حاشیه جدید “سریال هفت سر اژد‌ها” | زمان پخش سریال هفت سر اژدها از شبکه ۳

سریال هفت سر اژد‌ها پس از ۵۲ شب حضور در کنداکتور شبکه سه، جای خود را به سریال بدل واگذار کرد.

به گزارش پارسینه پلاس ، سریال هفت سر اژد‌ها پس از ۵۲ شب حضور در کنداکتور شبکه سه، جای خود را به سریال بدل واگذار کرد.هفت سر اژد‌ها ته مایه معمایی- پلیسی دارد، اما با استفاده از کنایه‌های سیاسی تلاش کرد حداقل توجه یک جریان سیاسی را به خود جلب کند. حسن شماعی‌زاده، جامعه پرستاران و حتی پلیس به سریال هفت سر اژد‌ها انتقاد کرده اند و از این طرف ابوالقاسم طالبی، تقریبا چهار سال برای ساخت سریال وقت گذاشت که بخشی از آن به ماجرا‌های عجیب پرونده قتل برای پدرخوانده حمید صفت مربوط می‌شود.

۱ سریال هفت سر اژد‌ها به نویسندگی و کارگردانی ابوالقاسم طالبی از ۲۲ اسفند ۱۴۰۲ روی آنتن شبکه سه رفت و قسمت ۵۲ به عنوان قسمت آخر روز یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ پخش شد. طول هر قسمت سریال هفت سر اژد‌ها ۴۵ دقیقه است.

۲ ابوالقاسم طالبی همزمان در سریال هفت سر اژد‌ها وظیفه نویسندگی فیلمنامه، طراحی صحنه، تهیه‌کنندگی و کارگردانی را بر عهده داشته و قبل سریال هفت سر اژدها، دو سریال بازگشت پرستو‌ها و به کجا چنین شتابان را ساخته است. ابوالقاسم طالبی قبل سریال هفت سر اژدها، باید ساخت فیلم سینمایی قلاده‌های طلا فضای جنجالی را تجربه کرده بود. یتیم‌خانه ایران و آقای رییس‌جمهور هم در کارنامه ابوالقاسم طالبی دیده می‌شود.

۳ ابوالقاسم طالبی هنگام پخش فیلم قلاده‌های طلا با انتقاد وزارت اطلاعات روبرو شد. یک مقام آگاه وزارت اطلاعات، در خبری که دی ۹۷ منتشرشده و هنوز در دسترس است به خبرگزاری ایسنا گفت: از کارگردان فیلم که جزو پرسنل وزارت اطلاعات بوده و به هر دلیل از این وزارتخانه منفصل شده است، انتظار چنین تهمت‌پراکنی‌هایی نمی‌رفت. ابوالقاسم طالبی همان سال ۱۳۹۷ در مصاحبه با خبرگزاری فارس ارتباط خود با سازمان اطلاعات سپاه در قالب کارمند را تکذیب کرده است.

۴ سریال هفت سر اژد‌ها در ابتدا «طلاق» نام داشت، اما چون ذاتا قرار نبود به مسایل خانوادگی بپردازد و قصه‌اش حول محوز درام اجتماعی و سیاسی می‌چرخید و روی مفاسد اقتصادی تمرکز بود، در نهایت عنوان سریال به «هفت سر اژدها» تغییر پیدا کرد.

۵ ساخت سریال هفت سر اژدها، تقریبا ۴۷ ماه و روی هم‌رفته چهار سال زمان برد. درگذشت سیامک اطلسی و شهرام عبدلی در همین مدت رخ داد و آن‌ها نتوانستند سریال را ببینند. هفت سر اژد‌ها به‌عنوان سریال رمضانی پخش شد، اما یک ماه و دو روز پس از عید فطر به پایان رسید.

۶ سریال هفت سر اژد‌ها به زندگی آقازاده‌ای به اسم متین سلطان‌خواه می‌پردازد که همراه چند همدست خود در مفاسد اقتصادی متعدد دست دارند و در دستگاه‌های و سازمان‌های مختلف مانند بانک مرکزی نفوذ دارند. قیمت دلار را بالا و پایین می‌برند و با خرید‌و‌فروش سکه در جریان اقتصاد اختلال ایجاد می‌کنند و در تمام این تخلفات با عوامل خارجی از موساد، انگلیس و آمریکا هماهنگ هستند.

۷ مجید واشقانی در سریال هفت سر اژدها، نقش متین سلطان‌خواه را بازی می‌کند. شخصیتی که مدام تکرار می‌کند پدرش برای مملکت زحمت کشیده و به همین دلیل هر عمل و رفتاری را حق خودش می‌داند. متین سلطان خواه مدام در مورد خواهرشان گلایه می‌کند و اعتقاد دارد در تربیتش کوتاهی کرده اند. رسانه‌های اصلاح‌طلب، بابت شباهت متین سلطان‌خواه، مادر و خواهرش به مهدی هاشمی و خانواده مرحوم هاشمی‌رفسنجانی از ابوالقاسم طالبی انتقاد کرده‌اند.

۸ حمید گودرزی، جعفر دهقان، سیامک اطلسی، علیرام نورایی، شهرام عبدلی و… علاوه بر مجید واشقانی در سریال هفت سر اژد‌ها ایفای نقش کرده‌اند، اما بیشترین واکنش‌ها به بازی حمید صفت در نقش محمدعلی رضایی معطوف شد.

۹ حمید صفت، با نام کامل حمیدرضا امیری‌صفت، به‌عنوان خواننده رپ شناخته می‌شود و پس از اینکه در یک درگیری منجر به مرگ ناخواسته ناپدری خود دخالت داشت، مدتی زندان شد. حمید صفت، مشغول بازی در سریال هفت سر اژد‌ها بود که درگیر پرونده جنایی قتل ناپدری شد. نادر طالبی حاضر نشد بازیگر دیگری جایگزین حمید صفت کند و تا زمان تعیین تکلیف پرونده منتظر حمید صفت ماند تا سکانس‌های باقیمانده از هفت سر اژد‌ها را فیلمبرداری کنند.

۲۰ نکته درباره حواشی سریال هفت سر اژد‌ها

اپیزود جنجالی سریال هفت سر اژدها؛ منتقدان می‌گویند سرووضع بازیگری که قرار است نقش دزد را داشته باشد، خنده‌دار است

۱۰ ناصر آقایی در سریال هفت سر اژدها، نقش آشپز متین سلطان‌خواه را بازی می‌کند و به‌خاطر اجرای تکنیک شکستن دیوار چهارم، شبیه کاری که کوین اسپیسی در سریال House of Cards انجام می‌داد، مورد توجه بییندگان سریال قرار گرفت.

۱۱ علیرضا جلیلی، نقش سیاوش در سریال هفت سر اژد‌ها را بازی کرده است. علیرضا جلیلی متولد سال ۱۳۸۲ است و یک‌دهه پیش با حضور در فیلم محمد رسول‌الله ساخته مجید مجیدی به سینمای ایرانی معرفی شد. انتشار تصویری با پوشش دخترانه از علیرضا جلیلی یکی دیگر از جنجال‌های زمان پخش سریال هفت سر اژد‌ها بود هرچند مشخص شد این عکس به تست گریم یک فیلم تعلق دارد.

۱۲ سریال هفت سر اژد‌ها به خاطر نمایش غیرمعمول بازیگران زن بدون حجاب، حداقل در استاندارد‌های مخصوص تلویزیون ایران ساختارشکنانه ظاهر شد. همزمان انتقاد‌هایی به سریال هفت سر اژد‌ها کردند، چون فیلمی مثل کاناپه، کیانوش عیاری با وضعیتی مشابه و به دلیل استفاده از کلاه‌گیس و پوستیژ توسط بازیگران زن، هنوز مجوز نمایش پیدا نکرده است.

۱۳ سریال هفت سر اژد‌ها علاوه بر جنجال سیاسی، از نظر اجتماعی هم با واکنش‌هایی روبرو شد. سازمان نظام پزشکی پس از پخش قسمت اول سریال هفت سر اژدها، نامه‌ای به رییس صداوسیما نوشت و در آن بابت به کارگیری عبارت‌های توهین‌آمیز، نسبت به یک پرستار و کادر پزشکی، گلایه کرد.

۱۴ سریال هفت سر اژد‌ها انتقاد پلیس را هم در پی داشت. سردار سعید منتظرالمهدی، سخنگوی فراجا به شیوه نمایش عملکرد و ماموریت پلیس در سریال هفت سر اژد‌ها انتقاد کرد و گفت اگر ساخت سریال در زمان حال انجام می‌شد، پلیس برای توقف ساخت آن تلاش می‌کرد. سخنگوی پلیس اعتقاد دارد: برخی سکانس‌های پلیسی سریال هفت سر اژدها، با اصول بدیهی ساخت سریال‌های پلیسی و امنیتی فاصله‌ای معنادار دارد. انتقاد پلیس در این بخش روی حضور و همکاری یک سرهنگ با شخصیت منفی یعنی متین سلطان‌خواه متمرکز بود.

۱۵ سریال هفت سر اژد‌ها توسط منتقدان به خاطر کیفیت فنی پایین، نحوه بازی تصنعی بازیگران، دم‌دستی بودن دیالوگ‌ها و کارگردانی ضعیف نکوهش شده است. در فضای سیاسی نیز پخش سریال هفت سر اژد‌ها را در ادامه تقلیل جایگاه صداوسیما از رسانه میلی به تریبون یک جریان سیاسی خاص ارزیابی کرده‌اند. اگرچه جریال اصولگرایی و به‌طور خاص جیهه پایداری از سریال هفت سر اژد‌ها راضی به نظر می‌رسند.

۱۶ قسمت ۱۱ سریال هفت سر اژد‌ها با برچسب هشدار +۱۳ به نمایش درآمد، چون صحنه قتل خشونت‌باری را به تصویر کشید. خشونت صحنه به نمایش درآمده در قسمت ۱۱ سریال هفت سر اژد‌ها برای تلویزیون ایران تقریبا بی‌سابقه است.

۱۷ قسمت ۱۸ سریال هفت سر اژد‌ها به دلیل نمایش صحنه‌ای ساختارشکنانه بین دو شخصیت زن و مرد جنجالی شد.

۱۸ قسمت ۱۳ سریال هفت سر اژد‌ها به‌خاطر پخش ترانه الو خدا از حمید صفت که یک قطعه موزیک رپ است، سروصدا کرد.

۱۹ حسن شماعی‌زاده بابت پخش آهنگ» واسه دختر شما خواستگارایی اومدن» در سریال هفت سر اژد‌ها به انتقاد از مدیران صداوسیما پرداخت. رسانه‌های داخلی نیز به تدوین این آهنگ روی تصایر خواندن قرآن عروسی پای سفره عقد انتقاد کردند.

۲۰ ساخت فصل دوم سریال هفت سر اژد‌ها با حمایت ضمنی رییس سازمان صداوسیما همراه شده است، اما انتقاد‌های کیفی و محتوایی و به طور خاص انتقا‌های سیاسی، امکان ساخت فصل دوم سریال هفت سر اژد‌ها را کاهش می‌دهد. تیم تولید هنوز درباره ساخت فصل دوم سریال هفت سر اژد‌ها اظهارنظر نکرده است.

۱۵ دیدگاه

 1. واقعی ترین فیلمی که نزدیک ترین به واقعیت هست ، همین فیلم هست که احتمالا زیر فشار ، اما پخش می شود .
  در زمان پخش آن از شبکه۳ بی نظمی وجود داشت ؛ یکشنبه و دوشنبه پخش نشد .
  فرادولت ها و آقازاده ها کشورها و مردم را حق خود می دانند و سعی دارند به نفع خود از همه استفاده کنند .
  تشکر فراوان از آقای طالبی.

 2. انگار برای شما بد شده حرف مفت زیاد نوشتی بعد بهترین سریال بود که ملت انقلابی راضی بودن هر چند برای وطن فروشان بد شد ولی فیلم واقعیت اصلاح حات نشون داد که غرب پرست هستن در خالی که ملت اصلاحات شناخت دارن قبل که فیلم پخش بشع ملت بدونن ریشه فساد از اصلاحات بر میاد هر چند بعضی اصولگرا هم بد بودن ولی فساد نداشتن که جناح دیگه مهم نیست نباید جناح بازی باشه انقلابی و

 3. دلیل اینکه فیلم های بی حجاب قبلی مجوز ندارند ولی هفت سر اژدها دارد بر میگردد به میلی بودن صدا وسیمای ایران والبته استفاده نا حق از مالیات مردم توسط صدا وسیما،آیت الله هاشمی رفسنجانی مرد سیاست مدار بزرگی بودند که بنا بر مصلحت عده ای بیسواد وتنگ نظر به انزوا رفت وشرایط کنونی کشور مصداق این ضرب المثل میباشد که کار هر بز نیست خرمن کوفتن

 4. سلام و احترام، واقعا سریال جذاب و جالبی بود جوری بود مخاطب رو جذب می کرد،تشکر از عوامل ساخت سریال ، امیدوارم سری دوم ساخته بشه و زود پخش بشه.

 5. برای من جای سئوال شد اینهمه دزدی و اختلاس در دلار و طلا و بورس به گردن اشخاص مشخصی انداخته شد که به قول خودتون با جمع اوری مدرک در طول سالها و مقصر ها بازداشت شدن حتما ثروتی هم که از این راه بدست اوردن مصادره شده این ثروت های مصادره شده کو ؟ و چرا بعد بازداشت اونها چرا باز ارز و طلا و دلار بالا رفت همچنان هم بالا میره الان مقصر کی بعد پسر هاشمی و خودش که زمانی به آقای هاشمی لقبی داده بودن چون سازندگی در دوران اونا زیاد بود ایشون وقتی زنده بودن اینهمه دلار بالا نبود خوب درست الان چرا به سرعت میره بالا قیمتها الان رو میخواهید کی مقصر باشه بیایید کمی خدا رو در نظر بگیریدبترسید از لحظه مرگ و حساب و کتاب حق الناس مردم از یه طرف تو فشار بیکاری و نداری و گرانی و برق و گاز و تلفن و اب و اجاره خانه هستن از طرفی افغانی ها رو صادر کردید ایران یواش یواش دارن صاحب کشورمون میشن اقتصاد مملکت رو به طور وحشتناک اشفته کردن فلسطین دیگر دارید درست میکنید کمی شرم کنید با ملت چیکار میکنید با جوانها وای بر شما که دین خدا رو هم از بین بردید از خودتون هم که سالها پشت تریبون نماز جمعه دم از حلال و حرام و حق الناس و شهدا و غیره حرف زد … مردم زده شدن از اسلام بمیرم برای حسین مظلوم دل خون مولا علی و حضرت رسول این پاپتی افغانی ها رو لااقل جمع کنید اگر طمع خودتون رو نمی تونید جمع کنید همین افغانی ها شما رو پایین میکشن اول به فکر ملت بعد فکر خودتون هن باشید از خدا بترسید

 6. سلام ضمن تشکر از زحمات شما خواهشاً خیلی تخصصی به مسایل فنی فیلم نگاه نکنید و اجازه بدید مابقی سریال هفت سر اژدها ساخته و پخش بشه

 7. سلام…اتفاقا بهترین سریالی که تا حالا ساخته شده همین سریال بود ….چون حقایق رو واضح وبدون سانسور نشون میده….رشوه خواری و حق کشی و نظام سرمایه داری تو ایران چیزی نیست که کسی منکربشه..‌‌

 8. کلا تو ایران همه خوبن . به هر گروهی بگی بالا چشمت ابروس بدش میاد و ناراحت میشه و …تو مملکت گل و بلبل ما زبونم لال زبونم لال کسی فساد مالی نداره یا رشوه بگیره!!! اصلا و ابدا چه ابدارچی چه تحویلدار بانک و برووو تا بالااا
  اصلا نمی دونم چرا بعضیا غرض ورزی می کنن ووولااا
  اصلا ربولی (شخصیتی خیالی)بده.

 9. سریال هفت سر اژدها سریال فوق العاده و شجاعانه و جسورانه ای است. آقای طالبی دستتان درد نکند. چگونگی پا گرفتن یک فرعون، یک فرد سراسر تفرعن و پلیدی و تبدیل شدن او به یک اژدهای پلید, چگونگی آلوده کردن و به منجلاب کشیدن افراد دیگر با دامهای مخوف زر، زور و تزویر را بخوبی نشان می دهد.

 10. سلام و عرض احترام،سریال خوبی بود،،مردم باید آگاه باشند نسبت به انسانهای اطرافشون،،قضاوت از روی ظاهر نکنندگرچه خیلی از دست اندرکاران دوست ندارند مردم به ماهیّت اونها پی ببرند.تشکر از آقای کارگردان وتیم محترم..یاعلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا