ترفندهای ساده برای مرتب کردن کابینت آشپزخانه

وقت آن رسیده است که با کابینت‌های شلوغ و نامرتب خداحافظی کنید. مرتب کردن کابینت‌ها کار بسیار ساده‌ای است که فقط با رعایت چند نکته اصولی به دست می‌آید.

به گزارش پارسینه پلاس، مواد غذایی را تفکیک کنید و در ظروف مناسب بریزید. ظرف‌ها را در طبقات جداگانه بچینید و قاشق و چنگال‌ها را در جعبه‌های نظم دهنده قرار دهید. به همین راحتی از مرتب بودن داخل کابینت‌ها لذت ببرید.

کابینت‌ها اصلی‌ترین و مهم‌ترین بخش آشپزخانه را تشکیل می‌دهند و علاوه‌بر ظاهر زیبا،‌ باعث نظم‌دهی هم می‌شوند. اما گاهی اوقات مرتب کردن کابینت‌ها کار چندان راحتی نیست و حتی بیشتر باعث به هم ریختگی کل آشپزخانه می‌شود. اما نگران نظم‌دهی یا تمیز کردن کابینت‌های آشپزخانه نباشید. ما در ادامه این مقاله از تجهیز یراق ۵ ترفند مرتب کردن کابینت آشپزخانه و تعدادی اکسسوری کابینت را معرفی می‌کنیم تا نظم و انضباط را در یک چشم به هم زدن به آشپزخانه برگردانید.

چیدمان کابینت زیر سینک ظرفشویی با نظم دهنده کابینت زیر سینک

کابینت‌ زیر ظرفشویی به دلیل لوله و اتصالاتی که در آن قرار گرفته، معمولا یکی از کابینت‌های به هم ریخته است که مرتب کردن آن کار چندان راحتی نیست، مگر اینکه وسایل بسیار کمی را در آن بچینیم. البته اغلب به دلیل کمبود کابینت و زیادی وسایل، مجبوریم که لوازم مورد نظرمان را در کابینت جای دهیم و حتی اگر فضای کافی وجود نداشته باشد، ناچار به روی هم قرار دادن وسایل هستیم. به این ترتیب کابینت زیر سینک، بدون داشتن طبقه جدا کننده، یکی از شلخته ترین کابینت ها محسوب می شود.

برای چیدمان کابینت زیر سینک ظرفشویی می‌توانید با خرید یراق آلات کابینت مانند سبدهای جدا کننده، سبدهای قلاب دار، میله‌های فلزی و جدا کردن وسایل مختلف در هر قسمت نظم و انضباط را به کابینت زیر ظرفشویی باز گردانید؛ دستمال‌ها و پارچه‌هایی که برای نظافت استفاده می‌کنید را با استفاده از میله‌های فلزی مرتب و منظم بچینید. مواد شوینده و کیسه‌های زباله را درون سبدهای قلاب‌دار قرار دهید. به این ترتیب دیگر شاهد بی‌نظمی در کابینت زیر سینک نخواهید بود.

البته روش های دیگری نیز برای چیدمان کابینت زیر سینک وجود دارد. شما می توانید با نصب یک سطل زباله زیر سینکی ریلی، علاوه بر نظم دهی به کابینت، فضای مناسبی برای ذخیره زباله های روزانه داشته باشید. همچنین می توانید در کنار سطل کابینتی، یک یا چند سبد مواد شوینده ریلی نصب کنید و مواد شوینده ی خود را در آن قرار دهید تا خیالتان از بابت واژگون نشدن قوطی های مواد شوینده نیز راحت باشد.

رتب کردن آشپزخانه

در همه آشپزخانه‌ها چندین ظرف و شیشه ادویه وجود دارد که در طول روز استفاده‌های مکرری از آن‌ها می‌شود. بسیاری از افراد به دلیل دسترسی بیشتر به شیشه های ادویه، آن ها را بر روی کانتر کابینت کنار گاز قرار می دهند؛ اما این کار علاوه بر بهم ریختن نظم آشپزخانه، باعث کثیف شدن سریع شیش های ادویه نیز می شود. با این حال قرار دادن ظروف ادویه در کابینت باعث می شود که دسترسی سختی به آن ها داشته باشید.

بهترین راهکار برای مرتب بودن داخل کابینت‌ها و دسترسی سریع و راحت به ادویه ها، استفاده از سبدها و ظرف‌های مخصوص چیدمان ادویه در کابینت است. به این ترتیب در هنگام آشپزی می توانید به راحتی سبد ادویه را از کابینت خارج کنید تا به همه ادویه ها دسترسی داشته باشید. همچنین می توانید از سبد آویز کابینت استفاده کنید که بر روی درب کابینت آویزان می شود و فضای کمی را نیز اشغال می کند، با این حال تعداد زیادی شیشه ی ادویه داخل آن جای می گیرد.

شما می توانید سبد آویز ادویه ای را داخل درب کابینت قرار دهید و در هنگام استفاده آن را از کابینت بیرون آورده و در قسمت بیرونی کابینت نصب کنید تا در دسترس شما قرار بگیرد.

استفاده از سبدهای پلاستیکی برای چیدمان آشپزخانه مرتب

آشپزخانه به دلیل اینکه محلی برای پخت و پز و انجام کارهای مربوط به غذا و مواد خوراکی است. بیشترین میزان چربی و آلودگی را تولید می‌شود؛ به همین علت به نظافت بیشتری نیاز دارد. دستمال‌هایی که برای نظافت استفاده می‌شوند گاهی اوقات خودشان باعث بی‌نظمی و به هم ریختگی آشپزخانه هم خواهند شد. برای اینکه دستمال‌های نظافت تصویری زننده و نامرتب ایجاد نکنند بهتر است در سبد‌های پلاستیکی یا میله‌های فلزی درون کابینت‌ها نگهداری شوند.

با همین ترفند می توانید دستگیره ها، نمکدان ها، و باقی وسایل کوچک آشپزخانه را نظم دهی کنید.

جداسازی مواد غذایی از ظروف، اصلی‌ترین ترفند مرتب کردن کابینت آشپزخانه

کابینت‌ها به غیر از ظروف محل نگهداری از مواد غذایی نیز هستند. بسیاری از مواد غذایی خشک و خام مانند قند، شکر، ماکارونی، سبزیجات خشک، چای و قهوه در کابینت‌ها قرار دارند. و اگر مرتب چیده نشوند باعث نامرتبی آشپزخانه می‌شوند. بهترین راه برای اینکه مانع به هم ریختگی و آشفتگی مواد غذایی در کابینت‌ها شویم استفاده از سبد سوپر مارکت کابینتی است. مواد غذایی را می‌توان در جعبه‌های سوپری کابینت چید و از شلوغی داخل کابینت‌ها پیشگیری کنید.

سبد های سوپری کابینت به راحتی و به صورت ریلی و کشویی داخل کابینت ها نصب می‌شوند و حتی برای نگهداری سیب‌زمینی و پیاز هم مناسب هستند. البته می‌توانید مواد شوینده را نیز در این سوپری‌های نگهداری کنید و نظم بیشتری به فضای داخل کابینت‌ها ببخشید.

تفکیک ظروف برای مرتب کردن داخل کابینت

ظرف‌های مختلف مانند ظروف سرو و پذیرایی، لیوان‌ها، قابلمه‌ها و حتی درب قابلمه‌ها، بیشترین فضای کابینت را به خود اختصاص می‌دهند. حجم بالای ظروف در کابینت‌ها باعث نامرتبی می‌شود و اگر ظروف و وسایل به درستی چیده نشوند. علاوه بر شلختگی فضای زیادی را نیز اشغال می کنند. اما اگر ظرف‌ها را کاملا به‌صورت تفکیک شده از هم بچینید و هر ظرف را براساس نوع استفاده طبقه‌بندی کنید و در یک کابینت قرار دهید. دیگر شاهد به هم ریختگی نخواهید بود.

دقت کنید که تا حد امکان لوازم حجیم و پر ارتفاع را مثل لیوان را بر روی هم نچینید، چرا که امکان سقوط و شکستن آن ها را زیاد می کنید. به جای این کار از انواع سبد پلاستیکی داخل کابینت یا سبد های سوپری استفاده نمایید.

چیدمان اصولی کشوهای کابینت با نظم دهنده کابینت قاشق و چنگال

کشوهای کابینت‌های محل نگهداری قاشق، چنگال، چاقو و بسیاری از وسایل پخت و پز است. البته در برخی از کشوهای بزرگ‌تر می‌توان ظروف و قابلمه ها را هم نگهداری کرد. اما برای اینکه وسایلی مانند قاشق و چنگال‌ها نا مرتب و به هم ریخته نباشند بهتر است که از تقسیم کننده های کشوی کابینت استفاده کنید. نظم دهنده کشو کابینت یک ابزار کاملا کاربردی است. که با تفکیک وسایل از هم، نظم و انضباط را به کشو‌ها باز می‌گرداند و مرتب کردن کشو را به کار راحت‌تری تبدیل می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا