بایدها و نبایدها برای تمیز کردن صفحه نمایش یا تلوزیون

در این مقاله قصد داریم به بیان بایدها و نبایدها برای تمیز کردن تلویزیون یا صفحه نمایش کامپیوتر بپردازیم، با ما همراه باشید

به گزارش سبک ایده آل به نقل از گجت نیوز، صفحه نمایش تلویزیون و کامپیوتر نقش آهنربای گرد و غبار را در منزل دارند. با توجه به سطح دید وسیع طراحی‌های جدید این لوازم الکترونیک، اگر به هر دلیلی کثیف و آلوده شوند، نمای زشتی را به خود گرفته و روی کیفیت تصاویر پخش شده تاثیر نامطلوبی می‌گذارند.

از طرف دیگر، تلویزیون و صفحه نمایش کامپیوتر مانند بسیاری از لوازم برقی تجهیزات شکننده‌ای هستند که باید به‌دقت مورد استفاده قرار گیرند. آنها از موادی ساخته می‌شوند که به‌ نوع مواد شیمیایی و طریقه تمیز کردن حساس هستند.

بنابراین تمیز کردن آن‌ها و انتخاب وسایل نظافتی، به ملایمت و آگاهی نیاز دارد. بسیاری از مردم نگران‌اند در موقع تمیز کردن صفحه نمایشگرها به آن‌ها آسیب بزنند. اگر شما با پارچه‌های زبر و خشن و به‌صورت خشک بخواهید صفحات حساس تلوزیون یا کامپیوترهای جدید را پاک کنید، بی‌شک روی آن‌ها خش ایجاد خواهید کرد.

حال این سوال مطرح می‌شود که چه‌ نکاتی برای تمیز کردن صفحه نمایش وسایل الکترونیکی وجود دارد؟ اگر شما هم جزو افرادی هستید که به روش صحیح پاکسازی لوازم برقی اهمیت می‌دهید، در ادامه با بررسی بایدها و نبایدها برای تمیز کردن تلویزیون یا صفحه نمایش کامپیوتر با ما همراه باشید.

روند تمیز کردن صفحه نمایش و نکات قابل توجه

روند تمیز کردن صفحه نمایش

۱. دستگاه را خاموش کنید

اول از همه، قبل از شروع فرایند تمیزکاری شما باید دستگاه خود را خاموش کنید. فراموش نکنید که صفحه نمایش تلویزیون و کامپیوتر شما هر دو برای کار کردن به برق نیاز دارند، بنابراین همیشه مسیر مطمئن را طی کرده و نمایشگرهای خود را خاموش کنید تا هیچ اتفاق ناخوشایندی مانند وارد کردن آسیب به مدار داخلی مانیتور و یا برق گرفتی برای شما رخ ندهد.

در صورت امکان، قبل از اینکه دستگاه را از پریز برق جدا کرده و شروع به تمیز کردن آن کنید، صبر کنید تا دستگاه خنک شود. خاموش کردن صفحه‌نمایش امن‌ترین حرکت است؛ زیرا از فشار دادن تصادفی دکمه‌ها جلوگیری می‌کند.

خاموش کردن دستگاه صفحه نمایش شما را سیاه نگه می‌دارد. این موضوع باعث می‌شود کثیفی‌های روی آن آشکارتر شده و راحت‌تر برطرف شوند.

۲. صفحه نمایش را از سیم‌کشی‌ها و سایر وسایل برقی دور کنید

روند تمیز کردن صفحه نمایش

در صورت امکان، سعی کنید صفحه‌ای را که در حال تمیز کردن آن هستید با جابه‌جایی آن به نقطه‌ای دیگر یا خارج کردن سایر دستگاه‌های برقی از مسیر خود، از وسایل الکترونیکی اطراف دور کنید.

این کار برای اطمینان از این است که به طور ناخواسته مایعی که قصد دارید برای تمیز کردن صفحه نمایش تلویزیون یا رایانه خود استفاده کنید، بر روی سیم‌کشی ها یا سایر وسایل برقی نریزید.

۳. از محلول‌های پاک‌کننده مبتنی بر الکل، استون یا آمونیاک استفاده نکنید

بایدها و نبایدها برای تمیز کردن تلویزیون یا صفحه نمایش کامپیوتر

صفحه نمایش تلویزیون و کامپیوتر به‌ مواد شیمیایی قوی که در اغلب در پاک کننده‌ها یافت می‌شوند حساس هستند. بنابراین از محلول‌های تمیزکننده، حلال‌ها و سایر مواد پاک‌کننده مایع که حاوی مقادیر زیادی استون، الکل، آمونیاک، پراکسید هیدروژن و سایر مواد شیمیایی مشابه هستند، خودداری کنید؛ زیرا این مواد می‌توانند به‌شدت به اکثر صفحه نمایش‌های تخت آسیب بزنند.

اگر مجبور به استفاده از محلول تمیزکننده هستید، بهترین جایگزین برای شما آب خواهد بود. البته آب مقطر برای این منظور ترجیح داده می‌شود؛ زیرا آب لوله کشی ممکن است حاوی مواد معدنی باشد که می‌تواند سطوح ظریف را خراش دهد.

اگر برای از بین بردن لکه‌های سرسخت به چیزی قوی‌تر از آب معمولی نیاز دارید، می‌توانید مقدار مساوی آب مقطر را با سرکه سفید ترکیب کنید یا از محصولات تمیزکننده مخصوصی که به‌طور خاص برای تمیز کردن صفحه‌نمایش الکترونیکی تولید شده‌اند، استفاده کنید.

هرگز مایع را مستقیماً روی صفحه تلویزیون یا کامپیوتر خود اسپری نکنید تا از چکیدن آن در داخل نمایشگر و ایجاد مشکل جلوگیری کنید. در عوض، مقدار کمی از محلول تمیز کننده انتخابی خود را روی پارچه تمیزکننده بریزید.

۴. از دستورالعمل‌های ذکر شده در دفترچه راهنما پیروی کنید

نکات مهم تمیز کردن تلویزیون

شرکت‌های سازنده لوازم الکترونیکی برای پاک کردن صفحه نمایش محصولات خود نکاتی را در دفترچه راهنما ذکر کرده‌اند. بنابراین بهتر است قبل از آغاز تمیزکاری ابتدا نگاهی به دفترچه راهنمای دستگاه بیندازید و نکات ذکر شده برای تمیز کردن دستگاه را یاد بگیرید.

برخی از شرکت‌ها به کاربران توصیه می‌کنند صفحه نمایش محصولات را هرگز با مواد شوینده پاک نکنند. برخی شرکت‌ها نیز از کاربران می‌خواهند با دستمالی نرم که آغشته به الکل باشد سطح صفحه‌نمایش را به آرامی پاک کنند.

۵. از پارچه میکروفیبر نرم و بدون پرز استفاده کنید

تمیز کردن صفحه نمایش تلویزیون و کامپیوتر

پارچه میکروفیبر همان چیزی است که باید هنگام پاک کردن سطح صفحه نمایش تلویزیون یا رایانه خود از آن استفاده کنید. اگر هنگام تمیزکاری فقط با مقداری گرد و غبار سروکار دارید، می‌توانید از یک پارچه میکروفیبر خشک استفاده کنید.

اگر مشکلتان بیشتر از مقداری گرد و غبار ساده است، پارچه میکروفیبر خود را به مقدار کمی آب مقطر یا محلول مخصوص آغشته کرده و سپس به آرامی صفحه نمایش را پاک کنید. هنگامی که تمام سطح را تمیز کردید، از پارچه‌ای خشک برای خشک کردن قسمت‌های مرطوب استفاده کنید.

از اقلامی همچون دستمال توالت یا دستمال کاغذی برای تمیزکاری پرهیز کنید. این اقلام معمولاً با مواد ساینده ساخته می‌شوند که می‌توانند سطح مانیتور را خراش دهند.

به‌علاوه از استفاده از حوله، پارچه سفت یا حتی آستین پیراهن خود، صرف نظر از اینکه چقدر نرم به‌نظر می‌رسند، خودداری کنید؛ زیرا آنها نیز می‌توانند به سطح صفحه نمایش دستگاه شما آسیب وارد کنند.

اگر دستگاه شما دارای یک پارچه تمیزکننده اختصاصی است، پیشنهاد می‌شود سایر گزینه‌ها را کنار گذاشته و فقط از آن استفاده کنید.

۶. هنگام تمیزکاری به نمایشگر فشاری وارد نکنید

هنگام تمیزکاری به نمایشگر فشاری وارد نکنید

صفحه نمایش‌های امروزی ظریف و اغلب دارای پوشش ضد تابش ویژه و مواردی از این دست هستند که آنها را با بیشتر مواد پاک کننده ناسازگار می‌کند.

بنابراین حتی اگر از آب ساده یا محلول تمیزکننده تایید شده استفاده می‌کنید، اگر آن را با شدت و ناآرامی روی سطح صفحه بکشید، ممکن است آسیب‌های جبران‌ناپذیر به نمایشگر شما وارد شود.

با استفاده از حرکات دایره‌ای و بدون اعمال فشار زیاد، به آرامی تمام سطح نمایشگر را پاک کنید. اگر با لکه‌ها و آلودگی‌های سرسخت روی صفحه روبرو هستید، پارچه خود را با آب یا محلول تمیزکننده ملایم مرطوب کرده و همان حرکات دایره‌ای را با ملایمت اعمال کنید تا تمام سطح پاک شود.

۷. از اسپری هوای فشرده استفاده کنید

اگر لکه و آلودگی سرسختی بر روی دستگاه شما دیده نمی‌شود و هدف تنها از بین بردن گرد و غبار است، اسپری هوای فشرده می‌تواند ابزار مفیدی برای گرفتن گرد و خاک موجود روی صفحه نمایش باشد.

توجه داشته باشید که قبل از استفاده از اسپری، آن را به خوبی تکان دهید. نکته حائز اهمیت در هنگام استفاده از اسپری این است که گاز موجود در آن ممکن است ابتدا به صورت مایع خارج شود. ورود مایعات به درون لوازم الکترونیک نیز خطرآفرین خواهد بود و سلامت دستگاه را به خطر خواهد انداخت. به همین منظور بهتر است ابتدا آن را در هوای آزاد اسپری کنید.

۸. برای روشن کردن دستگاه عجله نکنید

روند تمیز کردن صفحه نمایش تلویزیون و رایانه

اگر هنگام تمیزکاری از آب یا مایع تمیزکننده استفاده کرده‌اید، مطمئن شوید که دستگاه خود را پس از اتمام کار تا ۳۰ دقیقه‌ (یا حتی بیشتر) به منبع برق وصل نکنید و اجازه دهید کمی در هوا خشک شود. این کار به‌جلوگیری از هرگونه مشکل مرتبط با رطوبت بر عملکرد صفحه‌نمایش شما کمک می‌کند.

۹. برای اطمینان می‌توانید با خدمات پشتیبانی دستگاه خود تماس بگیرید

برخی از محصولاتی که به‌صورت آنلاین در دسترس هستند و ادعا می‌کنند که بیشتر سطوح الکترونیکی را بدون هیچ آسیبی تمیز می‌کنند، ممکن است حاوی مقداری از مواد آسیب‌رسان باشند.

در واقع صفحه‌نمایش‌های دستگاه‌های مختلف از مواد یکسان ساخته نمی‌شوند و برخی از آن‌ها می‌توانند بیشتر از سایرین در برابر برخی مواد محلول تمیزکننده حساس باشند.

در صورت وجود هر گونه شک در هنگام استفاده از مواد تمیزکننده، با سازنده کامپیوتر یا تلویزیون خود مشورت کنید یا برای راهنمایی بیشتر با پشتیبانی مشتری تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا