دور ریز نان را چگونه کاهش دهیم؟

متاسفانه با رعایت نکردن برخی نکات بسیار ساده شاهد افزایش دور ریز نان هستیم که خانم های خانه دار با رعایت برخی موارد میتوانند جلوی این پدیده ناراحت کننده را بگیرند.

به گزارش سبک ایده آل به نقل از نمناک، دور ریز نان در کشورمان آمار ناراحت‌کننده ای دارد در صورتی که نان یکی از مواد غذایی اصلی ماست و دور انداختن آن به هر دلیلی می‌تواند باعث اسراف غذا و هدر رفت منابع شود. جالب است بدانید که در برخی کشورها، دور انداختن غذا به دلیل اثرات منفی زیست محیطی آن ممنوع است و جریمه دارد.

دور ریختن نان به هر دلیلی که باشد، تلف کردن یک منبع غذایی است که در بسیاری از نقاط جهان همچنان برای بسیاری از مردم به اندازه کافی وجود ندارد. در واقع، تخمین زده می‌شود که در سراسر جهان، حدود یک سوم غذاهای تولید شده برای مصرف انسان هدر می‌رود. این که در مواقعی که ما به صورت بی‌تفاوت نان را دور می‌ریزیم، در واقع هزینه تولید، حمل و نگهداری آن در اولین مرحله هدر رفته است و از دست رفته است و تبعات منفی بسیاری دارد که ما را باید نگران کند.

بهترین راه برای صرفه جویی در مصرف نان، کاهش دور ریز نان است که به چند روش میان خانم های کدبانو رایج است و در ادامه این بخش به آنها اشاره کرده ایم.

چند روش برای کاهش دور ریز نان وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید:

خرید نان به اندازه نیاز

خرید بیش از حد نان، یکی از دلایل افزایش ضایعات نان است. بنابراین بهتر است از خرید نان اضافی خودداری کنید. در زمان خرید نان، فقط به مقداری که برای چند روز آینده نیاز دارید خرید کنید. این روش کمک می کند که نان های اضافی در خانه نباشد و بیشترین میزان تازگی را حفظ کنند.

نگهداری مناسب نان

بهترین روش برای جلوگیری از دور ریزی نان، نگهداری مناسب آن است. نان را در جای خنک و خشک نگهداری کنید، مثلا در یخچال یا درون یک جعبه نگهداری مواد غذایی با درب محکم.

دقت به دمای نان

چیدن نان‌های داغ بر روی هم باعث تسریع کپک زدگی، فاسد شدن و تشدید ضایعات می‌شود. بهتر است پس از پخت نان‌ها، آنها را به صورت جداگانه و در فضای باز قرار داده و صبر کنید تا کاملاً سرد شوند. سپس می‌توانید آنها را درون پلاستیک دربسته کرده و در یخچال یا در محیط خشک و خنک نگهداری کنید. این روش به شما کمک می‌کند تا کمترین مقدار ضایعات نان را داشته باشید و همچنین از احتمال ایجاد سمیت غذایی جلوگیری کنید.

استفاده از کیسه پارچه ای

برای کاهش ضایعات نان، هنگام خرید نان بهتر است یک سفره پارچه ای یا پلاستیکی به همراه داشته باشید. با قرار دادن نان درون آن، می توانید آن را به صورت مناسب حمل کنید و از آسیب دیدن نان جلوگیری کنید.

قرار ندادن نان داغ داخل سفره

برای حفظ تازگی و ماندگاری نان، باید پس از سرد شدن کامل آن را در سفره پارچه ای یا پلاستیکی بسته بندی کرد. همچنین، انباشته کردن نان های داغ باعث تغییر حالت ظاهری، بیات شدگی زودرس، تسریع در کپک زدگی، تشدید ضایعات و ایجاد بیماری گوارشی می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا