بهترین روش جمع کردن مو از روی فرش

جاروکردن از مهم‌ترین بخش‌های نظافت منزل و تمیزکردن است. با این کار، گرد‌وغبار و آلودگی‌ها را پاک‌سازی می‌کنید و محیط‌تان زیباتر و تمیزتر می‌شود.

به گزارش سبک ایده آل به نقل از شادمگ، واقعیت این است که جاروکشیدن حتی از نوع برقی کافی نیست. شرکت‌هایی که در امور ارائه خدمات نظافتی فعالیت دارند به شما توصیه می‌کنند که هر ۶ ماه یک بار به‌طور حرفه‌ای از نیروهای خدماتی جهت پاک‌سازی کف و تمیزکردن آن کمک بگیرید.

بافت‌های کف‌پوش‌ها باید حسابی تمیز شوند و لکه‌های احتمالی آنها باید به‌دقت از بین برود. اگر حیوان خانگی داشته باشید، حتما می‌دانید که نیاز به کشیدن جاروبرقی، نیازی روزانه است؛ اما این کار فقط موها را از سطح کف‌پوش‌ها برمی‌دارد. برای اینکه موهای حیوان یا آدمیزاد را از روی کف‌پوش‌ها حسابی پاک و تمیز کنید باید ترفندهایی را بلد باشید. پس به توصیه‌های اولیه در این زمینه دقت کنید تا در بخش‌های بعدی، به‌طور تخصصی‌تر، ابزارهای مختلف برای این کار را معرفی کنیم.

چرا باید مو را از سطح فرش تمیز کنیم ؟

وجود مو روی فرش، بهداشتی نیست.
با انباشته شدن مو روی فرش،بستری جدید برای رشد باکتری ها و قارچ ها در کف منزل شما فراهم می شود.
مو و پرز بدن حیوانات ایجاد آلرژی می کند.
اگر کودک نوپا یا حیوان خانگی دارید ممکن است که توده های موی روی فرش را بخورند و دچار بیماری شوند.
با تمیز نکردن مو از سطح فرش،مو ها به البسه و اشیاء می چسبند و همه ی خانه را پر مو می شود.

 

جمع کردن مو از روی فرش و موکت

۱. جمع کردن مو از روی فرش و موکت با جارو برقی :

نظافت منظم فرش و جارو برقی کشیدن یکی از موارد کمک کننده به جمع کردن موها از سطح فرش است. جارو برقی کشیدن معمولا برای تمیز شدن کل موها کافی نیست . پیشنهاد می شود برای نتیجه ی بهتر از سری های مخصوص جاروبرقی جمع کردن مو استفاده کنید.

برای جمع کردن موها از روی کف زمین و یا کف فرش، ابتدا از مبل ها و سطوح بلندتر شروع کنید تا مجبور به دوباره کاری نشوید.

۲. جمع کردن مو از روی فرش با دستمال نم دار :

یک دستمال یا حوله را نم دار کنید و در جهت خاب فرش آن را روی فرش بکشید تا موها از سطح فرش جمع شوند.

 

۳. جمع کردن مو با اسفنج آشپزخانه :

یک اسفنج تمیز آشپزخانه را کمی مرطوب کنید و آن را در خلاف جهت خاب فرش بکشید تا موهای اضافه راحت تر از سطح فرش جدا شوند.

۴. جمع کردن مو از روی فرش با برس یا فرچه پلاستیکی :

برس و فرچه های پلاستیکی با پرز های بلند یکی از بهترین ابزار ها برای پاک کردن فرش از موهای مزاحم است.

 

۵. جمع کردن مو از روی فرش با نرم کننده ی لباس:

چند قطره نرم کننده ی لباس را داخل یک لیوان آب حل کنید و این محلول را داخل یک بطری اسپری بریزید.

اسپری کردن این محلول روی فرش کمک می کند تا فرش ها با برس،دستمال،فرچه یا هر چیز دیگری به راحتی از سطح فرش جدا شوند.

۶. جمع کردن مو از روی فرش و موکت با دستکش پلاستیکی :

پوشیدن دستکش پلاستیکی کمک می کند تا هم دست شما مستقیماً به موهای آلوده نخورد هم موها با کمک الکترون های آزاد شده از دستکش پلاستیکی راحت تر جمع شوند. برای راحت تر شدن فرایند می توانید دستکش را مقداری نم دار کنید.

 

۷. جمع کردن مو با بادکنک :

بادکنک نیز مثل دستکش پلاستیکی در برخورد با فرش خاصیت مغناطیسی پیدا می کند و موها را به خود جذب می کند. اما تمیز کردن کل موها با این روش از روی فرش چندان منطقی نیست.

۸. جمع کردن مو  با چسب پهن :

چسب پهن را باز کنید و طرف چسبناکش را روی فرش بچسبانید تا موهای اضافه را به خود جذب کند.

۹. جمع کردن مو از روی فرش با تی تخت :

تی تخت یکی از ابزارهایی است که به شما کمک می کند کار جمع کردن مو از سطح فرش را با سرعت بیشتری انجام دهید. لبه های تی را کمی نمدار کنید و در جهت خاب فرش به روی فرش بکشید. برای سریع تر شدن فرایند می توانید از مقداری آب یا آب و نرم کننده استفاده کنید.

۱۰. جمع کردن مو از روی فرش با تیغه ی شیشه پاک کن:

تیغه ی شیشه پاک کن درست مانند تی تخت عمل می کند، با این تفاوت که سایز کوچکتری دارد. تیغه ی شیشه پاک کن را در جهت خاب فرش بکشید و موها را از روی فرش تمیز کنید.

 

۱۱. جمع کردن مو از روی فرش با سنگ پا :

در برخی از وبسایت ها استفاده از سنگ پا برای جمع آوری مو از روی فرش و موکت توصیه می شود. ما این روش را به شما پیشنهاد نمی کنیم. کشیدن جسمی به سختی سنگ پا ممکن است به الیاف فرش شما آسیب بزند. ضمن اینکه این روش چندان بهداشتی نیست.

۱۲. جمع کردن مو از روی فرش با برس مو :

برس مو درست مانند فرچه می تواند به شما کمک کند تا موها را از روی فرش جمع کنید. در این روش می توانید برای آلوده نشدن برس خود یک جوراب بلااستفاده یا یک نایلون روی برس خود بکشید و بعد از تمیز کردن موها ،پلاستیک یا جوراب را با موهای داخلش از برس خارج کنید.

در این روش نیز نمدار کردن فرش با آب یا محلول آب و نرم کننده به ساده تر شدن فرایند کمک می کند.

۱۳. جمع کردن مو  با غلطک های پرزگیر :

پرزگیرها و موگیرها یکی از روش های راحت و تضمینی برای جمع کردن مو از روی فرش هستند.برای استفاده از پرزگیر فقط کافی است آن را روی سطح فرش،موکت ،مبل و یا حتی لباس بکشید.

۱۴. جمع کردن مو از روی فرش با وسایل مخصوص جمع کردن موی حیوانات :

در فروشگاه های مخصوص حیوانات خانگی اجناسی بسیار کاربردی برای جمع کردن مو و پرز پیدا می شود. استفاده از این ابزارها عموماً ساده و راحت است. نکته ی مثبتی که این ابزارها دارند این است که مانند غلطک های موگیر چندبار مصرف هستند و شما همواره می توانید از آنها استفاده کنید.

۱۵. جمع کردن مو از روی فرش با جارو سنتی :

جارو های دستی یکی از بهترین روش ها برای جمع کردن مو از روی فرش و موکت هستند و در این روش هم مانند روش های قبل نمدار کردن جارو به شما کمک می کند.

۱۶. جمع کردن مو از روی فرش با جارو دستی :

یکی از همیشگی ترین و قدیمی ترین روش های جمع کردن مو از روی فرش استفاده از جاروهای دستی،یا همان جارو نپتون ها قاتل مو های روی فرش هستند. تاثیر این جاروها به علت داشتن فرچه های پلاستیکی به مراتب بیشتر از جارو برقی است.

۱۷. جمع کردن مو از روی فرش با کش پلاستیکی :

کافیست یک یا چند کش پلاستیکی را داخل دست خود بندازید و دستتان را روی فرش بکشید تا ببینید که چطور موهایی که نمی دیدشان به دام کش می افتند. این روش برای دور پایه ی مبل ها یا گوشه هایی که دسترسی به آنها راحت نیست و نیاز به کار ظریف دارد پیشنهاد می شود.

۱۸. جمع کردن مو از روی فرش با بخارشور :

استفاده از بخارشور باعث نرمدار شدن موها و راحتر جدا شدن آنها از سطح فرش می شود.برای جمع آوری مو از سطح فرش با کمک بخار شور ابتدا با بخار شور سطح فرش را تمیز کنید و بلافاصله بعد از آن با یکی از روش های فوق باقی مانده ی موها را از فرش جدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا