با همسری که مناسبت‌ها را فراموش می‌کند، چه کنیم؟

به گفته این روانشناس، زوجین می‌توانند به همسر خود گوشزد کنند که جشن گرفتن مناسبت‌ها برایشان مهم است تا همسر تاریخ تولد یا سالگرد عقد را از یاد نبرد.

به گفته یک روانشناس، اگر رابطه زناشویی زوجین خوب باشد و زن و شوهر حال خوبی در زندگی مشترک داشته باشد، فراموش کردن جشن گرفتن مناسبت‌های مهم نظیر روز تولد و سالگرد ازدواج تاثیر حداقلی در کیفیت زندگی مشترک دارد.دکتر محمد ابراهیم تکلو در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینکه مولفه‌های بسیار زیادی بر کیفیت زندگی مشترک اثر گذار است و نمی‌توان همسر را به صرف اینکه روز تولد یا سالگرد ازدواج را فراموش کرده است، مورد مواخذه قرار داد، اظهار کرد: مهم این است که زوجین در زندگی مشترک حال خوبی با یکدیگر داشته باشد چراکه اگر یک رابطه مشترک با کیفیت باشد می‌توان از سایر مسائل همانند اینکه همسر جشن گرفتن مناسبت‌های مهم زندگی را فراموش کرده است، چشم پوشی کرد.وی توضیح داد: اگر رابطه زناشویی زوجین خوب باشد و زن و شوهر حال خوبی در زندگی مشترک داشته باشند، فراموشی مناسبت‌های مهم نظیر روز تولد و سالگرد ازدواج تاثیر حداقلی بر کیفیت زندگی مشترک دارد. از این رو اگر همسر ما برای زندگی مشترک تلاش می‌کند، وفادار است، علاقه خود را به ما ابراز می‌کند و برای افزایش کیفیت رابطه کم نمی‌گذارد، می‌توان از اینکه مناسبت‌های مهم زندگی را فراموش کرده، گذر و چشم پوشی کرد چراکه این امر تاثیرات حداقلی بر کیفیت رابطه و زندگی مشترک دارد.

 

این روانشناس در عین حال تاکید کرد: از سوی دیگر مناسبت‌های مهم نظیر روز تولد یا سالگرد ازدواج بهانه و فرصتی برای ابراز علاقه و حس دوست داشتن زوجین به یکدیگر است البته نباید فراموش کرد این امر در استحکام یک رابطه استاندارد تاثیر خوبی دارد، اما در مقابل نیز روابطی وجود دارند که در آن زوجین به یکدیگر ابراز علاقه نمی‌کنند، از خود گذشتگی ندارند و برای زندگی مشترک تلاش نمی‌کنند و به طور کلی زندگی مشترک آن‌ها از کیفیت خوبی برخوردار نیست، اما مناسبت‌ها را خیلی شیک جشن می‌گیرند. به همین دلیل است که می‌گویم این مسائل تاثیرات حداقلی بر کیفیت رابطه دارد و در زندگی مشترک مسائل مهم تری وجود دارد.

 

تکلو توضیح داد: گاهی برای برخی زوجین به لحاظ خصوصیات شخصیتی گرامی داشت چنین مناسبت‌هایی مهم نیست و امری پیش پا افتاده تلقی می‌شود این درحالیست که همسر آنان بسیار روی گرامیداشت مناسبت‌ها حساس است. در چنین شرایطی باید درباره حساسیت‌های خود با همسر صحبت کرد و به او گفت که برگزاری تولد یا جشن سالگرد ازدواج تا چه اندازه اهمیت دارد؟ گاهی یکی از زوجین جشن گرفتن مناسبت‌ها را کم اهمیت می‌داند و تصور می‌کند همسرش نیز اهمیتی برای مناسبت‌ها قائل نیست بنابراین باید درباره این موضوعات با همسر صحبت کرد.

 

وی با بیان اینکه به طور کلی باید کیفیت رابطه زناشویی را به عنوان یک اصل مهم مد نظر قرار داد، افزود: گاهی باید از همسر درباره چرایی اینکه مناسبت‌ها را جشن نمی‌گیرد، پرسش کرد. گاهی همسران دلایل قانع کننده‌ای دارند. گاهی نیز دلایل بیشتر به سمت بهانه تراشی می‌رود که در چنین شرایطی متوجه می‌شویم رابطه مشترک ما با مشکلی مواجه است که باید آن را حل کرد.

 

به گفته این روانشناس، زوجین می‌توانند به همسر خود گوشزد کنند که جشن گرفتن مناسبت‌ها برایشان مهم است تا همسر تاریخ تولد یا سالگرد عقد را از یاد نبرد.

 

تکلو در پایان سخنان خود خطاب به زوجین تاکید کرد: زوجین باید درباره تمام احساسات خوب یا بد خود نسبت به همسر با یکدیگر صحبت کنند. احساسات مثبت را به زبان آورند و درباره رفتار‌های آزار دهنده با هم صحبت کنند. گاهی زوجین تصور می‌کنند همسر متوجه می‌شود که یک رفتار خاص آزاردهنده است و خودش نباید آن رفتار را تکرار کند، اما این امر فقط منجر به سو تفاهم می‌شود بنابراین درباره خواسته‌ها و نیازهایمان باید با همسر صحبت کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا