جهان از نگاه حیوانات چه شکلی است؟

تصاویر زیر نشان می دهد دنیا از نگاه حیوانات و موجودات چه رنگی و چگونه است.

به گزارش پارسینه پلاس، جهان ممکن است مکانی رنگارنگ به نظر برسد، اما واقعاً بستگی به این دارد که چشمان شما چه چیزی را ببینید.

به عنوان مثال، انسان ها فقط به ۳ رنگ حساس هستند: قرمز، آبی و سبز. اما این به ما امکان می دهد میلیون ها رنگ حاصل از ترکیب آنها را ببینیم.

در حالی که حیوانات دارای چشمانی با انواع مختلف بینایی هستند، برخی حیوانات با چشمان خود قادر به دیدن رنگ هایی هستند که ما فقط می توانیم تصور کنیم.

۱.پرندگان

پرندگان ۴ نوع سلول مخروطی در چشمان خود دارند، در حالی که انسان ها فقط ۳ نوع دارند. آنها نه تنها می توانند رنگ های بیشتری نسبت به ما ببینند، بلکه ماوراء بنفش را نیز می بینند.

به همین دلیل، برای مثال، هنگام نگاه کردن به یک پرنده سیاه، ممکن است پرنده دیگری آنها را رنگارنگ ببیند.

گفته می شود، هیچ ۲ پرنده ای شبیه هم نیستند. اعتقاد بر این است که فقط چند پرنده، به عنوان مثال، قناری ها، می توانند رنگ آبی را ببینند.

جهان از نگاه پرندگان

۲. گربه ها

گربه‌ها نسبت به ما در نور ضعیف بینایی بهتری دارند. به طور کلی، جهان برای گربه‌ها بسیار مبهم‌تر از انسان‌ها به نظر می‌رسد، اما آن‌ها میدان دید وسیع‌تری دارند.

برای مقایسه، ما می توانیم ۱۸۰ درجه اطراف خود را ببینیم، اما گربه ها ۲۰۰ درجه اطراف خود را می بینند.

جهان برای گربه‌ها بسیار مبهم‌تر از انسان‌هاست

۳. میگوی مانتیس

میگوی مانتیس یکی از پیچیده ترین چشم های شناخته شده را دارد: آنها تا ۱۶ گیرنده نوری دارند و فیلترهای آنها نور ماوراء بنفش را به رنگ های متمایز تقسیم می کند.

با توجه به رنگارنگ بودن میگوها برای ما، فقط می توان تصور کرد که آنها برای سایر هم نوعان خود چگونه به نظر می رسند!

جهان از نگاه میگوی مانتیس

۴. بز

اگر تا به حال به یک بز نگاه کرده باشید، ممکن است متوجه چیز خاصی در چشمان آن شده باشید: بزها مردمک های مستطیلی شکل دارند. این مردمک به آنها اجازه می دهد تا دید عمقی و محیطی بهتری داشته باشند.

مردمک های شکافته آنها همچنین میزان نوری که می گیرند را کنترل می کند و به آنها کمک می کند تا در تاریکی بهتر ببینند، اما در طول روز توسط خورشید کور نشوند.

بزها مردمک های مستطیلی شکل دارند

۵. عقرب

عقرب ها اغلب ۲ چشم در جلو دارند، اما می توانند تا ۵ جفت چشم اضافی در پهلو داشته باشند. علیرغم داشتن چشم های بسیار، به نظر می رسد که چشمان آنها فقط می توانند تفاوت بین تاریکی و روشنایی و احتمالاً حرکت را درک کنند.

گفته می شود، همه اینها بسته به گونه متفاوت است، برخی از عقرب ها اصلاً چشم ندارند!

عقرب ها اغلب ۲ چشم در جلو دارند

۶. خفاش

علیرغم باور متداول، خفاش ها در واقع کور نیستند. درست است که آنها از گوش های خود برای یافتن غذا در فرآیندی به نام اکولوکاسیون استفاده می کنند، که به آنها امکان دید در تاریکی را می دهد. اما همچنان از چشمان خود برای فعالیت های روزانه و تعاملات استفاده می کنند.

با این حال، آنچه خفاش واقعاً می بیند، بسته به گونه متفاوت است: بسیاری از آنها کاملاً کور رنگ هستند در حالی که برخی دیگر می توانند رنگ های خاصی را به لطف پروتئین در چشمان خود ببینند.

برخی از آنها حتی می توانند رنگ قرمز را ببینند، رنگی که بسیاری از حیوانات اصلا نمی توانند ببینند.

نگاه خفاش ها به جهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا