جولان ببر مازندران در دوران قاجار

در بین عکس‌های قاجاری آرشیو کاخ گلستان که به تازگی در دسترس قرار گرفته‌اند، موارد جالب توجه زیادی هست که تصاویر مربوط به ببر مازندران از جملۀ آن‌هاست.

به گزارش پارسینه پلاس، در بین عکس‌های قاجاری آرشیو کاخ گلستان که به تازگی در دسترس قرار گرفته‌اند، موارد جالب توجه زیادی هست که تصاویر مربوط به ببر مازندران از جملۀ آن‌هاست.

عکس‌های دیده‌نشده از ببر مازندران در دوران قاجار

ببر مازندران یا ببر هیرکانی یکی از گونه‌های ببر بوده است که زمانی از غرب چین تا سواحل دریای سیاه و از جمله در جنگل‌های شمال ایران یافت می‌شد. این گونۀ ببر به احتمال زیاد در دهۀ ۱۳۳۰ شمسی در ایران منقرض شد.

مهم‌ترین علل انقراض ببر مازندران در ایران شکار بی‌رویۀ این جانور و همچنین از بین رفتن زیستگاه طبیعی آن بوده است. ببر مازندران در جنگل‌های کم ارتفاع و نیزارها و تالاب‌های نزدیک دریای خزر زندگی می‌کرد و زمانی که جنگل‌های ساحلی در اثر گسترش زمین‌های کشاورزی از بین رفتند، ببر مازندران نیز زیستگاه خود را از دست داد.

در برخی از عکس‌هایی که به تازگی از آرشیو کاخ گلستان در دسترس قرار گرفته‌اند، می‌توان سیمای این گونۀ منقرض شده را مشاهده کرد. تاریخ این عکس‌ها احتمالا به حدود ۱۳۰ سال قبل برمی‌گردد.

در عکس اول دختر کنسول روسیه در گرگان را می‌بینیم که در کنار یک ببر هیرکانی ایستاده است.

عکس‌های دیده‌نشده از ببر مازندران در دوران قاجار

در عکس دوم مشیرالسلطان، از درباریان قاجار، در کنار یک توله ببر نشسته است. زنجیر و میخی که حیوان را به آن می‌بستند نیز در تصویر دیده می‌شوند.

عکس‌های دیده‌نشده از ببر مازندران در دوران قاجار

در عکس سوم نیز مشیرالسلطان و یکی از همراهانش کنار توله ببر نشسته‌اند و یک کلاه قاجاری را روی سر آن گذاشته‌اند.

عکس‌های دیده‌نشده از ببر مازندران در دوران قاجار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا