بهترین شکل خوردن تخم مرغ

تخم مرغ یک صبحانه خوشمزه و مقوی سرشار از پروتئین می باشد اما قبل از مصرف آن باید بدانید که کدام شکل پخت آن مفید و بدون ضرر است عسلی؟ سفت یا خام؟

به گزارش پارسینه پلاس به نقل از صد آنلاین، اکثر ما برای صبحانه از تخم مرغ به شکل‌های مختلف استفاده میکنیم. اما آیا به این مساله اندیشیده اید که خوردن تخم مرغ عسلی بهتر است یا خوردن تخم مرغ سفت؟ گفته می‌شود تخم مرغ نزد رومیان بسیار محبوب بوده است. که معمولا به عنوان صبحانه می‌خوردند. با این حال، اهمیت تخم مرغ از آن زمان به بعد تغییر کرده است. چون باعث کلسترول شده و یا به عنوان غذای سنگین در نظر گرفته می‌شوند.  یا به خاطر داشتن میکرو ارگانیسم ها، مانند، سلمونیلا که موجب دیابت می‌شود کنار گذاشته شده است.

همه این‌ها درست است، اما حقیقت این است که با نخوردن تخم مرغ، انسان‌ها چیز‌های زیادی را از دست می‌دهند. مهم‌ترین جز زرده لسیتین است که در برابر اسکلروزیس موثر است، چون سطح کلسترول را کاهش می‌دهد. با این حال، زیاده روی در خوردن تخم مرغ آسیب زننده است، چون کلسترول به سرعت جمع می‌شود و منجر به آلوده شدن پلاک می‌شود. طبق دستورالعمل‌های پذیرفته شده بین المللی، فرد سالم می‌تواند ۴ تا ۵ تخم مرغ در هفته از جمله تخم مرغ در محصولات پخته شده یا سالاد بخورد. افرادی که دچار اختلالات قلبی عروقی هستند و یا افرادی که مستعد بیماری قلبی هستند باید کمتربخورند، اما تخم مرغ را از لحاظ پختن چه مدلی بخورند بهتر است؟ نیمرو؟ آب پز؟ خام یا عسلی؟ پاسخ را در ادامه این بخش از سلامت نمناک خواهید خواند.

تخم مرغ عسلی

تخم مرغ را چه شکلی بخوریم؟
به این دلایل تخم مرغ را حتما عسلی بخورید
تخم مرغ آب پز، به راحتی هضم می‌شود، در حالی که زرده مقداری از خواص خود را از دست می‌دهد. حدود سه ساعت طول می‌کشد تا هضم شود. به این ترتیب، تخم مرغ آب پز در حد عسلی شده مفیدتر است. تخم مرغ نیم پز یا همان عسلی سالم‌تر است. مثل وقتی سفیده آن سفت می‌شود، اما نه خیلی زیاد، و زرده آن شل است.

این کار ممکن است با جوشاندن اتفاق بیفتد پس بهترین و زود هضم‌ترین و خون سازترین شکل پخت تخم مرغ به صورت عسلی یا نیم برشت است. برای تهیه تخم مرغ عسلی یا نیم برشت باید ابتدا آب را جوشانده سپس تخم مرغ را به مدت ۳ تا ۵ دقیقه در آن بجوشانند.

خواص تخم مرغ عسلی

زود هضم‌ترین و خون سازترین مدل تخم مرغ به شکل عسلی
تخم مرغ سفت نخورید بهتر است
همچنین تخم مرغی که زیاد جوشانده شود، دیر هضم می‌شود و برای فرادی که معده ضعیف دارند به هیچ وجه توصیه نمی‌شود، براساس نظر متخصصان طب سنتی کسانی که خون غلیظ دارند به هیچ وجه مجاز به مصرف تخم مرغ سفت شده نیستند، زیرا این شیوه پختن تخم مرغ موجب می‌شود که خون غلیظی از آن تولید شود.
تخم مرغ خام هرگز!
تخم مرغ خام برای سلامتی خطر دارد اول، زمان زیادی برای هضم سفیده تخم مرغ لازم است. ثانیا مشخص نیست که تغذیه مرغ چه بوده و میکرو ارگانیسم‌ها می‌توانند به راحتی از پوسته تا سفیده تخم مرغ نفوذ کنند و ممکن است باعث ایجاد بیماری شوند. زرده خام آنقدر‌ها هم خطرناک نیست.

مضرات تخمه مرغ خام

خطر تخمه مرغ خام خوردن برای سلامت بدن
تخم مرغ منبع با ارزشی از آمینو اسید‌ها است و دو تخم مرغ برابر با دو لیوان شیر یا یک مقدار متوسط از گوشت هستند. در زمینه ارزش غذایی و محتوای پروتئین، تخم مرغ حتی از گوشت تازه و یا شیر تازه نیز بیشتر است. با داشتن مقدار بالایی ویتامین ها، آمینو اسید‌ها و مواد معدنی مورد نیاز برای متابولیسم به عنوان غذایی مناسب شناخته می‌شود. از آنجا که زرده غنی از فسفر است، تخم مرغ برای افرادی که کار ذهنی انجام می‌دهند مفید است پس بهتر است برای بهره‌مند شدن از این خواص زرده را به صورت عسلی شده بپزیم.

تخم مرغ تازه سالم‌تر است به راحتی می‌توان گفت که “سن” یک تخم مرغ چقدر است. تخم مرغ‌های تازه در برابر نور شفاف هستند، هیچ نقطه تاریک ندارند روش ساده‌ای وجود دارد مثل قراردادن تخم مرغ در یک ظرف پر از آب تخم مرغ تازه در پایین باقی می‌ماند؛ تخم مرغ ۳ تا ۵ روزه به تدریج بالا می‌رود.

بوی ناخوشایند تخم مرغ از کیفیت پایین غذایشان نیست، چنین تخم مرغی نمی‌تواند باعث مسمومیت غذایی شود، اما بوی ناخوشایند آن حتی بعد از آن که در ظرف غذا پخته شد باقی می‌ماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا