن در ناحیه روده کوچک فوقانی باعث التهاب و سوزش در این ناحیه می شوند.

این منجر به احساس شدید و درد در شکم می شود علاوه بر این، چنانچه در بخش سلامت نمناک شرح داده شده است انگل های می توانند مانع عبور محصولات زائد از بدن شوند که می تواند منجر به درد در ناحیه شکم بالا شود.

درد شکمی عمدتاً مرتبط با کرم های گرد، کرم پهن، کرم قلابدار و یا هجوم کرم های روده ای نواری است. هجوم کرم های قلابدار عامل اصلی ناراحتی شکمی است، به ویژه در میان بزرگسالانی که اخیراً به خارج سفر کرده اند.

اگر شما درد ناگهانی شکم شدیدی را از زمان به زمان دیگر داشته اید، به پزشک مراجعه کنید.

نشانه اصلی انگل چیست؟

خستگی و ضعف:

خستگی نیز نشانه هجوم انگلی است.این عمدتاً مرتبط با کرم های روده ای است که مواد مغذی حیاتی را که می خورید، تصفیه می کنند.

جذب ویتامین ها، مواد معدنی، چربی ها و کربو هیدرات ها می تواند بدن را ضعیف کند و شما را خسته، افسرده و با احساس بی علاقگی کامل رها کند. این اتفاق می تواند منجر به خستگی در سطوح ذهنی، جسمی و عاطفی شود.

علاوه بر این، اضافه بار مواد زائد متابولیکی تولید شده توسط انگل ها باعث می شود که اعضا بدن حتی سخت تر کار کنند تا این محصولات زائد را از بین ببرند.

این امر همچنین منجر به خستگی، انرژی کم، بی حالی و ضعف بیش از حد می شود. اگر حتی پس از خوردن و خوابیدن باز هم خسته هستید، با پزشک مشورت کنید تا علت را بیابید.

کاهش اشتها و کاهش وزن:

اگر متوجه تغییر ناگهانی اشتها به ویژه افزایش اشتها شده اید، ممکن است به خاطر حضور انگل ها در بدن تان باشد.در واقع، افزایش اشتها در ترکیب با کاهش وزن اغلب مربوط به کرمک و کرم نواری است.

این اتفاق زمانی می افتد که فرد مبتلا به اندازه خوبی غذا می خورد ولی باز هم گرسنه است. هم چنین فرد آلوده ممکن است متوجه گرسنگی زود هنگام صبح شود و بعد از خوردن غذا هرگز احساس سیری و رضایت نمی کند.

اگر کاهش وزن را با افزایش اشتها تجربه می کنید, با پزشک خود مشورت کنید.

ناراحتی های روحی:

آلودگی انگلی می تواند باعث نوسان خلقی، افسردگی، اضطراب و همچنین توهمات بصری شود. اغلب این علائم با مشکلات هاضمه همراه می شوند. روده دارای نورون ها و انتقال دهنده های عصبی (به ویژه سروتونین) است که برای سیستم عصبی روده ای سالم مهم هستند.

ضایعات متابولیکی سمی تولید شده توسط انگل ها در روده می تواند به نورون ها و انتقال دهنده های عصبی حمله کند و باعث عصبانیت، بی قراری، نوسان و حتی افسردگی شود.

همچنین دانشمندان بر این باورند که التهاب در روده می تواند منجر به التهاب در مغز شود و بالعکس. اگر ناگهان احساس افسردگی و ناراحتی می کنید، با پزشک خود مشورت کنید تا احتمال هجوم انگل را رد کنید.

دندان قروچه:

اگر دندان های خود را در خواب روی هم فشار می دهید, یکی از دلایل ممکن هجوم انگل ها است. هم چنین به دلیل اضطراب و بی قراری ناشی از مواد زائد و سمومی که توسط انگل ها در بدن منتشر می شوند، ممکن است در حین خواب این حرکت رخ دهد.

به عنوان انگل های بیماری زا، اگر شما متوجه چنین علائمی در کودکانتان شده اید, مدفوع او را معاینه کنید.

کم خونی و فقر آهن:

هجوم کرمک و کرم های گرد می تواند منجر به کمبود آهن در بدن و در نهایت ایجاد کم خونی شود. انگل ها، ویتامین های خوب، از جمله آهن، را از غذایی که فرد می خورد، می دزدند و منجر به کمبود آهن می شوند.

این مشکل به دلیل بهداشت بد و ضعیف، آگاهی ضعیف، بیسوادی، فقر و انواع عوامل متحد رایج است. کم خونی شدید در نهایت بر رشد و تکامل کودک تاثیر می گذارد. در واقع رشد آهسته و کاهش وزن در کودکان آلوده به انگل ها رایج است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا