اگر به این شکل بخوابید زیباتر می‌شوید

وقتی صحبت از یک رژیم زیبایی موثر می‌شود، نکات زیادی مطرح هستند. اما تنها چیزی که هرگز در مورد آن به اندازه کافی نمی‌شنوید، همان مهم‌ترین عامل است: خواب برای زیبایی! خوابی خوب می‌تواند به شما کمک کند تا با احساس شادابی و زیبایی از خواب بیدار شوید.

به گزارش سبک ایده آل از قدیم گفته‌اند خواب سلامتی می‌آورد. اما خواب زیبایی هم می‌آورد و این را علم و پزشکی هم ثابت کرده است، اما خوابیدن در شکل و موقعیت نامناسب، یا خوابیدن بر بالش یا روبالشی نادرست، در واقع می‌تواند شما را خسته‌تر و به نوعی زشت‌تر نشان دهد. خواب برای سلامت ذهن، جسم و روح شما ضروری است و به عنوان چشمه جوانی شما و یک عنصر کلیدی برای زیبایی نیز به شمار می‌آید.

خواب دقیقا چه تاثیری بر ظاهر پوست شما دارد؟ ربکا اس. رابینز، یکی از نویسندگان کتاب خواب برای موفقیت!، توضیح می‌دهد که در طول یک خواب خوب، بدن شما سلول‌های خونی مرده و سایر سمومی را که می‌توانند در پوست تجمع کنند، دفع می‌کند.

اگر چرخه خواب شما کمتر از حد ایده آل باشد، ممکن است با مشکلات پوستی، کم آبی، قرمزی، چین و چروک و حتی جوش بیدار شوید.

اما این فقط در مورد میزان خواب هر شب شما نیست بلکه در مورد کیفیت آن هم هست. دکتر مایکل جی برووس توضیح می‌دهد: «به احتمال زیاد بهتر است ۶.۵ ساعت خواب باکیفیت داشته باشید تا خواب با کیفیت پایین برای مدت طولانی‌تر».

چگونه می‌توانید به خواب عمیق و باکیفیتی که بدنتان هر شب میل دارد برسید؟ ما ۱۶ نکته ساده را برای داشتن خوابی زیباتر به شما ارائه می‌دهیم تا بتوانید روز را با پوستی صاف و جوان‌تر شروع کنید.

مایکل جاکوبز، متخصص پوست گفت: «به پشت خوابیدن بهترین گزینه برای کاهش چین و چروک پوست است. زمانی که به پهلو می‌خوابید، پوست صورت شما چین‌خورده می‌شود و فقط روی یک طرف صورت فشار وارد می‌شود که این می‌تواند باعث ایجاد چین و چروک در صورت شما شود. طاق‌باز خوابیدن می‌تواند به مبارزه با این خطوط ناخواسته کمک کند.»

دکتر کورتنی روبین، متخصص پوست، با این نظر موافق است. او گفت: «خوابیدن به پهلو و یک طرف صورت یا روی شکم می‌تواند منجر به فشار و نیرو‌های برشی روی پوست و چین‌خوردگی پوست شود. سپری کردن ساعت‌های زیادی برای خوابیدن در وضعیتی که پوست شما کشیده و چروکیده شده به مرور زمان منجر به ایجاد چین و چروک می‌شود. اگر این مورد درخصوص شما صدق می‌کند، پیدا کردن بالشی که فشار را از صورت شما خارج می‌کند – یا تغییر وضعیت خوابیدن به پشت – می‌تواند احتمال این چین و چروک‌ها را کاهش دهد.»

دکتر آرش اخوان، متخصص پوست گفت: «خوابیدن به صورت طاق‌باز، احتمال فشار دادن صورت به یک سطح را در تمام طول شب کاهش می‌دهد. همچنین هرگونه تحریک احتمالی پوست به واسطه سطحی که روی آن می‌خوابید را از بین می‌برد.»
چگونه می‌توانید وضعیت طبیعی خواب خود را تغییر دهید؟

جوی تاورنیز، زیبایی‌شناس و موسس مراقبت‌های پوستی بالینی JTAV، گفت: «تصور کنید ملحفه‌ای مچاله شده را روی تخت خود بیاندازید. روز بعد این ملحفه چروک‌هایی دارد که به راحتی از بین نمی‌رود، در حالی که اگر آن را صاف روی تخت بکشید، بدون چروک می‌ماند. پوست ما نیز به همین صورت عمل می‌کند.» توصیه او؟ همانطور که در طول روز از کلاه و کرم ضدآفتاب استفاده می‌کنید تا از اشعه‌های مضر UV و رادیکال‌های آزاد محافظت کنید، در شب نیز ابزار‌ها و محصولاتی وجود دارد که می‌توانید از آن استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید که در مدت زمانی که قرار است استراحت کنید، آسیبی به شما وارد نمی‌شود.»

از یک مرطوب کننده در اتاق خواب خود استفاده کنید

آبرسانی چیزی است که پوست را شاداب نگه می‌دارد. اما وقتی تمام شب را به خواب عمیق می‌گذرانید، با نوشیدن آب آبرسانی نمی‌کنید. در نتیجه، پوست شما رطوبت حیاتی خود را از دست می‌دهد.

برای کمک به جلوگیری از کم آبی پوست، از یک مرطوب کننده در اتاق خواب خود استفاده کنید. مرطوب‌کننده‌ها یا بخور آب باعث می‌شود هوا کمتر خشک باشد و در نتیجه تاثیر خشکی روی پوست شما ملایم‌تر می‌شود. برای بهترین نتایج آبرسانی، پس از استفاده از کرم شب، دستگاه بخور است که بهتر است آن را در طول شب روشن کنید.

تنفس عمیق را تمرین کنید

پس از یک روز طولانی و پر استرس، انتظار دارید به سرعت به خواب بروید. اما اغلب، استرس‌های روز ذهن شما را فعال می‌کند و از راحت خوابیدن شما جلوگیری می‌کند، حتی زمانی که خسته هستید. روش «۴-۷-۸» را استفاده کنید.

روش «۴-۷-۸» که توسط اندرو ویل تایید شده است، یک تکنیک تنفسی است که شما را در چارچوب ذهنی و بدنی مناسب قرار می‌دهد تا به شما کمک کند سریع‌تر به خواب بروید. این روش تنفس و ضربان قلب شما را کاهش می‌دهد و به ذهن شما کمک می‌کند که از استرس‌های روز دور شود. همچنین میزان اکسیژن در جریان خون شما را افزایش می‌دهد و دی اکسید کربن مضری را آزاد می‌کند که می‌تواند برای پوست شما سمی باشد.

برای انجام این روش، نوک زبان خود را روی برجستگی بافت درست در پشت دندان‌های جلویی بالایی خود قرار دهید و آن را در طول تمرین در آنجا نگه دارید. دهان خود را ببندید و به آرامی از طریق بینی نفس بکشید و تا چهار بشمارید. نفس خود را تا شمردن شماره هفت نگه دارید. بازدم را به طور کامل از طریق دهان انجام دهید، تا هشت بشمارید و صدای هق هق ایجاد کنید. این چرخه را در مجموع چهار بار تکرار کنید.

خواب برای زیبایی

سخت است که در پایان یک روز طولانی ذهن خود را آرام کنید. مغز شما می‌داند که زمان خواب فرا رسیده است، اما بدن شما آن را احساس نمی‌کند. کلید آرامش واقعی داشتن تنفس است. با روش «۴-۷-۸» می‌توانید دقیقاً این کار را انجام دهید.

در شب از گوش‌گیر استفاده کنید

تقریباً غیرممکن است که با پوستی زیبا و با طراوت از خواب بیدار شوید اگر دائماً در طول شب در حال چرخش هستید. سر و صدا یکی از مقصران اصلی است که در ایجاد اختلال در خواب شبانه نقش دارد. گوش گیر را انتخاب کنید و بدون هیچ مشکلی به خواب بروید. طبق گفته بنیاد خواب، گوش‌گیر‌ها به جلوگیری از سر و صدای بیرون که می‌تواند بر کیفیت خواب تأثیر بگذارد، کمک می‌کنند. می‌توانید گوش‌گیر را در هر داروخانه‌ای بخرید، که همین مورد استفاده از گوش‌گیر‌ها را به یکی از راحت‌ترین ملزومات خواب و زیبایی تبدیل می‌کند.

دمای اتاق خواب را پایین نگه دارید

در شب، دمای طبیعی بدن شما کاهش می‌یابد. پایین نگه داشتن دمای اتاق خواب هم برای متابولیسم و هم برای جریان خون مفید است. این امری مهم است، زیرا بهبود جریان خون به اکسیژن رسانی به پوست کمک می‌کند و آن را برای روز پیش‌رو صاف و یکدست نگه می‌دارد. حفظ دمای خنک در اتاق خواب به کاهش قرمزی پوست شما نیز کمک می‌کند.

بنیاد ملی خواب توصیه می‌کند اتاق خواب خود را بین ۶۰ تا ۶۷ درجه فارنهایت (۱۵ تا ۱۹ درجه سانتیگراد) نگه دارید تا خواب شبانه مطلوبی داشته باشید. ممکن است بپرسید «چرا اینقدر سرد؟» جالب است بدانید محققان بر این باورند که این محدوده به بهترین وجه به بدن شما اجازه می‌دهد تا انرژی مورد نیازی را که معمولاً برای حفظ دما استفاده می‌شود، به عملکرد‌های ترمیم و جوان‌سازی پوست هدایت کند.

مو‌های خود را جمع کنید

جمع‌کردن موهایتان در شب برای داشتن پوستی زیبا بسیار مهم است. مو‌های شما به طور طبیعی چربی و کثیفی را در طول روز جمع می‌کنند، که می‌تواند در هنگام خواب روی صورت شما جمع شود.

از آنجایی که اکثر ما فقط دو تا سه بار در هفته شامپو می‌زنیم، قرار دادن موهایتان در شب روی صورتتان می‌تواند منجر به جوش شود. قبل از خواب، مو‌های خود را به پهلو ببافید یا سنجاق کنید.

اهمیت روبالشی‌ها

روبالشی‌ها می‌توانند برای پوست تسکین دهنده باشند، به خصوص اگر ابریشمی باشند. اگر در مورد مزایای داشتن نوع مناسب روبالشی مطالعه کرده باشید، حتما می‌دانید برخی از کارشناسان هستند که منطق پشت این ادعا‌ها را می‌بینند. دکتر جاکوبز گفت: «روبالشی‌های ابریشمی برای پوست شما بهتر است. با استفاده از این روبالشی‌ها اصطکاک کمتری بین پوست شما و بالش وجود دارد که تاثیر منفی روی پوست شما را کاهش می‌دهد.»

او گفت ماسک‌های خواب را هم فراموش نکنید. استفاده از ماسک چشم خواب ابریشمی، می‌تواند با محافظت از ظریف‌ترین قسمت پوست اطراف چشم، ایجاد چین و چروک را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

او توضیح داد: «از آنجایی که ابریشم نرم‌تر از پنبه است، وقتی در خواب حرکت می‌کنید، پوستتان را نمی‌کشد. ابریشم همچنین رطوبت کمتری نسبت به پنبه یا میکروفیبر جذب می‌کند، بنابراین رطوبت پوست شما را در طول شب نمی‌کشد.» او یک نکته هوشمندانه دیگر برای حفظ شادابی پوست صورت گفته است: «صرف نظر از اینکه از چه نوع روبالشی استفاده می‌کنید، باید به طور مرتب آن را بشویید تا از پخش شدن باکتری‌هایی که می‌توانند منجر به آکنه شوند روی آن جلوگیری کنید.»
خواب به تنهایی فواید زیادی برای پوست شما دارد

مهم است که خواب را به عنوان زمانی برای خنثی کردن برخی از آسیب‌های روز گذشته در اولویت قرار دهید. بیشتر آسیب‌های محیطی که به پوست وارد می‌شود در طول روز و با قرار گرفتن در معرض آلودگی‌ها و عوامل اکسید کننده، اشعه ماوراء بنفش خورشید و عوامل دیگر، که همگی به مرور زمان باعث از بین رفتن کلاژن، خطوط ریز، چین و چروک و لکه‌های تیره می‌شوند، شکل می‌گیرند. دکتر روبین گفت: «فکر می‌کنم شب فرصتی برای بهبودی پوست است، با استفاده از مواد موضعی مانند رتینول، که از تولید کلاژن در پوست حمایت می‌کنند، و با استراحت کافی برای مبارزه با آسیب‌های روزانه، به حفظ زیبایی‌تان کمک کنید.»

منبع: سرگرمی روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا