خاکسپاری غم‌انگیز یک هنرمند در سکوت خبری

یک مستندساز و پژوهشگر حوزه انیمیشن از زمان مراسم ترحیم یکی از پیشگامان انیمیشن عروسکی که در تنهایی از دنیا رفته، خبر داد.

به گزارش پارسینه پلاس، یک مستندساز و پژوهشگر حوزه انیمیشن از زمان مراسم ترحیم یکی از پیشگامان انیمیشن عروسکی که در تنهایی از دنیا رفته، خبر داد.

مهرداد شیخان بیان کرد: اگر دو نفر از نسل اول انیمیشن ایران را بخواهیم نام ببریم، یکی خانم پروین تیموری است و دیگری آقای فریدون فرشباف که ایشان به زعم من آغازگر انیمیشن عروسکی در ایران در اواخر دهه سی خورشیدی بود.

خاکسپاری غم‌انگیز یک هنرمند در سکوت خبری
کارگاه نقاشی متحرک وزارت فرهنگ و هنر- دهه ۴۰

او افزود: آقای فرشباف در شماره‌های اول مجله کیهان بچه‌ها فعالیت می‌کرد و بعد در نشریه ستاره سینما دفتر تبلیغاتی داشت. در آن مقطع از عروسک‌هایی که داشت با یک دوربین تیزری ساخت و بدون اینکه آموزشی دیده باشد آثاری متفاوت را تولید کرد.

او در همکاری با نصرت کریمی شاهکارهایی را خلق کرد که هنوز هم به جا مانده‌اند.  طراحی و ساخت عروسک‌ برای انیمیشن‌های «باباکرم» (۱۳۴۵)، «تعصب» (۱۳۴۶)، «سلسله مراتب» (۱۳۴۶) و تئاتر عروسکی «دل موش پوست پلنگ» (۱۳۴۴) تعدادی از ساخته‌های او است.

خاکسپاری غم‌انگیز یک هنرمند در سکوت خبری

نصرت کریمی و فریدون فرشباف دهه ۴۰

فریدون فرشباف علاوه بر فعالیت در انیمیشن، به عنوان مجسمه‌ساز و مدل‌ساز آثار دیگری را از جمله مجسمه‌های آموزش الفبا در پارک ساعی تهران از خود به جا گذاشته است.

شیخان که در سال‌های گذشته مستند «اانیمیشن ایرانی» را درباره تاریخچه انیمیشن ساخته و به این واسطه با فریدون فرشباف آشنا شده بود، گفت: متاسفانه آقای فرشباف هیچ وقت رزومه‌ای از کارهای خود نداشتند. ایشان در سال‌های گذشته دچار فراموشی شده بودند و در یکی دو سال اخیر هم در آسایشگاه کهریزک در تنهایی زندگی می‌کردند. قرار بود چند روز آینده به بهانه رسیدن سال نو به دیدار ایشان بروم ولی با خبر شدم که روز دوشنبه (هفتم اسفندماه) از دنیا رفته‌اند و مراسم خاکسپاری هم انجام شده است.

خاکسپاری غم‌انگیز یک هنرمند در سکوت خبری

آگهی انیمیشنی برای «نوشابه کانادا درای» – اوایل دهه ۴۰به گفته وی قرار است ساعت ۱۹ روز پنجشنبه دهم اسفند ماه در مسجد نور در خیابان فاطمی مراسم ترحیم برای این هنرمند برگزار شود.

خاکسپاری غم‌انگیز یک هنرمند در سکوت خبری
در حال ساخت یکی از مجسمه‌های آموزش الفبا برای نصب در پارک ساعی- دهه ۷۰
خاکسپاری غم‌انگیز یک هنرمند در سکوت خبری
فریدون فرشباف و مهرداد شیخان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا