ترس زوج‌های جوان از فرزندآوری

جوانان امروزی پس از ازدواج تمایل کمتری به بچه دار شدن دارند که دلایل مختلفی میتواند داشته باشد. در ادامه به بررسی این دلایل می پردازیم.

به گزارش پارسینه پلاس، در حال حاضر مشاهده می‌کنیم که اکثراً افراد درباره رشد جمعیت اظهار نگرانی می‌کنند و می‌گویند:”اگر این رشد جمعیت به همین شکل ادامه پیدا کند، چند سال دیگر فامیل‌های نزدیک مانند عمه، خاله، عمو و دایی را فقط در قصه‌ها خواهیم شناخت.” این نشان می‌دهد که ایران در حال پیری و کاهش جمعیت است، و بنابراین باید برای مقابله با این فاجعه برنامه‌ریزی کنیم. اما می‌بینیم که امروزه خانواده‌ها در عمل به تعداد کمتری از فرزندان علاقه و تمایل دارند، به خصوص در مقایسه با گذشته. پس چه عواملی باعث شده که ایرانی‌ها تمایل کمتری به داشتن فرزند داشته باشند؟

یکی از مشکلات و چالش‌هایی که تأثیر منفی بر کانون خانواده و در نتیجه جامعه دارد، عدم تمایل برخی جوانان به فرزندآوری است. این موضوع می‌تواند پیامدهای غیرمطلوبی را برای خانواده و ساختار جمعیتی داشته باشد.

ریشه و دلیل ترس از فرزند آوری

ولی سوال اینجاست که چرا میل و رغبت به فرزندآوری کم شده؟ دلیل ترس زوجین از فرزندآوری چیست؟ برای پاسخ به این سوال، نظرات و صحبت های خود شما کاربران را لیست می کنیم.

هراس از پذیرش مسئولیت فرزند
عواملی مانند هزینه‌ها و خرج‌های سنگین زندگی
نبود درآمد کافی برای تامین نیازهای مالی و اقتصادی
هزینه‌های پزشکی بالا و هزینه‌هایی که از دوران کودکی تا جوانی برای خانواده و والدین به وجود می‌آید، از جمله مواردی هستند که تاثیر قابل توجهی در کاهش انگیزه برای فرزندآوری دارند.
همچنین عوامل دیگری مانند نارضایتی از وضعیت شغلی، عدم استقرار و عدم پایداری در شغل، مشکلات بیکاری و محدودیت‌های موجود در توزیع فرصت‌های شغلی نیز بر ظهور و رشد این نگرش در بین زوجین تأثیرگذار هستند.

تمامی آنچه گفته شد صحیح ولی بایستی به عوارض نداشتن فرزند نیز کمی فکر کرد. فرزندآوری به عنوان یکی از اساسی‌ترین عوامل تحکیم خانواده و انسجام اجتماعی محسوب می‌شود. در صورت عدم وجود فرزند، خانواده با مسائلی اجتماعی، فرهنگی، روحی و عاطفی غیرقابل پیش‌بینی و خسارت‌زا مواجه می‌شود.

منبع: نمناک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا