ترفند تمیز کردن اجاق گاز مثل روز اول

​تمیز کردن سرشعله اجاق گاز، یک کار مهم و ضروری برای حفظ بهداشت و عملکرد بهینه آشپزخانه است.

به گزارش پارسینه پلاس، ​تمیز کردن سرشعله اجاق گاز، یک کار مهم و ضروری برای حفظ بهداشت و عملکرد بهینه آشپزخانه است. سرشعله‌های اجاق گاز ممکن است به مرور زمان با روغن، چربی و آلودگی‌های دیگر کثیف شوند که می‌تواند منجر به کاهش عملکرد اجاق و حتی خطرات احتمالی شود.

تمیز کردن شعله گاز آنقدرها هم سخت نیست اگر شوینده ای که انتخاب میکنید، به اندازه لازم قدرت پاک کنندگی را برای لکه های سخت چربی داشته باشد.

تمیز کردن سرشعله اجاق گاز، یک کار مهم و ضروری برای حفظ بهداشت و عملکرد بهینه آشپزخانه است. سرشعله‌های اجاق گاز ممکن است به مرور زمان با روغن، چربی و آلودگی‌های دیگر کثیف شوند که می‌تواند منجر به کاهش عملکرد اجاق و حتی خطرات احتمالی شود.

برای تمیز کردن سرشعله اجاق گاز، ابتدا باید آن را از منبع برق یا گاز جدا کنید و اطمینان حاصل کنید که سطح آن کاملاً خنک شده است. سپس می‌توانید از روش‌های گفته شده در این بخش برای تمیز کردن سرشعله استفاده کنید.

بخش اول: بهترین شوینده برای سرشعله های گاز

۱- مقداری آمونیاک را با مقداری سرکه شستشو مخلوط کنید و آن را بر روی سرشعله اجاق گازتان بمالید و اجازه دهید یک شب همینطور بماند و صبح روز بعد به آرامی آن را با سیم ظرفشویی تمیز کنید.

۲- اگر اجاق گاز شما خیلی کثیف است، مقداری تمیز کننده اجاق گاز روی آن اسپری کرده و ۱۵ دقیقه صبر کنید تا به خوبی دوده و کثیفی پاک شود.

۳- یک پاک کننده چربی زدا قوی را بر روی مشعل گاز اسپری کنید و به مدت یک ساعت بگذارید به همان حالت بماند، سپس آن را با یک پارچه مرطوب تمیز کنید.

۴- مشعل گاز را به مدت ۱۰ دقیقه با مقداری پودر لباسشویی بپوشانید و اجازه دهید به همان صورت بماند تا تمام مواد سیاه و سوخته تمیز شود.

۵- سرشعله اجاق گازتان را درون یک کیسه پلاستیکی، به همراه مقداری آمونیاک و کمی آب قرار دهید و یک شب تا صبح بگذارید در آن بماند و روز بعد شستشو دهید.

۶- شعله‌های اجاق گاز را حدود نیم ساعت درون نوشابه قرار دهید و سپس با استفاده از سیم ظرفشویی شستشو دهید.

بخش دوم: آموزش تمیز کردن شعله های اجاق گاز

۱- ابتدا سرپوش‌های شعله‌ها را جدا کنید. حتماً مطمئن شوید که شعله‌ها به طور کامل خنک شده‌اند.

۲- سرشعله‌ها را خیس کنید و در یک فنجان حاوی آب گرم و مایع ظرفشویی برای ۲۰ تا ۳۰ دقیقه قرار دهید.

۳- با استفاده از یک اسکاچ و یک مسواک کهنه، لکه‌های غذا را از سطوح سرشعله و سرپوش‌ها پاک کنید.

۴- اگر باقیمانده‌های غذا روی دریچه‌های سوراخ باقی مانده باشد، از یک گیره‌ی کاغذ صاف یا سنجاق سر برای خارج کردن آن‌ها استفاده کنید؛ مراقب باشید که فلز را آسیب نرسانید. از خلال دندان استفاده نکنید تا قسمت چوبی شکسته نشود و دریچه بسته نشود.

۵- برای لکه‌های سرسخت‌تر، از ترکیبی که نصف آن جوش شیرین و نصف آن آب است استفاده کنید. بعد از تهیه‌ی خمیر، آن را روی سرشعله‌ها و سرپوش شعله‌ها بمالید. سپس با یک پد نرم و مسواک آن‌ها را بسابید. ممکن است چند بار این کار را انجام دادن نیاز باشد، اما حتی سرسخت‌ترین و مقاوم‌ترین لکه‌ها را هم از بین می‌برد.

۶- پس از انجام مراحل بالا،  قسمت‌های مختلف را آبکشی کنید و با یک دستمال خشک کنید.

توجه داشته باشید که هیچ‌گاه از سفیدکننده یا سیم ظرفشویی، چاقو یا وسایل تیز دیگر برای تمیز کردن بخش‌های مختلف شعله‌های گاز استفاده نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا