بعد از خیانت همسرم چه کنم؟

اگر شما به عنوان همسری آسیب دیده از خیانت زناشویی، تصمیم به ادامه زندگی گرفته اید و می خواهید آینده را از نو بسازید، راهکارهای زیر می تواند برای شما موثر باشد.

خبرگزاری موج: خیانت همسر امروزه به یکی از معضلات جامعه و موضوع پرچالش زوجین تبدیل شده است، خیانت به راحتی التیام پیدا نمی کند و تصمیم گیری بعد از آن برای فرد خیانت دیده بسیار سخت است. برخی افراد تصمیم بر ترک زندگی گرفته اما برخی دیگر به شریک زندگیشان فرصت جبران اشتباه می دهند. اگر شما به عنوان همسری آسیب دیده از خیانت زناشویی، تصمیم به ادامه زندگی گرفته اید و می خواهید آینده را از نو بسازید، راهکارهای زیر می تواند برای شما موثر باشد.

دلایل خیانت همسر

برخی از افراد به دلایل زیر به همسر خود خیانت می کنند. این دلایل عبارتند از:

 1. تنوع طلبی
 2. بی وفایی
 3. اراده ضعیف و نه نگفتن
 4. ترس ازوابستگی و صمیمیت زیاد
 5. براورده نشدن انتظارات جنسی و…
 6. پر کردن نیاز عاطفی
 7. خشم یا انتقام
 8. کنجکاوی و کشف تجربه های جدید
 9. نقص ارتباطات
 10. احساس تنهایی
 11. هوش هیجانی پایین
 12. کاهش اشتیاق و علاقه به همسر
 13. استفاده گسترده از اینترنت
 14. عدم توانایی در مقابله با مشکلات
 15. اعتیاد به الکل، مواد مخدر و پورن
 16. دوری از شریک زندگی

بعد از خیانت همسر چه کنم؟

بعد از خیانت همسر گرچه ادامه دادن زندگی آسان نیست اما برخی از افراد که به دلایلی قصد ترک زندگی مشترک خود را ندارند، برای ادامه زندگی می توانند روش های زیر را به کار ببرند.

گذشت

با خودتان روراست باشید و از خود بپرسید آیا می توانم همسرم را ببخشم؟ اگر همسرتان از این موضوع ناراحت است و پشیمان شده ، احتمالش زیاد است که این خطا را نکند،پس اگر همسر شما فقط یک بار به شما خیانت کرده و هیچ سابقه ای در گذشته ندارد،احتمالا می توانید زندگیتان را ترمیم کنید و به خاطر زندگی تان از این اشتباه بگذرید.

یافتن علت خیانت

بعد از خیانت همسر اولین اقدام یافتن علت خیانت است، با یافتن علت خیانت می توانید زندگیتان را حفظ نمایید و اگر نارضایتی زناشویی، ناتوانی در گشودن گره مشکلات، ناتوانی در برقراری ارتباط و بیان عواطف علت خیانت است، می توانید با به دست آوردن مهارت های لازم موانع را برداشته و مشکل را با گفتگو با همسر حل نمایید.

سرزنش نکردن خود

بعد از خیانت همسر خو.دخوری ممنوع است، شما نباید فکر کنید که علت خیانت حتما از جانب شماست، گاهی علت خیانت به تعارضات شخصی، آسیب ها و تجربه های تلخ دوران کودکی همسر برمی گردد پس خود را سرزنش نکنید زیرا اگر بیش از حد بر روی سرزنش کردن خود تمرکز کنید، به شریک زندگی خود اجازه داده اید از این ماجرا قصر در برود.

عدم حساسیت بر روی نفر سوم

گاهی برخی افراد بعد از خیانت به دنبال شخص سوم رابطه هستند تا ببینند او کیست و چه ویژگی های ظاهری در او موجب شده همسرشان به سمتش رود و… اما این کار اشتباه است، بیش از حد بر روی نفر سوم حساس نشوید زیرا این کار درد و غم شما را اضافه خواهد کرد.

صحبت با یکدیگر

شما باید با همسر خود منطقی و با احترام حرف بزنید و احساسات خود را بدون گریه ، عصبانیت ، بی احترامی خشونت لفظی یا جسمی یا تهدید به ترک طرف مقابل بیان نمایید.

صحبت با روان شناس

بعد از خیانت همسر اگر نمی توانید خودتان به تنهایی با او گفتگو نمایید، از یک روان شناس کمک بگیرید. او می تواند جلسه ای با حضور همسرتان ترتیب دهد و به صحبت کردن شما و بیان احساستان به همسر کمک کند.

سوالات مبهم

بعد از خیانت همسر خود و احساس و سوالاتتان را نادیده نگیرید و از همسرتان سوالاتی را بپرسید، او باید اشتباه خود را بپذیرد و به سوالات و ابهامات شما پاسخ دهد و حقیقت را پنهان نکند. آنچه نمی توانید بر زبان جاری سازید را بنویسید و به همسرتان بدهید.

آشکار نکردن خیانت

اگر بخواهید موضوع خیانت همسرتان را آشکار سازید و خانواده تان را از آن باخبر نمایید، زندگی شما با چالش های بیشتری روبه رو می شود پس قبل از اینکه این موضوع را در جمع خانواده و یا دوستانتان مطرح نمایید در این مورد فکر کنید.

خودداری از عجله

اگر می خواهید تصمیم تان را درباره ادامه زندگی یا جدایی بگیرید ، عجله نکنید ابتدا لازم است دلیل خیانت همسرخود را بیابید و سپس بدون هیچ خشونتی از هم جدا شوید یا اینکه با آگاهی و دانایی او را ببخشید و از اتفاقی که افتاده بگذرید و قلب خود را از خاطرات بد پاک کنید و زندگی جدیدی را آغاز کنید.

برقراری رابطه زناشویی

از سرگیری روابط با  همسر خیانتکار کار ساده ای نیست و کار او سبب عصبانیت شما شده و فکر می کنید عدم جذابیتتان موجب خیانت او به شما شده است ، با این حال برقراری رابطه زناشویی به تدریج زخم ها را التیام می بخشد.

فرصت دادن به خود و همسر

بعد از خیانت دیدن، ارتباط تان به زمانی طولانی برای ترمیم شدن نیاز دارد پس گمان نکنید باید طی چند روز سلامت فکرتان را به دست بیاورید،شما به زمان نیاز دارید تا دوباره بتوانید همسرتان را از ته قلب ببخشید و همان صمیمیت اولیه به رابطه تان برگردد.

اگر با عقل و قلب تان خواستار به ادامه زندگی مشترک تان بودید، سعی کنید طرف مقابل را ببخشید و به او فرصت دهید اما باید بدانید فراموش کردن این موضوع بسیار سخت است.

تامل و فکر قبل از گرفتن هر تصمیمی

قبل از تصمیم گیری به نزد مشاور روید و منابع مالی، شرایط خانوادگی و اجتماعی خود را بررسی کنید و سپس تصمیم به جدایی و یا ماندن در زندگی مشترک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا