اگر به جادو و جادوگری علاقه دارید این خبر را بخوانید

دانشگاه اکستر انگلیس اعلام کرده است با توجه به افزایش علاقه عمومی به مبحث جادو و جادوگری، از ماه سپتامبر سال آینده آموزش رشته تحصیلی «جادو و علوم غیبی» را در مقطع فوق لیسانس به دانشجویان متقاضی آغاز خواهد کرد.

به گزارش پارسینه پلاس، دانشگاه اکستر انگلیس اعلام کرده است با توجه به افزایش علاقه عمومی به مبحث جادو و جادوگری، از ماه سپتامبر سال آینده آموزش رشته تحصیلی «جادو و علوم غیبی» را در مقطع فوق لیسانس به دانشجویان متقاضی آغاز خواهد کرد.

بنابر اعلام این دانشگاه، دوره تحصیلی جدید برای فارغ‌التحصیلان رشته‌های تاریخ، ادبیات، فلسفه، باستان‌شناسی، جامعه‌شناسی، روانشناسی، نمایشنامه‌نویسی و دین در دسترس خواهد بود.

سرفصل برخی دروس این دوره شامل اژدها در ادبیات و هنر غرب، افسانه شاه آرتور، جادو در یونان و روم، دیرینه‌نگاری، تفکر اسلامی، باستان‌شناسی در فرضیه و عمل و تصویر زنان در قرون وسطی است.

پروفسور امیلی سلاو، که هدایت این دوره را بر عهده دارد، در این باره می‌گوید: «افزایش علاقه اخیر به جادو و علوم غیبی در داخل و خارج از محیط دانشگاهی، بازتاب سوالاتی است که در جامعه نسبت به این موضوع وجود دارد.»

خانم سلاو اضافه کرد: «استعمارزدایی، کاوش در تاریخچه معرفت‌شناسی‌های جایگزین، فمینیسم و مبارزه با نژادپرستی هدف اصلی این برنامه درسی را تشکیل می‌دهند.»

این دوره تحصیلی یک ساله توسط گروه مطالعات اسلام و عرب دانشگاه اکستر ارائه می‌شود و هزینه آن ۱۲ هزار پوند تعیین شده است.

به گفته مسئولان این مقطع، داشتن مدرک «جادو و علوم غیبی» می‌تواند دانشجویان را برای فعالیت در زمینه تدریس، مشاوره و راهنمایی آماده کند و همچنین در زمینه یافتن کار در حوزه میراث فرهنگی و موزه‌ها، کتابخانه‌ها، مراکز گردشگری، سازمان‌های هنری و یا صنعت نشر به آنان یاری برساند.

پروفسور امیلی سلاو با تاکید بر نقش جادو در تاریخ فرهنگ غرب گفت: «این دوره کارشناسی ارشد دانشجویان را قادر می‌سازد این فرض را که غرب محل عقل‌گرایی و علم بوده در حالی که بقیه جهان در جادو و خرافات به سر می‌برده‌اند، مورد بازنگری قرار دهند.»

راه اندازی رشته تحصیلی «جادو و علوم غریبه» در دانشگاه اکستر انگلیس

این نخستین دوره تحصیلات تکمیلی و یکی از معدود مدارک تحصیلی در نوع خود در انگلیس و جهان برای مطالعه تاریخ جادو و نقش آن در غرب و شرق به شمار می‌رود.

دانشگاه ولز جنوبی پیش از این یک دوره درسی «علم و جادو» را به عنوان بخشی از مدرک لیسانس تاریخ خود برای دانشجویان ارائه داده بود. کالج امپریال لندن نیز یک دوره آموزشی ۲۰ هفته‌ای با عنوان «تاریخ جادوگری، جادو و علوم غیبی» را برگزار می‌کند.

در خارج از بریتانیا نیز دانشگاه اسلو در نروژ یک واحد درسی برای دانشجویان مقطع لیسانس را به تاریخ جادو و جادوگری اختصاص داده بود

اولین مدرک جادویی که توسط دولت به رسمیت شناخته شده است توسط موسسه «دوبل فون»، یک مرکز ویژه مطالعات جادو در پاریس، ارائه شده بود و نخستین دانشجویان آن در سال ۲۰۲۰ فارغ التحصیل شده بودند.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا