این شهرهای خنک را در سفرهای تابستانی از دست ندهید

شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری است و با قرارگیری در ارتفـاع 2066 متری از سطح دریاهای آزاد به عنوان مرتفع ترین شهر در میان مراکز استان ها شناخته می شود. همین موضوع سبب شده تا شهرکرد به بام ایران شهرت پیدا کند.

راهنماتو نوشت: شروع فصل تابستان و تعطیل شدن مدارس علاقمندان به گردشگری را به فکر سفرهای تابستانی می اندازد. اما به دلیل گرمای هوا سفر به هر نقطه ای از ایران دلچسب نخواهد بود و برای اینکه از سفر خود نهایت لذت را ببرید، باید شهرهایی با آب و هوای خنک و ییلاقی را برای سفر کردن انتخاب کنید.

امروز قصد داریم خنک ترین شهرهای ایران برای مسافرت های تابستانی را به شما معرفی کنیم:

۱- شهرکرد

شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری است و با قرارگیری در ارتفـاع ۲۰۶۶ متری از سطح دریاهای آزاد به عنوان مرتفع ترین شهر در میان مراکز استان ها شناخته می شود. همین موضوع سبب شده تا شهرکرد به بام ایران شهرت پیدا کند.

این شهر با داشتن آب و هوای خنک و جاذبه های بی نظیری همچون دشت لاله های کوهرنگ، آبشار کوهرنگ، چشمه دیمه، غار یخی چما، آبشار دره عشق و قلعه چالشتر یکی از بهترین مقاصد سفر در تابستان خواهد بود. بهترین زمان سفر به شهرکرد، بهار و تابستان است.

این شهر تابستان‌هایی خنک و معتدل و زمستان‌های فوق العاده سردی دارد. میانگین دمای این شهر در گرم‌ترین ماه سال یعنی مرداد ماه بین ۲۲ تا ۲۳ درجه سانتی گراد است که البته گاهی ممکن است تا ۳۴ درجه هم برسد. میانگین دمای هوای شهرکرد در زمستان ۱۱.۵ درجه سانتی گراد است که در طول سی سال گذشته به ۳۲- درجه سانتی گراد نیز رسیده است.

۲- اردبیل

اردبیل در شمال غربی ایران واقع شده است. طبیعت بکر و تاریخ غنی این استان را با ۱۰ شهرستان و بیش از ۲۵ بخش به یکی از مهمترین قطب های گردشگری ایران تبدیل کرده است. اردبیل یک منطقه کوهستانی است که به دلیل برخورداری از اقلیم مناسب به ییلاق ایران نیز مشهور است.

موقعیت جغرافیایی مناسب، قرارگرفتن در ارتفاعات بالا و ترکیبی از جاذبه‌های گردشگری طبیعی و تاریخی اردبیل را به مکانی مناسب برای سفرهای تابستانی تبدیل کرده است. متوسط دمای شهر اردبیل در گرم ترین زمان سال یعنی از ۱۰ مرداد تا ۱۰ شهریور ۲۰.۸ درجه سانتی گراد است.

اردبیل به شهر بدون کولر شهرت داردو تابستان های آن آنقدر خنک است که بسیاری از مردم هیچ نیازی به وسایل سرمایشی پیدا نمی کنند. زمستان های این شهر واقعا استخوان سوز است و دمای آن در سردترین روزهای سال به ۸ الی ۱۱ درجه زیر صفر نیز می رسد. تابستان و بهار بهترین زمان سفر به اردبیل است.

۳- ماسوله گیلان

شهر ماسوله در جنوب غربی استان گیلان و در فاصله ۶۰ کیلومتری از شهر رشت واقع شده است. این شهر یکی از مناطق دیدنی فومن و منطقه سنتی و قدیمی است که تنها ۳۵ کیلومتر با فومن فاصله دارد. ماسوله یک شهر پله کانی معروف و توریستی است که همه ساله گردشگران زیادی را به سوی خود می کشاند.

این شهر علاوه بر جنگل های سرسبز و دریا بیش از چهاررشته رودخانه نیز دربردارد و از جمله مناطق دیدنی آن می توان به موزه تاریخ طبیعی ماسوله، موزه عون بن علی، بازار چهار طبقه و ییلاق کوربار ماسوله اشاره کرد. بهترین زمان برای سفر به ماسوله بهار و تابستان است.

دمای هوای این شهر در بهار بین ۱۳ تا ۳۲ درجه سانتی گراد است و در فصل تابستان به ۱۹ الی ۳۶ درجه سانتی گراد می رسد. به دلیل سرمای زیاد و بارندگی بیش از حد سفر به این شهر در پاییز و زمستان توصیه نمی شود.

۴- ارومیه

ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی و یکی از زیباترین و مهم ترین شهرهای مرزی ایران است. این شهر در ارتفاع ۱۳۳۲ متر از سطح دریا قرار دارد و با وجود مردمی خون گرم، کلیساها، مساجد کهن، معماری زیبا و طبیعت غنی یکی از بهترین مقاصد سفرهای تابستانی می باشد.

ارومیه یکی از شهرهای سردسیر ایران است که میانگین دمای آن از اوایل تیر تا اوایل شهریور حدود ۲۴ درجه سانتی گراد است. البته دمای این شهر در ماه های تابستان به ۳۱ الی ۳۲ درجه هم می رسد و میزان متوسط حداقل دما هم تقریبا ۱۷ درجه سانتی گراد است. تابستان ارومیه معتدل و زمستان آن سرد است. آنقدر سرد که ۱۲۰ روز از سال در این شهر یخبندان است.  بهترین زمان سفر به ارومیه در فصل بهار و تابستان است.

۵- همدان

همدان یکی از استان های غربی ایران است که به‌دلیل قرار گرفتن در ارتفاعات کوهستانی آب و هوایی سردسیر دارد. این شهر اولین پایتخت سرزمین ایران است و در طول تاریخ همواره یکی از برجسته ترین نقاط کشورعزیزمان بوده است.

جاذبه‌های طبیعی و تاریخی مانند غار علیصدر، دهکده گردشگری گنج نامه و آرامگاه باباطاهر عریان در کنار آب و هوای مطلوب همدان را به مکانی مناسب برای سفرهای تابستانی تبدیل کرده است. این شهر در گرم ترین فصل سال، یعنی در ماه های شهریور تا اوایل مهر دمایی در حدود ۲۳ درجه سانتی گراد دارد و در فصول سرد سال هوای بسیار سرد و خشنی را تجربه می کند. بنابراین بهترین زمان سفر به همدان را می توان فصل تابستان دانست.

۶- تبریز

تبریز یکی از کلان‌ شهرهای ایران و مرکز استان آذربایجان شرقی است که در سال ۲۰۱۸ به عنوان پایتخت گردشگری ایران معرفی شد. وجود جاذبه های طبیعی و تاریخی مانند ائل گلی یا شاهگلی، خانه مشروطه و موزه قاجار آن را به مقصد مناسبی برای گردشگران سراسر جهان تبدیل کرده است.

آب و هوای این شهر خشک و کوهستانی است. به طوری که در تابستان آب و هوای خنک و خشک دارد و در زمستان سرمای سوزناک بر آن حاکم است. دمای تبریز در گرم ترین حالت ممکن به ۳۰ ال ۴۰ درجه و در سردترین حالت بین ۱۰- تا ۵ درجه سانتی گراد می رسد. بهترین زمان سفر به تبریز از اواسط بهار تا اواخر تابستان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا