بر اساس علم هر چند وقت یک بار باید به حمام برویم؟

اگر پوست چربی دارید، شاید حمام کردن بهترین راه برای داشتن یک پوست مات به نظر برسد، اما در حقیقت، برعکس است. مواد شیمیایی مضر درون صابون می‌تواند پوست را خشک کند، امری که باعث می‌شود غدد چربی سبوم بیشتری تولید کنند.

برخی روز‌ها احساس می‌کنیم یک حمام داغ و حسابی تنها چیزی است که برای دور کردن همه‌ی اضطراب‌ها از خود نیاز داریم. بعضی روزها، اما به یک دوش سریع کفایت می‌کنیم و گاهی هم چندین روز را بدون حمام سر می‌کنیم. در حقیقت، پرهیز از حمام روزانه ممکن است برای پوست بهتر باشد چرا که شستشوی بیش از اندازه‌ی پوست می‌تواند باعث خشکی آن شود. البته برنامه‌ی حمام کردن ما تماماً به سبک زندگی مان بستگی دارد، اما نکاتی در این خصوص هست که باید به آن‌ها توجه داشته باشیم.

۱- نوع پوست تان را در نظر بگیرید

اگر پوست چربی دارید، شاید حمام کردن بهترین راه برای داشتن یک پوست مات به نظر برسد، اما در حقیقت، برعکس است. مواد شیمیایی مضر درون صابون می‌تواند پوست را خشک کند، امری که باعث می‌شود غدد چربی سبوم بیشتری تولید کنند و صورت در نهایت چرب‌تر و براق‌تر به نظر برسد. اگر پوست حساس و خشکی دارید یا از مشکلات پوستی‌ای همچون پسوریازیس رنج می‌برد، دوش گرفتن بیش از یک بار در روز می‌تواند باعث ملتهب شدن پوست شود، امری که خارش پوست را بیشتر می‌کند. برخی متخصصان پوست حتی توصیه می‌کنند برای جلوگیری از تحریک شدن پوست، بیشتر از ۲ تا ۳ بار در هفته حمام نکنید.

۲- به جنس مو‌های خود توجه داشته باشید

رفتن به حمام و شستن مو‌ها با شامپوی مورد علاقه‌ی خود در هنگام صبح می‌تواند حس تمیزی دهد و کمک کند مو‌های خود را راحت‌تر مدل دهید. اما شامپو کردن روزانه‌ی مو‌ها باعث می‌شود نتوانند بهترین شکل خود باشند، بخصوص اگر مو‌ها فر یا حالت دار باشند. برای زنانی که مو‌های فری دارند، یک بار شستشوی مو‌ها در هفته کفایت می‌کند، چرا که مو‌های آن‌ها برای حفظ رطوبت در خود به سبوم نیاز دارد.

تنها کسانی که مو‌های صافی دارند باید مو‌های خود را هر روز بشویند چرا که مو‌های صاف و کم حجم به راحتی و به سرعت چرب می‌شوند.

۳- برنامه ورزشی تان را در نظر بگیرید

اگر زیاد به باشگاه می‌روید، طبیعی است که بیشتر هم به حمام بروید. دوش گرفتن بلافاصله بعد از ورزش می‌تواند کمک کند عضلات سریع‌تر التیام یابند، جلوی جوش زدن بدن را می‌گیرد و حتی دستگاه ایمنی بدن را تقویت می‌کند. این مسأله در مورد کسانی که در محیط بیرون یا در معرض مواد شیمیایی قوی کار می‌کنند هم صدق می‌کند و دوش روزانه به طور حتم برای این افراد مفید است.

۴- برنامه‌ی حمام رفتن خود را با وضعیت آب و هوا تنظیم کنید

در ماه‌های گرم سال طبیعی است که برای پاک کردن عرق تن خود به دوش روزانه احساس نیاز کنید. در ماه‌های سرد سال، اما بدن تعریق کمتری دارد، به همین دلیل احتمالاً کمتر حمام می‌کنید. پوست در فصل زمستان ممکن است خشک و حساس شود و دوش روزانه می‌تواند پوست را تحریک و حتی خشکی آن را بیشتر کند.

منبع: روزیاتو

۲ دیدگاه

  1. یعنی چی هرروز حمام میروید عید به عید باید بروین حمام مگرمیشودهر روز برید حمام توطئه درکاره توطئه ها درکاره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا