جذابیت‌های منحصربه‌فرد تالاب جوکندان در تمام فصول

تالاب جوکندان یک تالاب ساحلی در شهرستان تالش استان گیلان است که در شمال ساحل دهستان جوکندان قرار دارد.

به گزارش پارسینه پلاس، تالاب جوکندان یک تالاب ساحلی در شهرستان تالش استان گیلان است. این تالاب در دهه ۷۰ به دلیل پیشروی آب دریای خزر ایجاد شد و بخشی از منطقه حفاظت شده لیسار است. تالاب جوکندان توسط سه رودخانه کوچک محلی و آب حاصل از مزارع تغذیه می‌شود. عمق متوسط تالاب حدود ۴۰ سانتی‌متر و عمیق‌ترین قسمت آن حدود ۸۰ سانتی‌متر است. این تالاب زیستگاه انواع پرندگان و آبزیان است، از جمله اردک، مرغابی، ماهی، خرچنگ و لاک‌پشت. تالاب جوکندان همچنین یک مکان محبوب برای تفریح و گردشگری است.

 

جغرافیای تالاب جوکندان

جغرافیای تالاب جوکندان

 

جغرافیای تالاب جوکندان

این تالاب در شمال ساحل دهستان جوکندان قرار دارد و قسمت‌هایی از روستاهای قنبرمحله، دیراکری، شاندرمن محله، بیسیم و پشته را در بر می‌گیرد. این تالاب ۶ کیلومتر طول و ۲۰۰ متر عرض دارد و مساحت آن ۲۳۸ هکتار است. تالاب جوکندان در ۷ کیلومتری شمال شهر تالش (هشتپر) واقع شده‌است.

 

تالاب جوکندان تالش از طریق سه رودخانه، یعنی رودخانه‌های جوکندان، قلعه بین و سیدلر لیسار، آبگیری می‌شود. این اقدام آبگیری در مدت طولانی باعث انباشت رسوبات در ورودی‌های تالاب جوکندان شده است و باعث مسدود شدن آن‌ها شده است.

 

منطقه حفاظت‌شده تالاب جوکندان

منطقه حفاظت‌شده تالاب جوکندان

 

این منطقه از چند نظر اهمیت بسیار دارد. اولاً، به عنوان یک محیط مناسب برای حفظ گونه‌های جانوری نظیر مرال، شوکا، قرقاول، قزل آلای خال قرمز و انواع پرندگان مهاجر و بومی آبزی، علاوه بر ایجاد شرایط زیستی مناسب، به حفظ و توسعه این گونه‌ها کمک می‌کند.

 

همچنین، این منطقه به حفاظت از نیم رخی از جنگل‌های با ارزش هیرکانی از جلگه تا حد نهایی آن می‌پردازد. در این منطقه، تعداد زیادی گونه گیاهی (۷۰ گونه) و جانوری (۹۰ گونه) شناسایی شده‌اند.

 

زیستگاه طبیعی تالاب جوکندان

زیستگاه طبیعی تالاب جوکندان

 

دریاچه آب شیرین نئور نیز در این منطقه واقع شده و در ارتفاع ۲۴۶۰ متری از سطح دریا قرار دارد. این دریاچه دارای عمق متوسط و بیشینه به ترتیب ۳ تا ۶ متر است و در طی ۵ تا ۶ ماه از سال، سطح آن یخ می‌بندد.

 

حیوانات تالاب جوکندان

حیوانات تالاب جوکندان

 

دریاچه‌نور،نیز به عنوان یک دریاچه بارهنگ آبی شناخته می‌شود و گیاهان حاشیه‌ای آن شامل بارهنگ آبی و گیاهانی همچون لوئی، مرغ، عدسک آبی و تیرکمان آبی است. در ضمن، گونه‌های گیاهی دیگری نیز در این منطقه رشد می‌کنند، از جمله گونه‌هایی مانند راش، ممرز، بلند مازو، توسکا، آزاد، خرمندی، شمشاد، انجیلی، شیردار، پلت، گون، درمنه، چوبک، کلاه میرحسن و…

 

تالاب جوکندان تالش

تالاب جوکندان تالش

 

در مورد گونه‌های جانوری نیز، انواعی چون سیاه گوش، راسو، خرس قهوه‌ای، بز پازن، گراز، خرگوش، حفار مدیترانه‌ای، اردک سرسبز، کبک دری، کشیم کوچک و چکاوک در این منطقه یافت می‌شوند.

 

دسترسی به تالاب جوکندان

تالاب جوکندان در فاصله ۱۲ کیلومتری از روستای جوکندان، ۵ کیلومتری از شهر تالش و ۵ کیلومتری از شهر لیسار واقع شده است.

 

زمان سفر به تالاب جوکندان

زمان سفر به تالاب جوکندان

 

گونه‌ی درختی غالب این منطقه، توسکاست که در این ۳۰ ساله تمامی درختان قطع شده‌اند و آثاری از تنه‌ی درختان در تالاب دیده می‌شود.

 

عکس تالاب جوکندان

عکس تالاب جوکندان

 

بهترین زمان سفر به تالاب جوکندان

تجربه تماشای تالاب جوکندان در هر فصل سال با وجود زیبایی و شگفتی‌های خاص خود، از هر چهارچوبی خارج می‌شود. اگرچه تمام فصول از زیبایی‌های خاصی برخوردارند، اما بهترین زمان برای سفر به این منطقه در اواخر بهار و تابستان است. در این زمان‌ها، آب و هوای ملایم و خوشایند محیطی پراز انرژی را برای شما به ارمغان می‌آورد. همچنین، تماشای درخشش برگ‌های پهن و خزان زده در جنگل‌های ریوو و تالاب جوکندان در فصل پاییز، تجربه‌ای به یادماندنی و بی‌نظیر خواهد بود که همیشه در خاطرات ماندگار خواهد شد.

 

سوالات متداول درباره تالاب جوکندان

 تالاب جوکندان کجا قرار دارد؟

تالاب جوکندان در نزدیکی شهر تالش و روستای جوکندان واقع شده است.

 

چه گونه‌های گیاهی در تالاب جوکندان یافت می‌شوند؟

گونه‌هایی نظیر بارهنگ آبی، لوئی، مرغ، عدسک آبی و تیرکمان آبی در حاشیه تالاب جوکندان یافت می‌شوند.

 

 چرا تالاب جوکندان اهمیت بالایی دارد؟

تالاب جوکندان به عنوان یک منطقه زیستی مهم، شرایط مساعدی را برای حفظ و توسعه گونه‌های جانوری و پرندگان مهاجر و بومی فراهم می‌کند و همچنین به حفاظت از جنگل‌های با ارزش هیرکانی نیز می‌پردازد.

 

 آب و هوای منطقه چه تاثیری بر روی تالاب جوکندان دارد؟

سطح دریاچه تالاب جوکندان در طول سال تغییر می‌کند و در فصول سرد سطح آب این تالاب یخ می‌زند.

 

چگونه جانورانی در اطراف تالاب جوکندان زندگی می‌کنند؟

جانورانی همچون سیاه گوش، راسو، خرس قهوه‌ای، بز پازن، گراز، خرگوش، حفار مدیترانه‌ای، اردک سرسبز، کبک دری و چکاوک در اطراف تالاب جوکندان زندگی می‌کنند.

 

سخن پایانی مقاله ی تالاب جوکندان

بدین ترتیب، به پایان مقاله در مورد “تالاب جوکندان” می‌رسیم. در این مقاله، سعی کردیم به شما تصویری جامع از اهمیت و زیبایی‌های تالاب جوکندان ارائه دهیم. این تالاب به عنوان یک پناهگاه طبیعی برای پرندگان مهاجر و بومی، یک زیستگاه متنوع و پراهمیت برای گونه‌های مختلف از گیاهان و جانوران شناخته می‌شود. همچنین، نقش تاثیرگذار تالاب جوکندان در حفظ تنوع زیستی منطقه و حفاظت از جنگل‌های باارزش هیرکانی نیز بسیار مهم است. امیدواریم که اطلاعات ارائه شده در این مقاله، به شما کمک کند تا از جذابیت‌ها و اهمیت این منطقه طبیعی آگاهی پیدا کنید و نیز افزایش ارزش حفاظت و محافظت از آن را درک کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا