به دست آوردن حس لامسه و حرکت دست مرد فلج با هوش مصنوعی+فیلم

برای اولین بار در جهان، یک مرد فلج اندام در ایالات متحده پس از اینکه جراحان با موفقیت ریزتراشه‌هایی را در مغز او کاشتند، لمس و حرکت را دوباره به دست آورد.

به گزارش سبک ایده آل به نقل از فرارو، کیت توماس اولین فردی است که این فن‌آوری دوگانه را دریافت کرده است. فناوری‌ای که مغز و نخاع و پیکر او را به هم وصل می‌کند. کیت توماس که در پی یک تصادف از سینه به پایین فلج شد، بعد از سه سال، تماس با دست خود را احساس می‌کند.

پنج ریزتراشه طی یک جراحی ۱۵ ساعته در مغز او کاشته شده است. این تراشه‌های پلی هستند بین، مغز، نخاع و بدن او.

اشش متا جراح در مرکز Northwell health گفت: ما از طریق یک کامپیوتر افکار کیت را می‌خوانیم. آن‌ها را به زبان دستگاهی که دست او را تکان می‌دهد، ترجمه می‌کنیم. این فرایند از دست به مغز هم ممکن است. توماس اکنون می‌تواند دوباره دست خود را حرکت دهد. او اولین کسی است که از این فناوری استفاده می‌کند. توماس می‌گوید به من گفته بودند که حس لامسه و قدرت حرکتم برای همیشه از بین رفته است.

کیت توماس ۴۵ ساله در یک تصادف گردنش شکست و از قفسه سینه به پایین فلج شد. او به یاد می‌آورد: به مدت هشت ماه در بیمارستان بستری شدم که بسیار سخت بود. تیمی از متخصصان پزشکی ابتدا ماه‌ها به نقشه‌برداری از مغز توماس با استفاده از MRI کمک کردند تا نواحی مسئول حرکت بازو و حس لمس دست او را مشخص کنند. او سپس تحت یک عمل جراحی ۱۵ ساعته مغز باز قرار گرفت.

حسگر‌های کوچک در نوک انگشتان و کف دست او اطلاعات لمسی و فشاری را به ناحیه حسی ایمپلنت مغز او ارسال می‌کنند تا حس را از طریق رایانه به جای عبور از مسیر طبیعی از طریق نخاع بازیابی کند.

توماس در حال حاضر شروع به بهبودی طبیعی از جراحات خود کرده است، که به گفته جراحان، می‌تواند برخی از آسیب‌های ناشی از تصادف خود را برای همیشه جبران کند. پس از جراحی موفقیت آمیز، توماس دست خواهرش را گرفت و توانست لمس او را برای اولین بار در سه سال گذشته احساس کند. هر دو اشک ریختند.

توماس اکنون می‌تواند صورت خود را بخاراند و بینی خود را پاک کند، چیزی که خواهرش باید قبل از جراحی به او کمک می‌کرد. پژوهشگران امیدوارند که روزی بتوانند به کمک هوش مصنوعی قدرت حرکت را به پای افراد فلج برگردانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا