با موخوره خداحافظی کنید

اگر موهای بلندتان دچار موخوره شده است و نمی خواهید موهایتان را کوتاه کنید میتوانید از روش های دیگر و بدون کوتاهی برای موخوره گیری استفاده کنید.

موخوره همراه همیشگی موهای بلند است ، هر چه موها بلند تر باشد و استفاده از مواد شیمیایی یا وسایل گرما زا برای حالت دهی مو بیشتر باشد احتمال موخوره گرفتن موها بیشتر می شود.

موخوره چیست؟

موخوره به معنی چند شاخه شدن ساقه مو ها است. اگر تار  موی شما به دو یا چند شاخه تقسیم شود می گوییم موخوره گرفته است. موخوره اغلب در انتهای مو ایجاد می شود و باعث دو شاخه شدن موها می شود.

از آنجا که موخوره برای موهای بلند ایجاد می شود معمولا این عارضه در خانم ها بیشتر از آقایان دیده می شود.

اگر موهایتان خشک باشد احتمال شکنندگی و موخوره گرفتن موهایتان بیشتر می شود.

موخوره زمانی ایجاد می شود که بخش محافظت  کننده ساقه مو یا کوتیکول مو دچار فرسودگی شده و فیبر داخلی موها از هم جدا شده و نوک مو یا ساقه موو به دو یا چند شاخه تقسیم شود.

آسیب به ساقه مو معمولا به صورت عرضی و طولی ایجاد می شود، آسیب های عرضی ساقه مو به شکل وز شدن موها دیده می شود و آسیب های طولی منجر به موخوره می شود.

برای کاهش موخوره باید موهایتان را به اندازه چرب و آبرسانی کنید. برای چرب کردن موها به خصوص انتهای ساقه مو  میتوانید بعد از حمام با روغن گیاهی با روغن بچه موها را چرب کنید. برای آبرسانی به موها میتوانید از ماسک مو و سرم مو استفاده کنید.

موخوره درمان قطعی ندارد و بهترین روش پیشگیری از موخوره است یا این که می توانید هر از گاهی از انواع روش موخوره گیری برای حل مشکلتان استفاده کنید.

علت ایجاد موخوره

برای این که بتوانید از بروز موخوره پیشگیری کنید باید علت های ایجاد موخوره را بشناسید و آن ها را کمتر کنید. به طور کلی هر عاملی که باعث خشکی تارهای ساقه مو و آسیب دیدن به کوتیکول مو شود باعث ایجاد موخوره خواهد شد. مراقبت صحیح از موها و شیوه نگهداری آن ها نقش بسیار موثری در پیشگیری از بروز موخوره دارد.

با موخوره خداحافظی کنید

عواملی که باعث بروز موخوره و تشدید موخوره می شوند عبارتند از :

– سشوار کشیدن

– اتوی مو

– رنگ مو

– شامپوهای قوی

– مواد آرایشی بهداشتی حاوی الکل

– برس و شانه غیر استاندارد

– شانه کردن موهای خیس

– تابش طولانی مدت نور خورشید

– کم آبی بدن

– خشکی پوست سر

– شستشوی زیاد

– عدم استفاده از ماسک مو ، نرم کننده مو و روغن مو

با موخوره خداحافظی کنید

انواع روش های موخوره گیری

شما می توانید از روش های مختلفی برای گرفتن موخوره مو استفاده کنید. که در ادامه مزایا و معایب هر کدام از روش ها را با شما در میان می گذاریم.

دستگاه موخوره گیری

یکی از روش هایی که زیاد در مورد آن تبلیغ می شود استفاده از دستگاه های موخوره گیری است. گرفتن موخوره با دستگاه بسیار راحت و سریع است و دیگر نیازی به کوتاه کردن موها نخواهید داشت.

استفاده از دستگاههای موخوره گیر برای موهای بلند تر از ۶ سانتی متر کارایی دارد و میتوانید مثل برس ، دستگاه را روی موها بکشید تا انتهای ساقه موها را جدا کند و ظاهری شاداب و زیباتر به موها بدهد.

برای استفاده از دستگاه موخوره گیر کافیست یک دست موها را از سمت نزدیک به ریشه داخل صفحه دستگاه بگذارید و به سمت انتهای مو بکشید. دستگاه چند سانت انتهای ساهق موها را می چیند. میتوانید این کار را چند بار تکرار کنید.

البته این روش در اغلب موارد باعث نازک شدن تارهای مو یا خراشیده شدن ساقه موها شده و موخوره را در آینده تشدید خواهد کرد.

قبل از استفاده از دستگاه موخوره گیر باید موها را بشویید و کاملا خشک کند.

 

موخوره گیری با کوتاه کردن موها

یکی از اولین روش هایی که برای گرفتن موخوره استفاده می شد ، کوتاه کردن موها است. شما با کوتاه کردن ۱ – ۲ بند انگشت از انتهای موها تا حدود بسیار زیادی موخوره را از بین می برید و موهایتان یکدست و زیبا می شوند.

موخوره گیری در خانه با پیچاندن مو

اگر موخوره موهایتان زیاد است و تفاوت قد ساقه موهایتان زیاد است می توانید یک دسته از موها را گرفته جلو بیاورید به دور خودش بپچانید و تارهای مویی که از این پیچش بیرون می زنند را با قیچی کوچک نوک گیری کنید . ماهی یک بار یا هر موقع حس کردید که موهایتان موخوره گرفته است می توانید از این روش استفاده کنید. به این ترتیب بدون این که موهایتان کوتاه شود از شر موخوره ها خلاص می شوید.

موخوره گیری در آرایشگاه

برای این روش موخوره گیری نیاز است حتما یک نفر دیگر موهایتان را نوک گیری کند بنابراین بیشتر در آرایشگاه ها استفاده می شود. معمولا موهایی که موخوره می گیرند حالت صافی خودشان را از دست می دهند بنابراین راحت تر میتوان آن ها را نوک گیری کرد.

کافیست یک دسته مو را بین دو انگشت وسط و اشاره قرار دهید به طوری که انگشت وسط زیر دسته مو قرار بگیرید ، انگشت ها را از سمت ریشه مو به سمت انتهای مو بکشید و نوک تار موهایی که بیرون میزنند را قیچی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا