اگر این نشانه ها دارید شما دچار فروپاشی عصبی هستید

فروپاشی عصبی (که به آن فروپاشی روانی نیز گفته می شود) اصطلاحی است که دوره ای از استرس شدید ذهنی یا عاطفی را توصیف می کند.

به گزارش پارسینه پلاس؛فروپاشی عصبی (که به آن فروپاشی روانی نیز گفته می شود) اصطلاحی است که دوره ای از استرس شدید ذهنی یا عاطفی را توصیف می کند. استرس آنقدر زیاد است که فرد قادر به انجام فعالیت های عادی روزمره نیست.

اصطلاح “شکست عصبی” یک اصطلاح بالینی و یک اختلال سلامت روان نیز نیست. در گذشته، برای توصیف بسیاری از شرایط مختلف سلامت روان استفاده می شد، اما امروزه دیگر توسط متخصصان استفاده نمی شود. با این حال، این بدان معنا نیست که شکست عصبی پاسخی سالم به استرس است. در واقع، کاملا برعکس است و گاهی اوقات می تواند نشان دهنده یک مشکل اساسی مانند افسردگی یا اضطراب باشد.

هیچ دلیلی برای حمله عصبی وجود ندارد اما هر چیزی که منجر به استرس بیش از حد شود می تواند آن را تحریک کند. به طور کلی، احساس استرس و ناتوانی در کنار آمدن با آن ممکن است منجر به احساس خستگی شدید شود که نتوانید وظایف عادی روزانه خود را انجام دهید.

برخی از مواردی که ممکن است باعث حمله عصبی شود عبارتند از:

یک تراژدی ناگهانی
یک تغییر اساسی در زندگی
استرس مداوم در محل کار (گاهی اوقات به عنوان “فرسودگی شغلی” شناخته می شود)
اضطراب
افسردگی
بد خوابی
سو استفاده
مشکلات مالی
تجربه مقداری استرس بخشی طبیعی از زندگی است. هنگامی که احساسات بیش از حد طاقت فرسا می شوند، می توانند به یک فروپاشی ذهنی منجر شوند.

در حالی که این خرابی ها می توانند ترسناک و ناتوان کننده باشند، کارهایی وجود دارد که می توانید انجام دهید. شناخت علائم، انجام اقدامات پیشگیرانه و درمان می تواند کمک کننده باشد.

نشانه های فروپاشی عصبی
یک فروپاشی عصبی منجر به ناتوانی در عملکرد طبیعی، حداقل به طور موقت می شود. با این حال، چندین علامت می تواند نشان دهد که شما یا کسی که می شناسید، ممکن است در مسیر تجربه استرس طاقت فرسا باشید. در اینجا برخی از علائم و نشانه هایی که باید مراقب آن ها باشید توضیح داده شده است:

علائم اضطراب یا افسردگی
احساسات و اعمال مضطرب یا افسردگی پاسخ های رایج به استرس هستند که شامل موارد زیر می شود:

عزت نفس پایین
ترس
تحریک پذیری
نگران بودن
احساس درماندگی
به راحتی عصبانی شدن
کناره گیری از خانواده و دوستان
از دست دادن علاقه به فعالیت های مورد علاقه خود
دشواری در تنفس
گریه غیر قابل کنترل
افکار خودآزاری یا خودکشی
وقتی استرس غیرقابل تحمل می شود، می تواند منجر به فروپاشی عصبی شود.

مشکل در تمرکز
مطالعات نشان داده است که استرس هم بر ذهن و هم بر بدن شما تأثیر می گذارد. استرس طولانی مدت می تواند منجر به تغییرات ساختاری در مغز شود که می تواند بر حافظه شما تأثیر بگذارد و منجر به مشکل در تمرکز شود. در موارد شدید، کورتیزول بیش از حد حتی می تواند منجر به از دست دادن حافظه شود.

بیخوابی
برای برخی افراد، استرس بیش از حد ممکن است باعث بی خوابی شود و به خواب رفتن و به خواب ماندن سخت تر شود. هنگامی که نمی توانید بخوابید، مغز و بدن شما نمی توانند از استرس بازیابی شوند که به نوبه خود می تواند منجر به بدتر شدن استرس و اضطراب شود. کمبود خواب همچنین می تواند بر سلامت جسمانی شما و همچنین عملکرد ذهنی شما تأثیر بگذارد. برخی دیگر ممکن است با پرخوابی به استرس پاسخ دهند که ممکن است به مشکلات روحی و جسمی نیز منجر شود.

خستگی مفرط
استرس بیش از حد ممکن است باعث ایجاد احساس خستگی شدید شود. ممکن است به این دلیل که به اندازه کافی نمی خوابید احساس خستگی کنید یا حتی ممکن است به دلیل خواب زیاد احساس خستگی کنید. با گذشت زمان، خستگی مزمن همراه با استرس می تواند منجر به فروپاشی روانی شود.

تغییرات اشتها
استرس می تواند تغییراتی در اشتهای شما ایجاد کند. برخی افراد با پرخوری با استرس مقابله می کنند که می تواند منجر به افزایش وزن ناخواسته شود. برای برخی دیگر، استرس می تواند منجر به کاهش اشتها شود.

مشکلات گوارشی
استرس و اضطراب می تواند منجر به مشکلات معده مانند گرفتگی عضلات، نفخ، یبوست و اسهال شود. اگر مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر هستید، استرس ممکن است باعث تشدید آن شود که می تواند باعث ناراحتی گوارشی شود. اگر استرس دارید و شروع به مشاهده هر یک از این علائم کرده اید، می تواند نشانه این باشد که شما یک فروپاشی عصبی را تجربه می کنید.

توهمات
در برخی موارد، استرس شدید حتی می تواند باعث توهم شود. ممکن است چیزهایی را بشنوید یا ببینید که واقعاً وجود ندارند.

درمان فروپاشی عصبی
غیرعادی نیست که تحت تأثیر خواسته های زندگی قرار بگیرید. اگر احساس می کنید استرس شما بیش از حد شده است، با پزشک خود صحبت کنید. آنها ممکن است شما را به یک روانشناس یا روانپزشک ارجاع دهند. پزشک شما همچنین ممکن است بتواند درمان علائم فیزیکی را ارائه دهد.

درمان مناسب برای شکست عصبی عمدتاً به علت آن و فرد بستگی دارد. برخی از درمان های رایج عبارتند از:

تغییرات سبک زندگی
خستگی ذهنی یکی از ویژگی های رایج یک فروپاشی ذهنی است. برای برخی، استراحت و کاهش استرس می تواند یک درمان خانگی موثر باشد. تغییرات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

کاهش تعداد تعهدات روزانه
پیاده روی یا اضافه کردن نوعی ورزش به روال خود
خوردن یک رژیم غذایی سالم
زمانی که به آن نیاز دارید استراحت کنید
تمرین مدیتیشن
گذراندن زمان در طبیعت
دارو
پزشک ممکن است داروهای ضد افسردگی یا داروهای ضد اضطراب را برای کمک به علائم حمله عصبی تجویز کند. اگر استرس شما باعث بی خوابی می شود، ممکن است یک کمک خواب برای شما تجویز شود. اختلال در خواب می تواند استرس و اضطراب را بدتر کند که فقط بی خوابی شما را بدتر می کند. کمک های خواب می توانند به شکستن چرخه بی خوابی و کاهش استرس شما کمک کنند.

روان درمانی
روان‌درمانی که به عنوان «گفتار درمانی» نیز شناخته می‌شود، به شما کمک می‌کند تا بر فروپاشی عصبی خود کار کنید و خطر ابتلا به یک فروپاشی روانی دیگر را کاهش می‌دهد. صحبت با یک متخصص می تواند به شما کمک کند تا افکار خود را پردازش کنید و راه حل هایی ایجاد کنید که استرس و اضطراب شما را کاهش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا