تاثیر اسپرسو برای جلوگیری از آلزایمر

مطالعات جدید نشان داده ترکیبات اسپرسو می ‌تواند از بیماری آلزایمر جلوگیری کند.

یافته های یک مطالعه تحقیقاتی جدید توسط محققان انجمن شیمی آمریکا نشان داد: ترکیبات اسپرسو می ‌تواند با مهار کردن تجمع پروتئین تاو در مغز، از بیماری آلزایمر جلوگیری کند.

اسپرسو درواقع نوعی روش تهیه نوشیدنی قهوه می ‌باشد. به این صورت که آب داغ به مدت ۳۰ ثانیه، با فشار زیاد از بین ذرات قهوه آسیاب شده عبور کرده و عصاره قهوه گرفته می‌ شود که خروجی آن، یک مایع غلیظ و سیاه ‌رنگ است. اسپرسو، بالاترین میزان کافئین را در میان انواع دیگر قهوه دارد.

نتایج تحقیقاتی اخیر نشان داد:قهوه می تواند با پیامدهای مفیدی برای برخی بیماری های عصبی از جمله اختلال آلزایمر، مرتبط باشد. اگرچه علت دقیق ایجاد این بیماری هنوز نامشخص است، تصور می شود که پروتئینی به نام تاو نقش مهمی در شروع و پیشرفت آن، ایفا می کند.

در افراد سالم، پروتئین‌ های تاو به تثبیت ساختارهای مغز کمک می‌ کنند، اما در موارد خاص، مانند بیماری آلزایمر، این پروتئین ‌ها می ‌توانند در مغز تجمع یافته و مشکل ساز شوند.

برخی از محققان پیشنهاد می کنند: جلوگیری از این تجمع، می تواند به کاهش علائم آلزایمر بی انجامد. پژوهشگران در این مطالعه به دنبال پاسخ به این سوال بودند که آیا ترکیبات موجود در اسپرسو می ‌توانند از تجمع تاو جلوگیری کنند یا خیر.

بر اساس نتایج به دست آمده، با افزایش غلظت عصاره اسپرسو، فیبریل ‌های تاو کوتاه ‌تر شده و ورقه ‌های بزرگ ‌تری تشکیل نشد. به گفته محققان، فیبریل های کوتاه شده برای سلول ها غیرسمی بوده و منجر به افزایش تجمع پروتئین های تاو نشدند.

دانشمندان اظهار داشتند: تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است، با این حال یافته‌ های اولیه ما می ‌توانند راه را برای توسعه و طراحی سایر ترکیبات زیست فعال برای مبارزه با بیماری ‌های عصبی، از جمله آلزایمر، هموار کنند.

یافته های تحقیقاتی این مطالعه در مجله Journal of Agricultural and Food Chemistry منتشر شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا