بهترین زمان برای بارداری چه سنی است؟

اگر یک خانم بین ۵۲-۱۲ سالگی ۵۰۰ بار تخمک گذاری انجام دهد و اگر تمام این تخمک ها سالم باشند، از کل آن ها فقط تعداد کمی از تخمک ها بارور خواهند شد.

به گزارش سبک ایده آل به نقل از نی نی بان، شما با یک تا دو میلیون تخمک به دنیا می آیید. در اولین پریودی تعداد تخمک ها به ۳۰۰۰۰۰ کاهش می یابد. اگر یک خانم در سن بین ۵۲-۱۲سال ۵۰۰ بار تخمک گذاری انجام دهد و اگر تمام این تخمک ها سالم باشند، از کل آن ها فقط تعداد کمی از تخمک ها بارور خواهند شد. در کل یک ماه فقط یک هفته زمان مناسبی برای باردار شدن است.

اویل دهه دوم زندگی (۲۴-۲۰)

طبق نظر دکتر کاپرمن هنگامی که یک خانم ۲۱ ساله است، ۹۰% تخمک های او از نظر کروموزمی نرمال هستند بنابراین شانس متولد شدن فرزند سالم بیشتر می شود. به طور میانگین باروری خانم ها در سن ۲۴ سالگی در بیشترین حد است. شما باید مراحل باردار شدن را بهتر بشناسید.
احتمال بچه دار شدن در خانم های زیر ۲۵ سال ۹۶% می باشد (در صورتی که در یک سال ماهانه برای بچه دار شدن تلاش کنند). اگر مرد زیر ۲۵ سال باشد، احتمال بچه دار شدن به ۹۲% میرسد. زیرا در زوج های جوان باروری به مرد بستگی دارد.  در این زمان اقدامات لازم برای بارداری موفق را باید انجام دهید. اگر بعد از یک سال به نتیجه نرسید با پزشک مشورت کنید. البته باید علل نازایی مردان و زنان بررسی شود.

اواسط تا اواخر دهه دوم زندگی (۲۹-۲۵)

از سن ۲۵ سالگی تا ۳۴ سالگی احتمال بچه دار شدن به ۸۶% می رسد. احتمال سقط جنین ۱۰% می باشد. یکی از سوالات این دوره این است که چگونه زود باردار شویم؟ شانس شما در این سن بالا است. اگر بیش از یک سال تلاش کردید و به نتیجه نرسیدید با پزشک مشورت کنید.

اوایل دهه سوم (۳۴-۳۰)

احتمال بچه دار شدن شما هنوز بالا است (حدود ۸۶%). تنها مشکل این است که احتمال سقط جنین نیز در سی سالگی به ۲۰% میرسد.
برخی دانشمندان معتقدند در صورتی که بعد از یک سال به نتیجه نرسیدید به پزشک مراجعه کنید اما برخی پزشکان توصیه می کنند در صورتی که بعد از ۹ ماه به نتیجه نرسیدید به پزشک مراجعه کنید و پزشک پیش از ۳۵ سالگی شما را درمان می کند. در این سن ابتدا از داروی کلومیفن و سپس لتروزول استفاده میشود. البته روش های حامله شدن زیادی وجود دارد.

اواسط تا اواخر دهه سوم (۳۹-۳۵)

براساس نظر کلی پاجیداس، متخصص مرکز زنان و زایمان دانشگاه پزشک بران، شما پیش از ۳۷ سالگی هنوز شانس بچه دار شدن دارید. شانس باردار شدن در بیشتر خانم ها در ۳۵ سالگی ۲۰-۱۵ % در ماه می باشد. بنابراین در یک سال احتمال بچه دار شدن ۷۸% می باشد.
در ۳۵ سالگی باروری کاهش می یابد. به عقیده دکتر پاجیداس کاهش باروری به دلیل کاهش کیفیت تخمک ها می باشد. روش هایی برای تقویت تخمک در زنان نیز وجود دارد. در واقع ممکن است تخمک به میزان کافی وجود داشته باشد اما اکثر آنها عیوب کروموزومی دارند به طوری که قادر به ادامه حیات نیستند. همچنین احتمال سقط جنین، بارداری غیرطبیعی و سندروم بارداری نیز بیشتر می باشد.
در ۳۰% خانم های ۳۵ ساله باردار شدن یک سال یا بیشتر به طول می انجامد. پزشک به شما توصیه می کند زودتر به معالجه بپردازید. بنابراین اگر پس از ۶ ماه باردار نشدید به متخصص مراجعه کنید. تلقیح درون رحمی یکی از تکنولوژی های باردار شدن است اما  ivf بهترین راه درمان است.
همچنین فریز کردن تخمک های بارور برای استفاده از آن ها در زمان دیگر راهی مناسب است. براساس نظر دکتر بایر، متخصص غدد در کلینیک باروری بستون، یک خانم می تواند تخمک های خود را تا ۴۰ سالگی فریز کند و سال ها بعد از آن ها استفاده کند بنابراین در این صورت شانس باردار شدن او افزایش می یابد.

 اوایل دهه چهارم (۴۴-۴۰)

با افزاش سن، کیفیت و کمیت تخمک ها کاهش می یابد. در این سنین شما با چالش هایی روبرو می شوید که باردار شدن شما را دشوار می کند. براساس نظر دکتر کاپرمن هنگامی که خانم ۴۰ ساله یا بیشتر است ۹۰% تخمک ها از نظر کروموزومی غیرنرمال هستند. در این زمان باید از تکنولوژی های باروری استفاده کرد. با افزایش سن مرد، احتمال بارداری کاهش می یابد زیرا کاشت و لقاح سخت می شود.
با نزدیک شدن به یائسگی دوره پریودی کوتاهتر می شود (یائسگی بین ۶۰-۴۰ سالگی اتفاق می افتد). هرچقدر دوره پریودی کوتاه تر شود، تخمک گذاری زودتر اتفاق می افتد؛ در روز نهم اتفاق می افتد. براساس نظر دکتر بایر باید نزدیکی در زمان تخمک گذاری انجام شود. همچنین در این سن باید در روزهای نزدیک به تخمک گذاری نزدیکی داشت. نشانه نزدیکی به زمان تخمک گذاری مشاهده ترشحات رحم می باشد. همچنین استفاده از کیت نشان دهنده زمان تخمک گذاری نیز به شما کمک می کند زمان نزدیکی را تعیین کنید. اگر بعد از سه ماه باردار نشدید به پزشک مراجعه کنید.
برای خانم های بالای ۴۰ سال احتمال درمان با استفاده از لقاح کم می باشد. بهترین راه درمان استفاده از لقاح مصنوعی می باشد. اگر خانم ۴۲ ساله باشد و دارای ۵ تخمک بارور باشد، احتمال بارداری ۲۰-۱۰ % می باشد. برای خانم هایی که ذخیره تخمدان در آنها کم است و یا تخمک کمی تولید می کنند و یا بالای ۴۳ سال سن دارند، اهدای تخمک بهترین روش بارداری است.

۴۵ سال و بالاتر

در ۴۵ سالگی احتمال بارداری ۴-۳ % می باشد. در این سن باردار شدن غیر ممکن نیست اما استفاده از روش های باروری یا لقاح مصنوعی ضروری می باشد. براساس نظر دکتر کاپرمن تخمک های باقی مانده از نظر کروموزمی غیرنرمال هستند بنابرای استفاده از لقاح مصنوعی توصیه می شود. احتمال موفقیت ۱-۰ % می باشد بنابراین بیشتر کلینیک ها توصیه می کنند خانم های بین ۵۰-۴۶ سال از تخمک های خانم های جوان برای باردار شدن استفاده کنند.
برای خانم هایی بالای ۴۵ سال که قصد باردار شدن دارند استفاده از تخمک اهدایی بهترین روش است. براساس نظر دکتر بایر درصورتی که یک خانم سالم از تخمک های سالم یک خانم جوان ۳۰-۲۵ ساله استفاده کند بارداری موفقی خواهد داشت. حتی اگر این خانم یائسه شده باشد احتمال باردار شدن ۶۵-۶۰% می باشد.

مورد توجه تمام سنین

شما می توانید احتمال بارداری را با نزدیکی در دوره تخمک گذاری افزایش دهید. براساس نظر دکتر بایر تخمک گذاری معمولا ۱۴ روز پیش از پریود بعدی اتفاق می افتد. بنابراین در صورتی که دوره شما ۳۴ روزه باشد، تخمک گذاری در روز بیستم اتفاق می افتد؛ در صورتی که دوره ۲۶ روزه باشد تخمک گذاری در روز دوازدهم اتفاق می افتد. بنابراین سعی کنید ۵ روز پیش از تخمک گذاری و دو روز بعد از تخمک گذاری نزدیکی کنید. همچنین استفاده از کیت پیش بینی تخمک گذاری نیز راهی مناسب است. سعی کنید دو روز بعد از شروع تخمک گذاری نزدیکی کنید. بهترین زمان نزدیکی ۳۶-۲۴ ساعت بعد از شروع تخمک گذاری می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا