این حال و روز بد، از زیادی رقیق بودن خون شماست

خون با ارزش ترین مایع در بدن است که کوچیک ترین تغییراتی در آن مثل رقیق شدن خون، عوارض جبران ناپذیری برای بدن در بر دارد.

به گزارش پارسینه پلاس؛خونِ خیلی رقیق؛ یعنی خونی که پلاکت پایینی دارد. پلاکت یک ماده طبیعی است که به خون کمک می‌کند تا منعقد شود. خونی که رقیق باشد بند نمی‌آید و این می‌تواند به خاطر وضعیت‌های مختلف یا پاسخ به دارو‌های رقیق کننده خون اتفاق بیفتد و خطرناک است، زیرا بند نیامدن خونریزی باعث می‌شود تا فرد گاهی اوقات از حال برود.

کبودی مکرر
طبق مطالعات انجام شده؛ یک علامت رایج از رقیق بودن خون و پایین آمدن پلاکت این است که بدن خیلی سریع، زیاد و راحت کبود می‌شود و شما بیشتر از آنچه که انتظارش را دارید؛ روی بدن تان کبودی می‌بینید.

خونریزی مداوم و غیر طبیعی
خونریزی راحت و غیرطبیعی حتی به خاطر آسیب دیدگی‌های کوچک، یکی دیگر از علائم رقیق بودن خون است. مثلا شاید هنگام مسواک زدن، لثه هایتان خون بیاید یا خیلی راحت خون دماغ شوید یا خونریزی شدید قاعدگی داشته باشید یا حتی داخل مدفوع و ادرارتان خون ببینید.

لکه‌های متمایل به قرمز روی پوست
اگر خون شما خیلی رقیق باشد، ممکن است خونریزی سطحی در پوست را تجربه کنید که لکه‌های بنفش متمایل به قرمز و مسطح و کوچکی هستند که معمولاً روی قسمت پایین پا بیشتر ظاهر می‌شوند.
خستگی
خونریزی می‌تواند عامل ایجاد مشکلات دیگر در بدن باشد؛ به طور مثال کمبود آهن یا کم خونی که می‌تواند به خاطر خونریزی زیاد اتفاق بیفتد که علت هم رقیق بودن خون است. در چنین حالتی شما احساس خستگی می‌کنید. اگر تعداد پلاکت خون پایین باشد، ممکن است سیستم ایمنی تان هم مشکل داشته باشد و این خستگی به خاطر نقص سیستم ایمنی یا بیماری تیروئید باشد.
در نهایت اگر علائم و مشکلات ذکر شده در این مقاله را مشاهده کردید؛ به پزشک مراجعه کنید، زیرا ممکن است وضعیت تان خطرناک شود. اگر درمان صحیح به کار نگیرید، خون ریزی جدی خواهد شد و این می‌تواند هم در داخل بدن و هم روی پوست شما اتفاق بیفتد و حتی می‌تواند تهدید کننده زندگی تان باشد و به خطر بیفتید. اگر خونریزی شدید به خاطر مصرف دارویی اتفاق افتاده باشد هم، احتمالاً پزشک دوز دارو را برایتان تغییر دهد یا به طور کل دارو را عوض کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا