درمان خانگی جای نیش پشه

هنگامی که نیش پشه باعث خارش و ناراحتی می شود، اغلب می توانید با مواد اصلی آشپزخانه مانند بلغور جو دوسر، عسل یا جوش شیرین تسکین پیدا کنید.

به گزارش ایسکانیوز، ظاهر شدن پشه ها، نشانه بارز گرم تر شدن هوا است. اگرچه نیش ها اغلب بی ضرر هستند، اما برخی از آنها می توانند عوارضی ایجاد کنند.

چند درمان خانگی سریع برای درمان نیش حشرات

نیش پشه که ممکن است تا ساعت‌ها بعد ظاهر نشود، برآمدگی ایجاد می‌کند که معمولاً متورم، درد یا خارش دارد. پشه ها می توانند ناقل بیماری باشند، اگرچه احتمال آلوده شدن توسط پشه تا حد زیادی به محل زندگی شما بستگی دارد.

یکی دیگر از مشکلات نادر ناشی از نیش پشه، واکنش جدی به خود نیش است؛ اگر پشه شما را نیش زده است و علائم واکنش آلرژیک مانند کهیر، مشکل در تنفس یا تورم گلو را دارید، فوراً با پزشک تماس بگیرید.

هنگامی که پشه شما را نیش می زند، ممکن است بلافاصله آن را احساس نکنید. اما برآمدگی ای که نیش از خود به جای می گذارد همراه با خارش مداوم است که می تواند برای روزها باقی بماند. کرم‌ها و پمادها می‌توانند در تسکین علائم پشه گزیدگی کمک کنند، اما می‌توانید با استفاده از راهکارهای خانگیبر خارش یا سایر علائم، غلبه کنید.

بلغور جو دوسر

یک راه حل برای غلبه بر نیش پشه ناخوشایند ممکن است یکی از صبحانه های مورد علاقه شما باشد. بلغور جو دوسر می تواند خارش و تورم را تسکین دهد، زیرا حاوی ترکیبات خاصی است که دارای خواص ضد تحریک کننده است.

با مخلوط کردن مقادیر مساوی بلغور جو دوسر و آب در یک کاسه، خمیر جو دوسر درست کنید. مقداری خمیر را با قاشق روی یک پارچه شستشو بریزید و آن را به سمت پایین روی پوست تحریک شده حدود ۱۰ دقیقه نگه دارید. سپس محل آن را تمیز کنید.

اگر پشه گزیدگی های زیادی دارید، به جای آن حمام جو دوسر را امتحان کنید. ۱ فنجان بلغور جو دوسر یا جو دوسر آسیاب شده را در یک وان پر از آب گرم قرار دهید.

یخ خرد شده

دمای سرد و یخ می تواند التهاب را کاهش دهد. سرما همچنین پوست را بی حس می کند که می تواند به شما تسکین فوری اما کوتاه مدت بدهد. آکادمی پوست آمریکا (AAD) استفاده از یک پارچه سرد و مرطوب یا کیسه یخ را برای تسکین خارش ناشی از نیش پشه توصیه می کند. یک کیسه یخ خرد شده نیز می تواند به خوبی تسکین بخش باشد.

یخ را مستقیماً روی پوست خود قرار ندهید، زیرا ممکن است باعث آسیب دیدن پوست شود. در عوض، یک مانع مانند یک پارچه بین پوست خود و یخ قرار دهید.

برای تسکین خارش، از یک کمپرس سرد تا ۵ یا ۱۰ دقیقه، چند بار در روز استفاده کنید.

گرما

افزایش دما در محل گزش حشره نیز ممکن است به تسکین شما کمک کند.

پارچه تمیزی را در آب خیس کنید که تا جایی که می توانید تحمل کنید، گرم باشد (اما مراقب باشید که خود را نسوزانید). پارچه را فشار داده و روی محل گزش بمالید. پارچه را در صورت نیاز دوباره خیس کنید تا گرم بماند و تا ۱۰ دقیقه ادامه دهید. از حرارت درمانی روی زخم باز استفاده نکنید.

عسل

صدها سال است که عسل به عنوان درمانی برای بیماری هایی مانند گلودرد و خشکی پوست استفاده می شود. عسل درجه پزشکی دارای خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی است.

یک قطره کوچک عسل روی گزیدگی خارش دار به طور بالقوه می تواند التهاب را کاهش دهد. ممکن است وسوسه خاراندن شما را کاهش دهد، زیرا خاراندن پوست پوشیده شده با عسل می تواند یک آشفتگی ایجاد کند.

آلوئه ورا

آلوئه ورا یک گیاه معمولی خانگی است که کاربردهای زیادی فراتر از تزئین قفسه دارد. نشان داده شده است که ژل آلوئه ورا درد ناشی از سوختگی را کاهش می دهد و به بهبود سریعتر آنها کمک می کند. به همین دلیل است که ممکن است یک شرط خوب برای درمان نیش حشرات نیز باشد.

برای استفاده از این گیاه، بخش کوچکی از گیاه را باز کنید. ژل گیاه را روی ناحیه تحریک شده بمالید. بگذارید خشک شود و در صورت نیاز دوباره تمدید کنید.

جوش شیرین

جوش شیرین که تقریباً در هر آشپزخانه ای یافت می شود، کاربردهای زیادی دارد. جوش شیرین که به نام بی کربنات سدیم شناخته می شود، ممکن است نیش پشه را نیز تسکین دهد.

درست کردن خمیر جوش شیرین آسان است و می توانید از آن به روشی مشابه خمیر جو دوسر استفاده کنید. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) پیشنهاد می‌کند ۱ قاشق غذاخوری جوش شیرین را با آب کافی مخلوط کنید تا خمیری ایجاد شود. آن را روی محل گزیدگی بمالید و بگذارید ۱۰ دقیقه بماند و سپس آن را بشویید.

اگر تحریک پوست رخ داد، این درمان را متوقف کنید.

ریحان

گیاه ریحان معطر به عنوان یک داروی پشه گزیدگی نیز عمل می کند. این گیاه در درمان های گیاهی برای عفونت های پوستی استفاده می شود و آنتی اکسیدان های موجود در برگ ریحان ممکن است التهاب را کاهش دهد.

برای تهیه مالش ریحان، ۲ فنجان آب را بجوشانید و نصف اونس برگ ریحان خشک را به آن اضافه کنید. مخلوط را بگذارید تا دم بکشد

سپس یک حوله را به مایع آغشته کنید و آن را به آرامی روی نیش پشه بمالید.

متناوباً می‌توانید چند برگ ریحان تازه را خرد کنید تا کاملاً نرم شود و روی پوست خود بمالید.

اگر متوجه سوزش شدید، استفاده از این دارو را متوقف کنید.

سرکه

برای قرن ها، سرکه سیب به عنوان یک درمان طبیعی برای درمان بسیاری از بیماری ها، از عفونت ها گرفته تا مشکلات قند خون، مورد استفاده قرار گرفته است.

اگر خارش دارید، یک قطره سرکه روی آن بمالید. سرکه می تواند به کاهش احساس سوزش کمک کند. همچنین اگر بیش از حد نیش پشه را خراشیده اید، می تواند به عنوان یک ضد عفونی کننده طبیعی عمل کند.

اگر نیاز به روش تسکین بخش بیشتری دارید، سعی کنید یک پارچه تمیز را در آب سرد و سرکه خیس کنید و سپس آن را روی محل گزش بمالید. اگر احساس خارش و سوزش زیادی دارید، ۲ فنجان سرکه را در یک حمام ولرم رقیق کنید و ۲۰ دقیقه بدن خود را خیس کنید.

اگر تحریک پوست رخ داد، این درمان را متوقف کنید.

پیاز

پیاز نه تنها می تواند اشک را در چشمان شما بیاورد، بلکه می تواند نیش پشه شما را تسکین دهد. آب پیاز که از پیاز تازه بریده شده بیرون می زند، ممکن است نیش و سوزش نیش را کاهش دهد. پیاز همچنین دارای خواص ضد قارچی و ضد باکتریایی طبیعی است که می تواند خطر ابتلا به عفونت را کاهش دهد.

یک تکه از پیاز را برش دهید (نوع آن مهم نیست) و آن را مستقیماً برای چند دقیقه روی محل گزیدگی قرار دهید. بعد از برداشتن پیاز، آن ناحیه را خوب بشویید.

آویشن

آویشن یک داروی طبیعی دیرینه برای مشکلات پوستی است. دارای خواص ضد باکتریایی است، بنابراین می تواند به کاهش خطر تحریک و عفونت پوست اطراف نیش پشه کمک کند.

برای بهره مندی بیشتر از آویشن، برگ های تازه را ریز خرد کنید. می توانید برگ ها را مستقیماً روی محل گزیدگی بمالید و اجازه دهید ۱۰ دقیقه بماند.

همچنین می توانید با جوشاندن آب و اضافه کردن چند شاخه آویشن، مایع غلیظی درست کنید. اجازه دهید شاخه ها خیس شوند تا آب خنک شود. سپس یک دستمال را در آب دم کرده آویشن فرو کنید و روی گزیدگی ها بمالید. دستمال را برای چند دقیقه در محل آن بگذارید.

برای تسکین بیشتر، یک پارچه شستشوی آغشته به آویشن را دور یک تکه یخ بپیچید تا اثر خنک کنندگی طبیعی داشته باشد.

روغن نعناع

روغن نعناع یکی دیگر از داروهای طبیعی صد ساله است که برای تسکین خارش استفاده می شود. یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۱۶ نشان می دهد که این روغن می تواند خارش ناشی از دلایل طولانی مدت مانند دیابت و بیماری های کبدی را تسکین دهد.

چند قطره روغن نعناع را با یک اونس روغن حامل مانند روغن نارگیل یا روغن زیتون مخلوط کنید. مقدار کمی از مخلوط را روی نیش پشه خود بمالید و به آرامی آن را بر روی گزیدگی بمالید. روغن نعناع فلفلی رقیق نشده را به پوست خود نمالید.

همچنین می توانید چند قطره روغن نعناع را به وان حمام پر از آب ولرم اضافه کنید.

هنگام استفاده از روغن های ضروری مراقب باشید، زیرا می توانند با داروها تداخل داشته باشند یا اثرات غیرمنتظره دیگری داشته باشند.همیشه ابتدا با پزشک خود صحبت کنید و تمام دستورالعمل های ایمنی را دنبال کنید.

این درمان برای کودکان خردسال مناسب نیست.

بادرنجبویه

بادرنجبویه گیاهی برگی است که ارتباط نزدیکی با نعنا دارد. این گیاه قرن ها به عنوان یک درمان کاملا طبیعی تسکین دهنده برای همه چیز از اضطراب گرفته تا ناراحتی معده استفاده می شود.

یک مطالعه قدیمی تر در سال ۱۹۹۹ نشان داد که کرم حاوی عصاره بادرنجبویه، خارش و سایر علائم گزیدگی را در افراد مبتلا به تبخال تسکین می دهد.

برای نیش پشه، می توانید برگ های ریز خرد شده را مستقیماً روی محل گزش بمالید یا می توانید یک کرم بادرنجبویه بخرید.

بادرنجبویه حاوی تانن است که یک قابض طبیعی است. علاوه بر این، بادرنجبویه حاوی پلی فنول است. این ترکیبات طبیعی با هم، التهاب را کاهش می دهند، سرعت بهبودی را افزایش می دهند و خطر عفونت را کاهش می دهند.

فندق جادوگر

فندق جادوگر یک قابض طبیعی است که می توانید آن را بدون نسخه در داروخانه ها و فروشگاه های مواد غذایی خریداری کنید. مانند بادرنجبویه، فندق جادوگر حاوی تانن است که در صورت استفاده روی پوست می تواند التهاب را کاهش دهد.

فندق جادوگر که به تنهایی استفاده می شود می تواند برای درمان تحریکات پوستی، بریدگی ها و خراش های جزئی گرفته یا حتی هموروئید مفید باشد.

استفاده از فندق جادوگر روی پوست التهاب را کاهش می دهد، سوزش و تحریک ناشی از گزش را تسکین می دهد و می تواند بهبود را تسریع کند.

مقدار کمی از فندق جادوگر را روی یک توپ پنبه ای بمالید. به آرامی آن را روی محل گزیدگی بکشید. اجازه دهید تا خشک شود. در صورت نیاز این کار را تکرار کنید.

چای بابونه

بابونه که از خانواده گل های مروارید است، یک درمان طبیعی رایج برای بسیاری از بیماری ها است. روغن های موجود در بابونه وقتی روی پوست استفاده می شود، می تواند خارش و التهاب را کاهش دهد.

یک چای کیسه ای پر از گل های خشک و له شده را در آب به مدت ۳۰ دقیقه در یخچال قرار دهید. سپس آب اضافی کیسه چای را فشار داده و مستقیماً روی گزیدگی خود بمالید. بگذارید ۱۰ دقیقه بماند. محل را با دستمال مرطوب پاک کنید. می‌توانید چای کیسه‌ای را بعداً برای کاربردهای بیشتر در یخچال خنک کنید.

توجه داشته باشید که بابونه می‌تواند باعث واکنش‌های آلرژیک در برخی افراد شود.

سیر

سیر یک درمان طبیعی شناخته شده برای بیماری هایی از بیماری قلبی تا فشار خون بالا است. در حالی که ممکن است درمان‌های مرسوم‌تری برای آن شرایط جدی ترجیح داده شود، کمی سیر برای نیش حشرات تحریک‌کننده یک درمان خانگی آسان برای نیش پشه است.

اما قبل از اینکه آن را روی محل گزیدگی خود بمالید، بدانید که استفاده از سیر بریده شده مستقیماً روی زخم یا نیش پوست ممکن است باعث سوزش شدید شود.

به جای آن، سیر تازه را ریز خرد کنید و مقدار کمی از آن را با یک لوسیون بدون عطر مخلوط کنید. این پمادها و کرم‌ها به کاهش قدرت سیر کمک می‌کنند، اما همچنان به شما این امکان را می‌دهند که از اثرات ضد باکتریایی و شفابخش طبیعی سیر استفاده کنید.

اجازه دهید مخلوط به مدت ۱۰ دقیقه در محل گزیدگی بماند، سپس آن را از روی پوست خود پاک کنید. محل را با یک دستمال سرد پاک کنید.

به خاطر داشته باشید که فعالیت این حشرات در عصر و شب بیشتر است. اگر می خواهید از یک عصر تابستانی در فضای باز لذت ببرید اما از حشرات کوچک می ترسید، پوست خود را بپوشانید. اگر گزیده شدید، سریعا تورم و خارش را با یک درمان خانگی ایمن و مقرون به صرفه متوقف کنید.

اگر هنگام استفاده از یک درمان خانگی متوجه تحریک یا سایر واکنش های منفی شدید، فوراً استفاده از آن را متوقف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا