حال ناخوش «اَرَس» در باغ وحش مشهد

ارس، پلنگ ایرانی باغ وحش مشهد حال و روز خوبی ندارد و این حیوان به دلیل شرایط نامناسب نگهداری به بیماری مبتلا شده است.

به گزارش پارسینه پلاس، «اَرَس» نام پلنگ ایرانی است که در سال ۱۳۹۱ وقتی که توله بود توسط محیط‌زیست خراسان رضوی از فرد متخلفی در شهرستان تربت حیدریه کشف شد و ضبط شد. این فرد قانون گریز قرار بود این توله پلنگ را به صورت قاچاق به فروش برساند.

تشنج ارس در باغ وحش

این توله پلنگ توسط اداره کل محیط‌زیست خراسان رضوی به باغ وحش وکیل آباد مشهد منتقل شد. ارس توله سالم و سرحالی بود و تا سن ۵ و ۶ سالگی بدون هیچ مشکلی به زندگی خود ادامه می‌داد. اما از سال ۹۶ این توله پلنگ درگیر بیماری شد تا جایی که حملات تشنجی و عصبی در او مشاهده می‌شد. تشدید بیماری تا جایی پیش رفت که حتی او را تا پای مرگ کشاند.

با بروز این اتفاقات و پیگیری فعالان محیط زیست سرانجام «ارس» تحت درمان قرار گرفت. بنا بر نتایج آزمایش‌های تخصصی، ارس درگیر بیماری‌های مختلف کلیوی، کبدی و عفونت شدید است و بیماری اصلی ارس که ابتلای شدید به دیستمپر سگ‌سانان یا CDV است، پیش‌رونده و غیرقابل برگشت است.

ارس امروز ۱۱ سال سن دارد و همچنان درگیر بیماری است. اما سوالی که برای اذهان عمومی ایجاد شده است، این است که چرا گونه مهم و ملی، چون پلنگ ایرانی تحویل این باغ وحش شد؟ باغ وحشی که پرونده‌های متعددی در زمینه تخلف حیوانات دارد و چرا در طول این مدت اقدام جدی از طرف سازمان حفاظت محیط‌زیست برای انتقال ارس از این باغ وحش صورت نگرفته است؟

شرایط باغ وحش وکیل آباد زیر ذره بین سازمان محیط زیست

غلامرضا ابدالی مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: برای بررسی اتفاقاتی که در باغ وحش وکیل‌آباد مشهد رُخ داده تیمی از کارشناسان را مسؤول بررسی این موضوع کرده و آن را با دقت دنبال خواهیم کرد.

وی ادامه داد: پس از آنکه در سال گذشته تصمیم بر آن شد که باغ وحش‌ها رتبه‌بندی شوند ما فعالیت‌های آن‌ها را به دقت زیر نظر داریم و عملکرد آن‌ها در رتبه‌بندی هر باغ وحش تاثیر مستقیمی دارد. هر باغ وحش با توجه به رتبه خود از یکسری از مزایا برخوردار خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا