برای کودکان بین ۳ تا ۵ ساله چه اسباب بازی بخریم بهتره؟

والدین در انتخاب اسباب بازی برای کودکان خود باید به سن و جنسیت آنها توجه کنند و اسباب بازی هایی را انتخاب کنند که در رشد کودکشان مؤثر واقع شود.

انتخاب اسباب بازی برای کودکان باید به دقت و با توجه به جنسیت و توانایی های مختلف کودک انجام شود. کودک ۳ تا ۵ ساله یک سازنده قهار است و می تواند از هر چه به دستش می دهید یک شاهکار خلق کند.

 

انتخاب اسباب بازی های کودکان در دوران پیش دبستانی مستلزم ملاحظه متفکرانه است، بدانید که چگونه به کودک خود بهترین تجربه بازی را می دهید، در حالی که از پیشرفت مراحل مختلف اطمینان حاصل می کنید.شما چطور انتخاب می کنید که کدام هدیه برای فرزندتان مناسب است؟

این بخش از نمناک ایده هایی برای انتخاب اسباب بازی ها ارائه می کند که با کودک شما رشد می کنند، او را به چالش می کشند و مهارت های فکر کردن، زبان بدن، زبان و مهارت های اجتماعی – احساسی او را پرورش می دهند.

 

کودکان نوپا کاشفان کوچکی هستند که با انجام این کار چیزهای زیادی یاد می گیرند. بازی به کودک فرصت خوبی می دهد تا مهارت های جدید خود را با پیروی از علایق منحصر بفرد خود تمرین کند. اسباب بازی های کودک شما برای او موجود هستند و می تواند رشد او را به روش های مهم شکل دهد.

 

در حالی که ممکن است به نظر برسد که انتخاب اسباب بازی برای کودکان نوپا باید آسان باشد، اما همانطور که در یک فروشگاه اسباب بازی قدم می زنید، تنها چیزی که آسان است، باعث احساس درماندگی شما می شود، تعداد زیاد اسباب بازی هایی که برای این کودک نوپا وجود دارد و بایستی هوشمندانه انتخاب شود.

 

شما چطور انتخاب می کنید که کدام یک برای فرزند شما مناسب است؟

چطور می توانید بگویید که کدام یک از آنها کیفیت بالایی دارند؟

کدام یک برای بیش از چند روز یا چند هفته علاقه کودک تان را درگیر خواهد کرد؟

در متن زیر ایده هایی برای انتخاب اسباب بازی ها وجود دارند که با کودک شما رشد می کنند، او را به چالش می کشند و رشد کلی او را پرورش می دهند (تفکر، زبان بدن، زبان و مهارت های اجتماعی – احساسی).دستورالعمل هایی برای انتخاب اسباب بازی های مناسب کودکان نوپا

اسباب بازی هایی را انتخاب کنید که در انواع مختلفی استفاده می شود:

کودکان نوپا دوست دارند چیزها را از هم جدا کنند، کنار هم قرار بدهند، بیرون بکشند، به هم وصل کنند، اضافه کنند و جمع کنند.

 

اسباب بازی هایی را انتخاب کنید که “باز باشند”:

به این معنی که کودک شما می تواند بازی های مختلفی با آنها انجام دهد. برای مثال، بلوک های چوبی یا قالب های پلاستیکی (به هم پیوسته) می توانند برای ساخت یک جاده، یک باغ وحش، یک پل، یا یک سفینه فضایی استفاده شوند.

 

اسباب بازی هایی مانند این، باعث جرقه در تخیل کودک شما می شوند و به او کمک می کند تا مهارت های حل مساله و مهارت های تفکر منطقی را توسعه دهد.

 

مثال ها:

 

آجرها، بلوک های به هم پیوسته، یخچال و یا فنجان ها و اسباب بازی های برای شن و آب.

 

به دنبال اسباب بازی هایی بگردید که با کودکتان بزرگ می شوند:

همه ما تجربه خرید یک اسباب بازی را داشتیم که کودک ما دو روز با آن بازی می کند و دیگر به سمتشان نمی رود؛ شما می توانید با انتخاب اسباب بازی های مناسب، در مراحل مختلف رشد، از کودکتان محافظت کنید. برای مثال، حیوانات پلاستیکی کوچک برای کودک نوپا که ممکن است به همراه یک جعبه کفش که به عنوان خانه برای آنها بسازد مفید است، همچنین کودک می تواند از آنها برای اجرای داستانی که در ذهن دارد، استفاده کند.

 

مثال ها:

 

اسباب بازی حیوانات پلاستیکی و شکل های اکشن، لوازم جانبی دوستدار کودک، قطارها و کامیون ها (و وسایل نقلیه دیگر)، حیوانات پولیشی و عروسک.

 

به دنبال اسباب بازی هایی بگردید که باعث جرقه در تخیل کودک می شوند:

در طول سال سوم کودک، خلاقیت او واقعاً در حال جدا شدن است زیرا اکنون می تواند نقش شخص دیگری را در نظر بگیرد (مانند یک پادشاه) و تصور کند که چیزی (مانند یک بلوک) در حقیقت چیز دیگری (مانند یک تکه کیک) است.

 

به دنبال اسباب بازی هایی باشید که کودک شما می تواند از آن به هنگام رشدش استفاده کند و داستان ها را اجرا کند. بازی کردن، مهارت های زبانی و سواد آموزی، مهارت های حل مساله و توانایی توالی (به ترتیب دادن رویدادها به یک ترتیب منطقی) را می سازد.

 

مثال:

 

لباس ها، بلوک ها، غذای اسباب بازی و بشقاب های پلاستیکی، شخصیت های اکشن، اسباب بازی حیوانات و عروسک ها، قطارها و کامیون ها، لوازم جانبی دوستدار کودک، ابزارهای اسباب بازی و “لوازم زندگی واقعی” از جمله یک لوله کاغذی پیچیده “لوله آتش” برای یک مبارز آتش کوچک.

 

جعبه مقوایی بزرگ، همیشه یک سرگرمی بزرگ برای کودکان نوپا بوده و رایگان است. جعبه ها را می توان به خانه ها، کشتی های دزدان دریایی، انبارها و تونل ها تبدیل شوند؛ هر چیزی که کودکتان می تواند به آن برسد!

اسباب بازی هایی را انتخاب کنید که اکتشاف و حل مساله را تشویق می کنند:

بازی به کودکان فرصت می دهد تا مهارت های جدید را بارها و بارها تمرین کنند. اسباب بازی ها به کودکان فرصتی می دهد تا چیزی را از خودشان تشخیص دهند – یا با یک مربی کوچک، مهارت های تفکر منطقی خود را بسازند و به آنها کمک کنند تا مشکل حل شوند.

 

آنها همچنین به کودکان کمک می کنند تا مهارت های ارتباطی فضایی (درک چگونگی تناسب چیزها)، هماهنگی چشم، و مهارت های حرکتی ظریف (با استفاده از ماهیچه های کوچک در دست و انگشتان) را توسعه دهند.

 

مثال ها:

 

پازل، شکل انتخابگرها، بلوک ها، لانه و یا فنجان ها، مواد هنری مانند:رس، مداد یا خمیر بازی.

 

به کودک خود فرصت بازی با “چیزهای واقعی” یا اسباب بازی هایی را بدهید که شبیه چیزهای واقعی هستند:

کودک نوپای شما در تشخیص اینکه چگونه اشیا در دنیای او مانند کنترل های تلویزیون یا سوئیچ های سبک کار می کنند، خوب می شود. او همچنین علاقمند به ایفای نقش “واقعی” خود، مانند استفاده از تلفن همراه است، زیرا مشتاق است که بزرگ شود.

 

اسباب بازی هایی مانند این به کودکان کمک می کنند مسائل را حل کنند، روابط فضایی را یاد بگیرند و مهارت های حرکتی ظریف (استفاده از ماهیچه های کوچک در دست ها و انگشتان) را توسعه دهند.

 

مثال ها:

 

ظروف و غذای پلاستیکی، کلید اسباب بازی، تلفن اسباب بازی، لباس پوشیدن، آلات موسیقی، دستشویی، برس و غیره.

 

برخی اسباب بازی های “آماده شدن برای خواندن”:

کتاب ها، حروف الفبا، لوازم هنری مثل ماژیک ها، مداد رنگی و غیره به کودک شما کمک می کنند مهارت های نوشتاری و خواندن اولیه را توسعه دهید. لوازم زندگی واقعی مانند کاتالوگ ها، منوها یا مجله ها، مربوط به کودک شما هستند که به آنها نگاه کنند و با حروف، متن و چاپ آشنا شوند.

 

اسباب بازی هایی را جستجو کنید که کودک شما را به فعال شدن تشویق می کند:

کودکان، انواع ترفندهای فیزیکی را انجام می دهند چون قوی تر و با اعتماد به نفس هستند. وظیفه شما این است که برای موفقیت کوچولوی خود، یکی از حضار محترم باشید! به دنبال اسباب بازی هایی بگردید که به کودک شما کمک می کنند مهارت های جسمانی فعلی را تمرین داده و افراد جدیدی را توسعه دهد.

 

مثال:

 

حضور برای حرکات موزون با اشکال و اندازه های مختلف (با وسایل حفاظتی مناسب)، مجموعه بولینگ پلاستیکی، حلقه بسکتبال با اندازه کودک؛ اسباب بازی که کودکتان می تواند یک رشته را بکشد، وسایل باغبانی برای حفر و کشیدن، جعبه های متحرک (باز در هر دو طرف) تا تونل هایی را ایجاد کنند که از میان آنها عبور کنند.

 

به دنبال اسباب بازی هایی بگردید که بازی نسلی را پرورش می دهند:

در حالی که بزرگسالان و کودکان می توانند تقریباً هر چیزی را با هم بازی کنند، اما اسباب بازی هایی وجود دارند که برای مشارکت بزرگسالان طراحی شده اند. با نزدیک شدن به کودک و فراتر از بازی های تخته ای ابتدایی – که شامل استفاده از حافظه یک فرد یا بازی های تخته ای است که نیازی به خواندن ندارند – برای همه سنین بازی سرگرم‌کننده است.

 

یک شب “بازی خانوادگی” را با هم در نظر بگیرید. بازی های تخته ای شمردنی، تطبیقی، باعث تقویت حافظه می شوند، همچنین مهارت های گوش و کنترل خود را تشویق می کنند. آنها همچنین مهارت های زبان و ارتباط را پرورش می دهند. یکی دیگر از مزایای مهم آموزش دادن به کودکان، نحوه کنار آمدن هنگام باختن است.

 

پاسخ کارشناسان به سوالات متداول درباره انتخاب اسباب بازی ها برای کودکان

فواید صداها، نورها و موسیقی چیست؟

در بسیاری از اسباب بازی های کودکان از دکمه ها، اهرم ها، نورها، موسیقی و غیره استفاده می کنند، اغلب این اسباب بازی ها به عنوان “توسعه دهنده ها” به فروش می رسند زیرا این اسباب بازی ها دارای عملکردهای متفاوت زیادی هستند.

 

متأسفانه، اغلب تاثیر معکوسی برای کودک دارد. هر چه عملکرد اسباب بازی بیشتر باشد، کودک کمتر انجام می دهد. اگر کودکتان می تواند بنشیند و برنامه “اجرایی” را تماشا کند، احتمالاً بیشتر از آموزش برایش سرگرم‌کننده است.

 

به علاوه، این اسباب بازی ها برای کودکی که با اسباب بازی های علت و معلول کار می کنند می تواند گیج کننده باشد. اگر یک اسباب بازی به طور تصادفی شروع به نواختن موسیقی کند، یا اینکه دکمه مبهمی دستگاه را روشن کند، کودک شما یاد نمی گیرد کدام یک از کارهای او (علت) نور و موسیقی را تولید می کند.

 

معرفی بهترین اسباب بازی های دوران قبل از مدرسه و پیش دبستانی

کودکان ۳-۵ ساله همچنان از بسیاری از اسباب بازی های موجود برای کودکان نوپا، به ویژه عروسک ها، اسباب بازی های شنی، لباس ها و کتاب ها لذت می برند. علاوه بر اسباب بازی هایی که در زیر فهرست شده اند، این اسباب بازی های کودک نوپا قطعا مورد علاقه کودکان پیش دبستانی هستند.

 

خمیر بازی:

برای شروع، کودک شما به سادگی به آن ضربه می زند، سیخونک می زند و خمیر را بدون هیچ هدف مشخصی می کشد، اما همانطور که آنها این کارها را انجام می دهند، مهارت های حرکتی خوبی را توسعه خواهند داد و شروع به کشف چگونگی کار کردن با خمیر هستند.

 

آنها از خودشان سؤال هایی می پرسند مثل اینکه چقدر می توانند کش بیاید، چطور می توانم یک تکه چوب به آن بچسبانم، و چه چیزی باعث می شود خمیر چسبناک شود؟ تمام این پرسش ها (و بیشتر) مهارت های حل مشکل آنها را بالا می برد.

 

در کنار مهارت های حرکتی خوب، حل مسئله و خلاقیت، خمیر بازی فرصتی عالی برای کودکان در تقلید و تظاهر است. در حدود این سن، کودکان به “پختن” و تقلید رفتار خود از آشپزخانه با دقت شگفت انگیزی نگاه می کنند. شما می توانید این نوع بازی را با ارائه لوازم جانبی برای کودکتان مانند برش های کوکی، وردنه، سینی های پخت و کوره ها، تشویق کنید.

بلوک های ساختمانی و لوازم جانبی:

تا حدود ۳ سالگی، کودکان به سادگی ساختمان ها و برج های بزرگی می سازند که بارها و بارها روی هم انباشته می شوند و واژگون خواهند شد.

 

با این حال در حدود چهار سالگی، کودکان شروع به ساخت پروژه هایی خواهند کرد که اساس بازی بعدی را تشکیل می دهند. چیزهایی مثل باغبانی با چراگاه های متعدد و شهرهایی دارای جاده های پراکنده، کل سالن استراحت شما را اشغال خواهند کرد و خود بازی می تواند ساعت ها طول بکشد.

 

بهترین بلوک ها برای این گروه سنی بلوک های آپارتمانی بزرگ هستند که نیازی به ارتباطی بین آنها نیست. من بلوک های چوبی را ترجیح می دهم، اما بلوک های پلاستیکی خوبی هم در بازار وجود دارد.

 

لوازم جانبی هایی مانند:حیوانات مزرعه، ماشین و کامیون، تابلوهای جاده، و ساختمان ها اسباب بازی های بزرگی وجود دارند که در این سن اضافه می شوند و واقعاً به گسترش نمایش کودک شما کمک می کنند.

 

رنگ، مداد و مواد کلاژ:

ترس از شلوغی و ریخت و پاشی بیش از حد برای بسیاری از والدین در بازی های خلاقانه کودکانشان ترسناک است و آن را در مهدکودک اجازه می دهند، اما ارائه نمایشنامه خلاقانه برای کودک شما نباید به معنای آشفتگی زیادی باشد. کودک شما از مواد ساده مانند مداد و کاغذ، تخته سیاه و گچ و یک ظرف چسب بسیار لذت می برد.

 

مزایای بازی خلاقانه بسیار زیاد است و به نظر می رسد که آنها را به خاطر نگه داشتن خانه تمیز، بازی نکنند. مواد و تجهیزات بسیار زیادی وجود دارند که برای این گروه سنی ایده آل هستند، بنابراین نگران آشفتگی نباشید و بیشتر این سن شگفت آور را بسازید.

 

ابزارهای موسیقی:

ما یک کودک پیش دبستانی داریم! چند ابزار موسیقی به آنها بدهید و آماده باشید که خلاقیت را در عملشان تماشا کنید. آنها کنسرت های بی شماری را اجرا خواهند کرد و در نوارهای مورد علاقه خود شرکت خواهند کرد و تبلیغات تلویزیونی را مانند یک حرفه ای تقلید خواهند کرد. آنها هنوز نگران شرمسار شدن خود نیستند، بنابراین به دیدن برخی شخصیت های واقعی که می بینند، می پردازند.

 

سازهای موسیقی خوب برای این گروه سنی عبارتند از:ماراکاس، سنتور چوبی، مثلث ها و درام ها.

 

پازل های چوبی:

پازل ها مشکلات بزرگی برای حل اسباب بازی ها هستند و به افزایش میزان تمرکز و هوشیاری روانی کودک شما کمک خواهند کرد. پازل های چوبی با حدود ۹ قطعه بزرگ برای این گروه سنی مناسب هستند. همانطور که فرزند شما پیشرفت می کند، شما می توانید پازل های با قطعات کوچکتر را با آنها آشنا کنید.

 

سه چرخه و چرخ دستی:

کودکان ۴ ساله که در معرض خطر قرار دارند، به زمان و فضا نیاز دارند تا انرژی شان را رها کنند. زمان خیلی زیاد… و میزان زیادی فضا! سه چرخه و چرخ دستی برای کودک (پسر یا دختر) خارج از اسباب بازی هستند و آنها فرصتی را برای رسیدن به حقیقت فیزیکی فراهم می کنند.

 

این اسباب بازی ها همچنین به کودک شما اجازه می دهد تا محدودیت های خود را هل دهند و با سرعت خود را در معرض خطر قرار دهند. برخی از کودکان این محدودیت ها را فراتر از بقیه هل می دهند تا مطمئن شوید که برخی قوانین و نظارت جدی بر روی زمین دارید.

 

کتاب ها و وسایل داستان سرایی:

آنها شگفت انگیزترین تخیلات را دارند و می توانند داستان هایی را خلق کنند که برای صفحات بزرگی ساخته شده اند. بدیهی است که کتاب به توسعه این عشق داستان سرایی آنها کمک می کند، اما برخی دیگر از اسباب بازی های داستان سرایی نیز در دسترس هستند.

 

چیزهایی مثل عروسک های دستی، عروسک های انگشتی، تابلوهای فلانل یا مغناطیسی، کتاب های غول پیکر، پوستر و لباس های ساده، همگی داستان سرایی را هیجان انگیز می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا