تصمیم تازه‌ی علیرضا قربانی مردم را ناراحت کرد

اجرای کنسرت توسط یک خواننده پر مخاطب در تخت جمشید البته که جنبه‌های مثبت دارد، اما نگران تخت جمشیدی هستیم که طی سال‌های اخیر مورد بی مهری مسئولان قرار گرفته، مثل پاسارگاد و اساسا هر مکان باستانی دیگری که انگار برخی از مسئولین دوست ندارند پایدار بماند.

به گزارش پارسینه پلاس،  روزهای اخیر، اخباری منتشر شده مبنی بر این که علیرضا قربانی می‌خواهد در تخت جمشید کنسرت برگزار کند، خب قربانی طی سال‌های اخیر محبوبیت زیادی دست و پا کرده، بخش‌های زیادی از مخاطبان موسیقی، جنس کار او را دوست دارند، او هم طوری اجرا می‌کند که هم علاقه‌مندان موسیقی اصیل ایرانی دوستش دارند و هم مخاطبان عام.

حالا فارغ از این حرف‌ها اجرای کنسرت توسط یک خواننده پر مخاطب در تخت جمشید البته که جنبه‌های مثبت دارد، اما نگران تخت جمشیدی هستیم که طی سال‌های اخیر مورد بی‌مهری مسئولان قرار گرفته، مثل پاسارگاد و اساسا هر مکان باستانی دیگری که انگار برخی از مسئولین دوست ندارند پایدار بماند. تخت جمشید بی نهایت الهام بخش و دوست داشتنی است، تماشایش لرزه بر اندام هر ایرانی می‌اندازد اما اگر قرار باشد آن حجم جمعیت بدون تدبیر خاص رهسپار آنجا شود، قبول کنید که کمی نگران‌کننده است. مگر ما چند تخت جمشید داریم؟ اصلا جهان مگر چند مکان این شکلی دارد، کاش خود قربانی بیاید و توضیحاتی دهد و کمی از حجم نگرانی‌ها کم کند.

تصمیم تازه‌ی علیرضا قربانی، دادِ مردم را درآورد

کاربران هم نگرانند!

مهدی اصلا از این اتفاق راضی نیست: اجرای کنسرت با اون حجم وسایل، دکور، سن، سکو و عملیات نصب وسایل و دکور و همچنین لرزش ناشی از صدای سیستم‌های صوتی قوی و تردد زیاد و غیر اصولی تماشاگران، صدمات جبران‌ناپذیری به تخت جمشید وارد خواهد کرد. بی‌تفاوت نباشیم.

دژم هم نگران است: بچه‌ها فقط منم که بابت بنای تخت جمشید استرس گرفتم؟ زمین‌های اطرافش فرونشست کردن. تعداد بالای جمعیت، امواج و صدای زیاد. می‌ترسم بخدا.

پویا هم مثل دژم: بایدم نگران بود. از همون اولم گفتم این شبهِ آرتیست‌ها نیارید بالا که اینقدری جرات پیدا کنن که فاز ورلد استاری بردارن و برن تو بناهای تاریخی و محیط زیست اجرا بذارن! اونوقع که می‌گفنم یه عده ناله می‌کردن که نه بابا این هنرمنده. بندهای راکی که اینکارا رو کردن با کلی پروتکل و اصول بوده نه مثل اینجا که ما اصلا زیرساختش رو نداریم.

مهتاب: بچه ها من یادمه خیلی سال پیش که رفته بودیم تخت جمشید حتی اجازه نمی‌دادن مردم بنا رو لمس کنن یا عکس بگیرن. چون میکروارگانیسم‌های سطح پوست برای بنا مضر‌ بودن و فلش دوربین هم که تکلیفش مشخصه. اونوقت با این حساسیت بالای ماجرا، چجوری می‌شه که اینجا قراره کنسرت برگزار بشه؟

تصمیم تازه‌ی علیرضا قربانی، دادِ مردم را درآورد

رسام اما راهکار دارد: دقیقاً چیزیه که منم بهش فکر میکردم. متاسفانه انقدر از مکان عمومی تهی هستیم که هنرمند مملکت رو میاره به بنای تاریخی برای اجراش. درستش اینه که سالن اختصاصی براش وجود داشته باشه، یا حتی اگه همچین سالنی با ظرفیت بالا نیست، توی سالن ورزشی کنسرت رو برگزار کنن. دیگه طرف از تیلور سوئیفت که مشهورتر نیست؟

رضا: تخت جمشید به دلیل کمبود بودجه و عدم امکان نگهداری داره نابود می‌شه به پول این کنسرت به عنوان درآمد نیاز داره، اون صحبتی که در مورد معایب این کنسرت می‌کنید مربوط به وضعیت یک بنای تاریخی در شرایط ایده‌آل هست.

امین: خیلی خوندم که نوشتن “یانی” هم تو “آکروپولیس” کنسرت گذاشته، پس اشکالی نداره و بد نیست! واقعا متوجه تفاوت‌های زیرساختی و فرهنگی مون نیستین؟ منم عمیقا غمگین شدم این پوستر رو دیدم.

 

منبع: برترین ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا