خودکاری که ال‌ای‌دی نقاشی می‌کند!

جوهرهای جدید و اصطلاحاً های‌تِک این امکان را فراهم می‌کنند که ال‌ای‌دی‌های منعطف و قابل نقاشی شدن را با یک خودکار بکشید.

 به گزارش سبک ایده آل، اگرچه ما هر روزه بیشتر و بیشتر در مورد لوازم الکترونیکی قابل انعطاف می‌شنویم، اما ساخت قطعات چنین دستگاه‌هایی چالش‌های بسیاری دارد. با این حال، اکنون دانشمندان جوهرهایی ساخته‌اند که به هر کسی اجازه می‌دهد ال‌ای‌دی‌های منعطف و قابل کشش را با استفاده از خودکارهای معمولی روی سطوح مختلف بکشد.

این جوهرها در دانشگاه واشنگتن میزوری در سنت لوئیس توسط تیمی به سرپرستی پروفسور چوان وانگ و دانشجوی فارغ التحصیل جونی ژائو تولید شده‌اند.

پیش از این، دانشمندان جوهرهایی ساخته بودند که می‌توانستند از طریق چاپگر جوهرافشان برای تولید ال‌ای‌دی‌های منعطف استفاده شوند.

تطبیق این جوهرها برای استفاده در خودکارهای توپی شامل تنظیم تَرشوندگی آنها (توانایی مایع برای حفظ تماس با سطح جامد) و بهبود قابلیت نوشتن آنهاست.

پژوهشگران همچنین باید توانایی آن را برای اعمال روی سطوح متخلخل یا فیبری مانند کاغذ یا پارچه، بدون ریزش جوهر یا مخلوط شدن با یکدیگر افزایش دهند.

 

این جوهرها چگونه کار می‌کنند؟

معمولا ال‌ای‌دی‌ها به نوعی به شکل ساندویچی کنار هم قرار می‌گیرند. آنها حداقل از سه لایه تشکیل شده‌اند یک لایه آند، یک لایه تابشی و یک لایه کاتد. این سه جوهر درون یک خودکار به طور جداگانه و بدون اختلاط بر روی دیگری اعمال می‌شوند. یک جوهر شامل پلیمرهای رسانا، یکی حاوی نانوسیم‌های فلزی و یکی حاوی مواد بلوری(کریستالی) معروف به پروسکایت(perovskite) است.

ترکیب انعطاف‌پذیر و قابل کشش این جوهر هنگامی که به جریان الکتریکی متصل می‌شود، قادر به انتشار طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها است.

وانگ می‌گوید: ال‌ای‌دی‌های ارزان قیمت و قابل تنظیم، فرصت‌هایی را برای آموزش عملی، منسوجات زنده‌تر مانند لباس‌های دارای قابلیت نمایش رنگ و روشنایی یا کارت‌های تبریک و بسته‌بندی هوشمند باز می‌کنند.

وی افزود: یکی از حوزه‌هایی که ما واقعاً در مورد آن هیجان‌زده هستیم، کاربردهای پزشکی این فناوری است. ساطع‌کننده‌ها و آشکارسازهای نور دست‌نویس، انعطاف‌پذیری بیشتری را برای بیمار در ایجاد حسگرهای زیست‌پزشکی پوشیدنی و بانداژهایی که می‌توانند آشکارسازهای نوری و ال‌ای‌دی فروسرخ را برای اندازه‌گیری اکسیژن خون یا تسریع بهبود زخم به خدمت بگیرند، ارائه می‌دهند.

این پژوهش در مجله Nature Photonics منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا