این مار غول پیکر از پیتون پیشی گرفت+عکس

مار گانس تخم‌خوار گونه‌ای بومی آفریقا است که نسبت به اندازه بدنش بزرگترین طمعه‌ها را می‌بلعد.

به گزارش پارسینه پلاس، همه مارها با آرواره‌های خاص خود طعمه‌های بزرگ را می‌بلعند اما در میان آن‌ها یک گونه از همه پیشی می‌گیرد و نسبت به اندازه بدنشان بزرگترین طعمه‌ها را می‌بلعد.

شاید با شنیدن این تعاریف ناخودآگاه یاد مار پیتون بیفتید اما مار رکوردشکن این داستان پایتون نیست.

اتفاقا بدن بزرگی ندارد و گونه‌ای تقریبا کوچک و غیرسمی در آفریقا به نام مار گانس تخم‌خوار است. این مار همانطور که از نامش پیداست در بلعیدن تخم پرندگان تخصص داد و با وجود اندازه کوچک تخم‌های بزرگ را فرو می‌دهد.

پیتون را فراموش کنید، این مار بزرگترین طعمه‌ها را می‌بلعد / عکس

بر اساس اطلاعات مقاله‌ای که ۸ اوت در «Journal of Zoology» منتشر شد، توانایی این مار در خوردن طعمه‌های ریشه در شکل آرواره و جنس پوست مار دارد. آرواره‌ آن‌ها حتی از مار پیتون‌های برمه‌ای انعطاف بیشتر برای بلعیدن طعمه‌های بزرگ‌تر از خود دارد.

در این پژوهش مشخص شد که مار تخم‌خوار گانس در مقایسه با یک مار پیتون برمه‌ای با وزن مشابه می‌تواند طعمه‌ای با سطح مقطع بیش از دو برابر را بخورد. این گونه از مارها می‌توانند طعمه‌هایی سه یا چهار برابر بزرگ‌تر از خود را بخورند.

هنگامی که این مارها یک تخم مرغ را می‌بلعند، ماهیچه‌های درون گلوی خود را منقبض می‌کنند تا برآمدگی‌ها به سمت تخم مرغ تحریک شده و پوست آن در داخل بدنشان شکسته شود.

به محض اینکه پوست تخم مرغ شکسته شد، مارها تمام مایع درون تخم مرغ را با فشار دادن خارج کرده و آن را هضم می‌کنند. سپس، با به دست آوردن تمام مواد مغذی موجود، پوست خالی تخم مرغ را که غیر قابل هضم است، برمی‌گردانند. این شیوه تغذیه، میزان مصرف غذای مار را بهینه می‌کند.

۲ دیدگاه

  1. چرا.امریکا برای مردم عامه دشمن برای مسئولین دوست؟چراتوسرمان کوبیدن دشمن اصلی آمریکا برای مسئولین دوست ورفیق؟چرا مسئولین وفرزندانشان درکشوردشمن امریکازندکی میکنن.؟ چرا نمایشی ازامریکا پامیشه میادکربلا ؟می‌خواهند مزدم ایران حرص بدهند .که مامیتوانیم شمانمیتوانین؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا