تفاوت پیاز قرمز و سفید و زرد در چیست؟

اطلاع از تفاوت پیاز قرمز و سفید و زرد، موضوعی‌ست که در آشپزی به شما کمک زیادی می‌کند. آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که چرا برخی از دستورالعمل‌ها، به دنبال نوع خاصی از پیاز هستند؟ اصلا آیا می‌توان گونه‌های مختلف پیاز را در دستورهای غذایی، جایگزین یکدیگر کرد؟ پیاز زرد بهتر است یا سفید؟

به گزارش سبک ایده آل، تفاوت پیاز قرمز و سفید در چیست؟ پیاز تند بهتر است یا شیرین؟ از آنجایی که پیاز یک عضو ثابت در اکثر غذاهاست، احتمالا این سوالات برای هر آشپزی پیش می‌آید. اگرچه همه گونه‌های پیاز گیاهانی یکسان هستند، اما در طعم، بو و استفاده کلی از آن‌ها تفاوت‌های ظریفی وجود دارد.

به‌طور کلی، پیاز انواع مختلفی دارد. ما در این مقاله قصد داریم به‌طور خاص، تفاوت پیاز قرمز و سفید و زرد را مورد بررسی قرار دهیم و به تفاوتشان نسبت به یکدیگر بپردازیم.

انواع پیاز
برای آن‌که تفاوت پیاز قرمز و سفید و زرد را کاملا متوجه شوید و کاربرد هر کدام را در غذاهای متفاوت درک کنید، بهتر است ابتدا با ۳ نوع اصلی پیاز، یعنی پیاز قرمز، زرد و سفید آشنا شوید. برای این منظور، ادامه این مقاله را از دست ندهید.

پیاز زرد یک پیاز همه‌منظوره است و استفاده از آن، رایج‌تر از انواع دیگر است. این نوع پیاز، طعم قوی و شیرینی دارد و هرچه پخته شود، از تندی آن کاسته و شیرین‌تر می‌شود. بزرگی این گونه از پیاز، معمولا به اندازه یک مشت است. پوسته بیرونی آن سفت است و لایه‌های گوشتی و آبداری دارد.

پیازهای زرد، همان پیازهایی هستند که هنگام برش‌دادن باعث گریه شما می‌شوند. این امر، به دلیل وجود گوگرد زیاد در آن‌هاست که در نهایت، سبب طعم و بوی قوی و تندی آن هم می‌شود. با وجود زردی پوست این پیاز، گوشت آن سفیدرنگ است.

پیاز سفید
پیاز سفید، هم در پوست بیرونی و هم در گوشت داخلی سفیدرنگ است. پیاز سفید در مقایسه با نوع زرد آن، طعم ملایم‌تر و شیرین‌تری دارد. همین ویژگی، آن را به یک گزینه مناسب‌تر برای مصرف خام یا همراه با سالاد تبدیل می‌کند. پیاز سفید، نسبت به پیاز زرد بافت نرم‌تری دارد و پوسته آن نازک‌تر و کاغذی‌تر است. همچنین این نوع پیاز، محتوای آب بالایی دارد که باعث تردی آن می‌شود.

پیاز قرمز، شیرین و به‌اندازه کافی ملایم است؛ در نتیجه می‌توان آن را به‌صورت خام مصرف کرد. پیاز قرمز، از نظر عطر و طعم شبیه پیاز زرد است. با این حال، لایه‌هایش آب و لطافت نوع زرد پیاز را ندارد. پیاز قرمز بیشتر در غذاهای خام یافت می‌شود. این نوع پیاز در مقایسه با پیاز‌های دیگر، طعم ملایم‌ و شیرین‌تری دارد؛ به همین دلیل برای تهیه ساندویچ‌های سرد و سالاد مناسب است.

با توجه به تعریفی که از هر نوع پیاز ارائه دادیم، تفاوت پیاز قرمز و سفید و زرد، در چند جمله زیر خلاصه می‌شود.

پیاز زرد قوی‌ترین طعم را دارد و برای پخت‌وپز مناسب است.
پیاز سفید ملایم‌تر از نوع زرد آن است. هم مصرف خام دارد و هم در پخت‌وپز استفاده می‌شود.
پیاز قرمز، شیرین‌ترین و ملایم‌ترین طعم را در انواع پیاز دارد. بهترین مورد مصرف آن به‌صورت خام است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا